Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 93 yaşı tamam olur
Bu gün Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 93 yaşı qeyd olunur. Bu tarixlə bağlı ölkənin bütün bölgələrində və dünyanın bir çox ölkələrində tədbirlər keçirilib.
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 1923-cü il mayın 10-da Azərbaycanın Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur. O, 1939-cu ildə Naxçıvan Pedaqoji Texnikumunu bitirdikdən sonra Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası) memarlıq fakültəsində təhsil almışdır. Başlanan müharibə ona təhsilini başa çatdırmağa imkan verməmişdir.
1941-ci ildən Heydər Əliyev Naxçıvan MSSR Xalq Daxili İşlər Komissarlığında və Naxçıvan MSSR Xalq Komissarları Sovetində şöbə müdiri vəzifəsində işləmiş və 1944-cü ildə dövlət təhlükəsizliyi orqanlarında işə göndərilmişdir. Bu dövrdən təhlükəsizlik orqanları sistemində çalışan Heydər Əliyev 1965-cü ildən Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti yanında Dövlət Təhlükəsizliyi Komitəsi sədrinin müavini, 1967-ci ildən isə sədri vəzifəsində işləmiş, general-mayor rütbəsinə qədər yüksəlmişdir. Həmin illərdə o, Leninqradda (indiki Sankt-Peterburq) xüsusi ali təhsil almış, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin tarix fakültəsini bitirmişdir.
Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin 1969-cu il iyul plenumunda Heydər Əliyev Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilərək respublikanın rəhbəri olmuşdur. 1982-ci ilin dekabrında Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun üzvü seçilən Heydər Əliyev SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsinə təyin edilmiş və SSRİ-nin rəhbərlərindən biri olmuşdur. Heydər Əliyev iyirmi il ərzində SSRİ Ali Sovetinin deputatı, beş il isə SSRİ Ali Soveti sədrinin müavini olmuşdur.
Heydər Əliyev 1987-ci ilin oktyabrında Sovet İttifaqı Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsi Siyasi Bürosunun və şəxsən Baş katib Mixail Qorbaçovun yeritdiyi siyasi xəttə etiraz əlaməti olaraq, tutduğu vəzifələrdən istefa vermişdir.
Heydər Əliyev 1990-cı ilin 20 yanvarında sovet qoşunlarının Bakıda törətdiyi qanlı faciə ilə əlaqədar ertəsi gün Azərbaycanın Moskvadakı nümayəndəliyində bəyanatla çıxış edərək, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətin təşkilatçıları və icraçılarının cəzalandırılmasını tələb etmişdir. O, Dağlıq Qarabağda yaranmış kəskin münaqişəli vəziyyətlə bağlı SSRİ rəhbərliyinin ikiüzlü siyasətinə etiraz əlaməti olaraq, 1991-ci ilin iyulunda Sovet İttifaqı Kommunist Partiyasının sıralarını tərk etmişdir.
1990-cı ilin iyulunda Azərbaycana qayıdan Heydər Əliyev ilk əvvəl Bakıda, sonra isə Naxçıvanda yaşamış, həmin ildə də Azərbaycan Ali Sovetinə deputat seçilmişdir. O, 1991-1993-cü illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri, Azərbaycan Respublikası Ali Soveti sədrinin müavini olmuşdur. Heydər Əliyev 1992-ci ildə Yeni Azərbaycan Partiyasının Naxçıvan şəhərində keçirilmiş təsis qurultayında partiyanın sədri seçilmişdir.
1993-cü ilin may-iyununda hökumət böhranının son dərəcə kəskinləşməsi ilə ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarandıqda Azərbaycan xalqı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gətirilməsi tələbi ilə ayağa qalxdı. Azərbaycanın o zamankı rəhbərləri Heydər Əliyevi rəsmən Bakıya dəvət etməyə məcbur oldular. Heydər Əliyev 1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildi, iyulun 24-də isə Milli Məclisin qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətlərini həyata keçirməyə başladı.
