İlham Əliyev ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə görüşüb
Prezident İlham Əliyev Avstriya Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə görüşüb.
Görüşdə ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədr ölkələrinin son dövrlər cəbhə xəttində baş verən hadisələrdən narahatlığını ifadə etdi. Bu səbəbdən də həmsədr dövlətlərin Amerika Birləşmiş Ştatlarının təşəbbüsü ilə Azərbaycan və Ermənistan prezidentləri arasında görüşün keçirilməsi qənaətinə gəldiklərini vurğulayan Con Kerri bu görüşdə bir sıra məsələlərlə bağlı müəyyən razılığın əldə olunmasının vacibliyinə toxundu.
ABŞ-ın dövlət katibi tərəflərin danışıqlar masası arxasına qayıtmalarını, qarşılıqlı etimad tədbirlərinin və anlaşmanın gücləndirilməsini istədiklərini bildirdi. Qeyd etdi ki, bu yolla danışıqlar prosesinə konstruktiv xarakter verilməli və danışıqlar davam etdirilməlidir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bu görüşün təşkilinə görə Amerika Birləşmiş Ştatlarının dövlət katibinə təşəkkürünü bildirdi. Dövlətimizin başçısı bu məsələlər ətrafında danışıqların davam etdirilməsinə hazır olduğunu vurğuladı.

President Ilham Aliyev has met with the United States Secretary of State John Kerry as part of his working visit to Vienna.
John Kerry said the OSCE Minsk Group co-chair countries were concerned over latest developments on the line of contact. He said the co-chair countries decided to organize a meeting between the Azerbaijani and Armenian presidents on the initiative of the United States of America. John Kerry said it was important that the sides reach certain agreement at this meeting.
The US Secretary of State said they wanted the sides to return to the negotiating table, and strengthen confidence building measures and mutual understanding. He added that through this constructiveness should be given to the talks and the negotiations should continue.
President Ilham Aliyev thanked the US Secretary of State for organizing the meeting. The head of state said he was ready to continue discussions on these issues.