HEYDƏR ƏLİYEV MƏRKƏZİ BMT-nin 70 İLLİYİNİ QEYD ETMƏK MÜNASİBƏTİLƏ BMT MAVİ RƏNGİ İLƏ İŞIQLANDIRILACAQ
BAKI – 24 oktyabr tarixində, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Gününü qeyd etmək üçün “Dünyanı BMT mavi rənginə boya” adlı qlobal kampaniya çərçivəsində və BMT-nin 70 illik yubileyi münasibətilə dünyanın 45-dən çox ölkəsində 150-dən artıq rəmzi abidə, bina, muzey, körpü və digər əlamətdar binalar Birləşmiş Millətlər Təşkilatının rəsmi rəngi olan mavi rəngdə işıqlandırılacaqlar.
Heydər Əliyev Fondu və BMT-nin Ölkə üzrə İdarə Heyətinin yaxın əməkdaşlığı nəticəsində həmin gün Bakının yeni memarlıq rəmzi olan Heydər Əliyev Mərkəzinin BMT-nin Mavi rəngində işıqlandırılacaq. Avstraliya Sidney Opera Evindan başlayaraq Misirin Qiza şəhərindəki Böyük Piramidalara gədər, Rio de Janeyro şəhərindəki İsa Məsih abidəsindən Nyu York şəhərindəki Empaer Steyt Bildinq-ə qədər dünyanın bir çox tanınmış abidələri mavi rənglə işıqlandırılacaqlar. Aksiya iştirakçıları sırasında Rusiyanın Dövlət Ermitaj Muzeyi, İordaniyanın qədim Petra şəhəri, İtaliyanın Piza şəhərindəki Əyilən Qüllə, Birləşmiş Krallığın Edinburq Qəsri və Vestminster Sarayı, Cənubi Afrikanın Teybl Dağı, Yaponiyanın SkayTri Qülləsi, İspaniyanın Əlhambra Sarayı və bir çox digər əlamətdar abidələr var.
"Sülh, inkişaf və insan hüquqlarına BMT-nin göstərdiyi dəstəyin 70 illiyini qeyd etmək üçün böyük həvəs və çoşğu nümayiş etdirdiklərinə görə Üzv Dövlətlərə minnətdaram", deyə, BMT Baş katibi Pan Gi-mun bildirib. "Bir günlük dünyanı BMT-nin Mavi rənginə boyamaqla, biz daha yaxşı bir sabah üçün yolu işıqlandıra bilərik."
Qlobal səviyyəli təntənə Yeni Zelandiyadan başlayacaq, sonra torançağı Avstraliyada Sydney Opera Evinin işıqlandırılması ilə davam edəcək, və nəhayət, dünya abidələri bu beynəlxalq tədbirə qatıldıqca BMT-nin Mavi rəng dalğası ölkələri və qitələri səyahət edəcək.
"Bu kampaniyada iştirak Azərbaycan və bütün azərbaycanlıların BMT-nin ləyaqətli həyat və firavanlıq prinsiplərinə olan sadiqliyini nümayiş etdirmək imkanı yaradır. Biz Mərkəzin binasını işıqlandırmaqla BMT-nin bu aksiyasına dəstək verməkdən məmnunuq," – Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov qeyd etmişdir.
Nyu-Yorkda ənənəvi BMT Günü konserti təşkil olunacaq və 23 oktyabr tarixindən başlayaraq 24 oktyabra qədər BMT Qərargahı iki gün ərzində mavi rənglə işıqlandırılacaq.
Bakıda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzinin binası dünya memarlığının incisi kimi tanınır və ilk gündən müasir Bakının memarlıq simvoluna çevrilmişdir. Mərkəzin binası 2012-ci ildə ABŞ-ın Business İnsider jurnalı tərəfindən on ən cəlbedici yeni tikililər arasında yer almışdır, Architectural Digest tərəfindən isə tərtib edilən dünyanın ən gözəl memarlıq abidələri siyahısında Heydər Əliyev Mərkəzinin binası ilk beşlikdə yer alıb. Heydər Əliyev Mərkəzinin binası London Dizayn Muzeyinin “İlin Dizayni 2014” müsabiqəsinin əsas mükafatına layiq görülüb. Layihənin mümüarı Zaha Hadid bu müsabiqədə birincilik qazanan ilk qadın olub və nüfuzlu Pritzker Memarlıq Mükafatının laureatıdır.

HEYDAR ALIYEV CENTER TURNS UN BLUE TO MARK 70th ANNIVERSARY OF UNITED NATIONS
BAKU – On 24 October, during the United Nations Day more than 150 iconic monuments, buildings, museums, bridges and other landmarks in more than 45 countries around the world will be lit up blue – the official color of the United Nations, as part of the “Turn the World into UN Blue” global campaign to commemorate UN Day and the 70th anniversary of the United Nations.
On that day, a new architectural symbol of Baku, the Heydar Aliyev Center will turn its lightings into UN Blue together with close partnership of the Heydar Aliyev Foundation and the United Nations Country Team in Azerbaijan. World famous landmarks from Australia’s Sydney Opera House to the Great Pyramids of Giza in Egypt, from the statue of Christ the Redeemer in Rio de Janeiro to the Empire State Building in New York, will be lit blue. Other participants include Russia’s Hermitage Museum, the ancient city of Petra in Jordan, the Leaning Tower of Pisa in Italy, Edinburgh Castle and Westminster Hall in the United Kingdom, Table Mountain in South Africa, Japan’s SkyTree Tower and the Alhambra in Spain, among many others.
“I am grateful our Member States are showing such strong enthusiasm in marking 70 years of UN support for peace, development and human rights,” said UN Secretary-General Ban Ki-moon. “By turning the world UN Blue for a day, we can light the way to a better tomorrow.”
The global celebration will kick off in New Zealand and then Australia with the lighting of the Sydney Opera House at dusk, and from there a wave of UN Blue will move across countries and continents as monuments around the world take part in the international event.
“Participating in this campaign offers Azerbaijan and all Azerbaijanis the unique opportunity to showcase commitment to the UN principles of dignity and prosperity for all. We are pleased to support this UN campaign by lighting up the Center,” said Anar Alakbarov, Director of the Heydar Aliyev Center.
United Nations Headquarters in New York will light up for two nights, beginning 23 October when the annual UN Day concert will be held, and concluding on 24 October.
Located in Baku, the Heydar Aliyev Center is recognized as one of the world’s masterpieces in architecture and has immediately grown into a signature architectural landmark of modern Baku. In 2012, this center was mentioned among the ten most attractive new constructions by the US Business Insider magazine while the Architectural Digest, came up with the list of the world’s most remarkable architectural landmarks, placing Heydar Aliyev Center on the top five. Its architecture won the Design of the Year award in 2014 by the Design Museum in London, the UK. Ms. Zaha Hadid, the author of the building’s design, was the first female winner at this contest and the winner of the prestigious Pritzker Architecture Prize.