1993-cü il oktyabrın 3-də ümumxalq səsverməsi nəticəsində Heydər Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildi. O, 1998-ci il oktyabrın 11-də xalqın yüksək fəallığı şəraitində keçirilən seçkilərdə səslərin 76,1 faizini toplayaraq, yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir. 2003-cü il oktyabrın 15-də keçirilən prezident seçkilərində namizədliyinin irəli sürülməsinə razılıq vermiş Heydər Əliyev səhhətində yaranmış problemlərlə əlaqədar seçkilərdə iştirak etməkdən imtina etmişdir.
Heydər Əliyev bir sıra beynəlxalq mükafatlara, müxtəlif ölkələrin universitetlərinin fəxri doktoru adına və digər yüksək nüfuzlu fəxri adlara layiq görülmüşdür. O, beş dəfə Lenin ordeni, Qırmızı Ulduz ordeni və çoxlu medallarla təltif edilmiş, iki dəfə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adını almış, bir çox xarici dövlətlərin orden və medalları ilə təltif olunmuşdur.
Azərbaycanın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi taleyi Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır.
Heydər Əliyev rəhbərlik etdiyi bu dövr ərzində daim tərəqqisi üçün çalışdığı, zəngin mədəniyyəti, böyük tarixi keçmişi ilə həmişə qürur duyduğu və gələcək nəsillərinin taleyi üçün düşündüyü doğma yurdu Azərbaycanı bir dövlət kimi zamanın ağır və sərt sınaqlarından çıxarmışdır.
O, böyük siyasi və dövlət xadimi, xalqın şəksiz lideri olaraq hələ sağlığında canlı əfsanəyə çevrilmiş, buna görə də Heydər Əliyev fenomeni həmişə diqqətləri cəlb etmiş, dünya azərbaycanlılarının bu ümummilli liderinin heyranlıq doğuracaq dərəcədə coşğun siyasi fəaliyyəti istər ölkə, istərsə də dünya mətbuatında geniş işıqlandırılmışdır.
Azərbaycan xalqı milli dövlətçiliyinin dağılmaq təhlükəsi qarşısında qaldığını gördüyü və artıq ən ağır günlərini yaşadığı bir zamanda - 1993-cü ilin iyununda mövcud hakimiyyətin dəyişilməsini təkidlə tələb etmiş və həmin vaxtdan taleyini yenə Heydər Əliyevə etibar etmişdir. Xalqının belə dar bir gündə qaldığını görüb onun təkidli dəvətini qəbul edən Heydər Əliyev Azərbaycanda yenidən böyük siyasətə qayıtmışdı. Xalq Heydər Əliyevin bu qayıdışını ümid və sevinclə qarşılamış, həmin günü isə Milli Qurtuluş günü kimi müstəqil Azərbaycanın tarixinə yazmışdır.

The anniversary of the Azerbaijan’s nationwide leader is marked in the country. Various events are being held in many countries on the occasion of the Heydar Aliyev’s anniversary.
Heydar Alirza oglu Aliyev was born on 10 May 1923 in the city of Nakhchivan of Azerbaijan. In 1939, after graduating from the Nakhchivan Pedagogical School he studied at the architectural department of the Azerbaijan Industrial Institute (now the Azerbaijan State Oil Academy). The incipient war impeded to complete his education.
Since 1941, Heydar Aliyev heads the department at the People Commissariat of Internal Affairs of Nakhchivan ASSR and on 1944 was sent to work at the state security bodies. Heydar Aliyev, working since that time in the security bodies, since 1965 held the post of deputy chairman, and since 1967 - chairman of the Committee of State Security under the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic, and he was conferred the rank of lieutenant general. In these years, he received special higher education in Leningrad (now St Petersburg), and in 1957, he graduated from the history department of Azerbaijan State University.
Being elected at the Plenum of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan in July 1969 as the First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, Heydar Aliyev heads the Republic. In December 1982, Heydar Aliyev has been elected as Alternate member of Politburo of the Central Committee of the Communist Party of Soviet Union, and appointed at the post of the First Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of the USSR and became one of the leaders of the USSR. During twenty years, Heydar Aliyev was the Deputy of the Supreme Soviet of the USSR and for five years was Deputy Chairman of the Supreme Soviet of the USSR.
In October 1987, Heydar Aliyev, as a sign of protest against the policy pursued by Politburo of the Central Committee of the Communist Party of the Soviet Union and personally the Secretary General Michael Gorbachev, resigned from his post.
In bound with the tragedy, committed on 20 January 1990 in Baku by the soviet troops, appearing on the next day at the Azerbaijan Representation in Moscow with a statement, demanded to punish the organizers and executors of the crime, committed against the people of Azerbaijan. As a sign of protest against the hypocritical policy of leadership of the USSR, in connection with the critical conflict accrued in Nagorny Karabakh, in July 1991, he left the Communist Party of the Soviet Union.
By return in July 1990 to Azerbaijan, Heydar Aliyev has lived at first in Baku, then in Nakhchivan, and on the same year he was elected as the Deputy to the Supreme Soviet of Azerbaijan. In 1991-1993s, he held the post of Chairman of the Supreme Mejlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, Deputy Chairman of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan. In 1992, at the constituent congress of the "Yeni Azerbaijan" Party in Nakhchivan, Heydar Aliyev, was elected as the Chairman of the Party.
In May-June 1993, when, as the result of extreme tension of the governmental crisis, the country was at the verge of civil war and loss of independence, the people of Azerbaijan demanded to bring to power Heydar Aliyev. The then leaders of Azerbaijan were obliged to officially invite Heydar Aliyev to Baku. On 15 June 1993, Heydar Aliyev was elected as the Chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan, and on 24 July - on resolution of the Milli Mejlis, he managed to fulfill powers of the President of Azerbaijan Republic.
On October 3, 1993, as the result of nationwide voting, Heydar Aliyev was elected as the President of Azerbaijan Republic. On October 11, 1998, having garnered at the elections, passed in high activeness of the population, 76,1 percent of the votes, he was re-elected as the President of Azerbaijan Republic. Heydar Aliyev, giving his consent to be nominated as a candidate at the 15 October 2003 presidential elections, Heydar Aliyev relinquished to run at the elections in connection with health problems.
Heydar Aliyev was conferred a number of international awards, the title of honorary doctor of numerous countries, and other high honors. He was conferred for five times with the Lenin Order, the Order of Krasnaya Zvezda and many medals, and twice Hero of Socialist Labor, was awarded by Orders and medals of many foreign states.
Historical destiny of Azerbaijan, covering the period of over the thirty latest years, was inseparably linked with the name of Heydar Aliyev. Revival of the people during these years in all spheres of its socio-political, economic and cultural life is connected just with his name.
During the said period of his leadership, Heydar Aliyev helped his native land Azerbaijan, the progress that he persistently strived towards, the rich culture, great historical past with which he was proud of, and on the coming generations on whom he was concerned, to overcome as a state heavy and sharp ordeals of time.
Being an outstanding politician and statesmen, indisputable leader of the nation, he was a live legend, and therefore the Heydar Aliyev phenomena always attracted attention, the admiration rising political activity of this nationwide leader of the Azerbaijanis of world was widely covered both in the Republican and world press.
In June 1993, when the people of Azerbaijan believed that the national statehood was on the edge of fall, when there began the hardest days, it insistently demanded change of the existing power, and since that time relied its destiny on Heydar Aliyev. Heydar Aliyev, seeing misfortune of his nation, accepted the invitation and returned to great politics in Azerbaijan. The people met the return of Heydar Aliyev with a hope and joy, and this day went down the history of the independent Azerbaijan as the Day of National Salvation.