İlham Əliyev Berlində Azərbaycan-Almaniya İqtisadi Forumunun açılışında iştirak edib
Berlində, Almaniyanın İqtisadiyyat və Enerji Nazirliyində Azərbaycan-Almaniya İqtisadi Forumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Forumun açılışında iştirak edib.
Almaniya Federativ Respublikasının vitse-kansleri, iqtisadiyyat və enerji naziri Ziqmar QABRİEL Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi salamladı və bu Forumun keçirilməsindən məmnun olduğunu bildirərək dedi:
-Azərbaycan-Almaniya–2016 İqtisadi Forumuna xoş gəlmisiniz.
Cənab Prezident, hörmətli nazir, xoş gəlmisiniz.
Cənab Prezident, Sizi İqtisadiyyat və Enerji Nazirliyində görmək bizim üçün şərəfdir. Bir neçə dəqiqə əvvəl Siz dediniz ki, bu bina Sizi heyran edib. Bu bina əvvəllər hərbi həkimlər üçün təlim akademiyası olub. Bu, Böyük Fridrixin dövründə idi. Bu gün artıq burada insanları müalicə etmirik, onun əvəzinə dünyadakı mümkün qədər çox insana faydalı olacaq iqtisadi siyasət hazırlamağa çalışırıq.
Bu gün burada Azərbaycan-Almaniya İqtisadi Forumunun keçirilməsi bizim üçün qürurvericidir. Bir neçə gün sonra milyonlarla avtoyarış həvəskarı nəzərlərini Azərbaycana yönəldəcək – ölkəniz ilk dəfə “Formula-1” yarışı keçirəcək. Əminəm ki, Bakı diqqət mərkəzində olacaq. Bir çox almaniyalının bilmədiyi bir məqam var ki, o da yarış yolunun alman mühəndis tərəfindən hazırlanmasıdır. O yarış yolunu tərtib edərkən televiziyadan yarışı izləyənlərin Bakı mənzərəsini mümkün qədər çox görməsinə xüsusi diqqət yetirib. Bu, çox möhtəşəm bir məsələdir.
Əlbəttə, ölkələrimiz uzunmüddətli ikitərəfli əlaqələr ənənəsi yarada bilər. Yüz il əvvəl dünyanın ən uzun boru kəməri tikilib. O vaxt alman şirkəti “Mannesmann”ın borularından istifadə olunmuşdu. O zamanlar Bakının ətrafındakı sahələr dünyada neft çıxarılan ən böyük ərazi idi. Biz bunu birlikdə inşa etdik. Əlbəttə, bu, hamısı deyil. Xəzər hövzəsindən nefti Avropaya gətirən yeni boru kəmərləri var. Bu, bizim enerji təchizatımıza çox yaxşı bir əlavədir, bizə şaxələndirmə imkanı verir.
2020-ci ildə Avropa İttifaqının ölkələri Xəzər dənizinin qazını əldə etmək üçün “Cənub Qaz Dəhlizi”ndən istifadə edə biləcək. Bu nəhəng layihənin icrası bir qədər əvvəl - mayın 17-də başladı. “Siemens” və “Salskitta” kimi alman şirkətlərinin bu layihədə iştirakı bizi sevindirir.
Xanımlar və cənablar, Azərbaycan davamlı tərəqqi edən bir ölkədir. Onun inkişafı bəzən ikirəqəmli ədədlərlə ifadə olunur. 2006-cı ildə Siz dünyada ən sürətli inkişaf edən iqtisadiyyata malik idiniz. Cənab Prezident, əlbəttə, xammal qiymətlərinin kəskin düşməsi Sizin ölkəniz üçün böyük çağırışdır. İqtisadiyyatınızın xammaldan asılılığını azaltmaq üçün səyləriniz təqdirəlayiqdir. Siz iqtisadiyyatı müasirləşdirməyə, şaxələndirməyə çalışırsınız, əsas sektorlara, xüsusilə sənayeyə daha çox diqqət yetirirsiniz.
Biz Almaniyada iqtisadiyyatda uğurlar əldə etmək üçün araşdırma və inkişafın ən əhəmiyyətli amil olduğunu bilirik. Alman şirkətləri bu istiqamətdə güclü tərəfdaşlardır, xüsusilə, enerji səmərəliliyi, yenilənən enerji sahələrində öndə olan alman şirkətləri. Federal Hökumət alman şirkətlərinin xarici ticarət təşviqini bir çox üsullarla dəstəkləyir. Buna ixracat zəmanətləri, almanlar üçün investisiya zəmanətləri, birbaşa investisiyalar daxildir. Xaricdə sərgilərdə iştirak edən şirkətləri dəstəkləyirik, faktaraşdırma missiyaları təşkil edirik və menecer təlim proqramımız var. Bu üsullar 2012-dən bəri Bakıdakı Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası tərəfindən dəstəklənir. Diplomatik qurumlarımıza daxil olmasa da, iqtisadi nümayəndəliyə yaxın qurumumuz var. Bu, hökumətin bir hissəsi deyil. Onlar özəl sektorun əsl nümayəndələridir. Nazirliyimizin köhnə əməkdaşlarından biri indi Dünya Ticarət Təşkilatının üst qrupunun sədridir.
Xanımlar və cənablar, bilirik ki, bu, ancaq iqtisadiyyatla əlaqəli deyil. Ölkənizdə müsbət inkişafa mane olan böyük təhlükə var. Bu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir. Bu hadisələri böyük narahatlıqla izləyirik. Atəşkəsin sabitləşməsi və danışıqların yenidən başlaması üçün bütün tərəflərə müraciət etmişik. Həmkarım, eyni zamanda, ATƏT Komitəsinə həmsədrlik edən federal nazir Frank-Valter Ştaynmayer bu danışıqları dəstəkləmək üçün səylərini əsirgəmir.
Cənab Prezident, Siz mayın 16-da Vyanada erməni həmkarınızla görüşdünüz. Bütün dünya bu görüşdən nikbinlik qazandı. Bu münaqişəni sona çatdırmaqda Sizi dəstəkləmək istəyirik. Bilirik ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ölkənizin üzləşdiyi çağırışlardan biridir. Hökumətlər, investorlar və şirkətlər əmindirlər ki, inkişaf təhlükəsizlik və sabitlik olan yerdə mümkündür. Qanunun aliliyi, insan hüquqlarının qorunması da sabitlik yaradan amillərdir. Ümidvarıq ki, Siz Almaniya ilə ölkəniz arasında güclü əlaqələr yaradacaqsınız və Sizə güclü tərəfdaşlıq təklif edirik. Azərbaycan-Almaniya əlaqələrini davam etdirmək niyyətindəyik. Ümid edirik ki, Sizin səfəriniz və bu Forum əlaqələrimizə töhfə verəcək. Almaniyaya, İqtisadiyyat və Energetika Nazirliyinə xoş gəlmisiniz.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Forumun açılışında çıxış etdi.
-Cənab vitse-kansler.
İlk növbədə bu gün bizimlə birlikdə olduğunuza görə sizə təşəkkür etmək istərdim. Cənab vitse-kanslerin dediyi kimi, bu bina məndə böyük təəssürat yaratdı. Lakin təkcə bu bina deyil, həm də auditoriya məndə böyük təəssürat yaratdı. Bu, onu göstərir ki, bizim ölkələrimizin biznes dairələri arasında bizneslə məşğul olmağa, əməkdaşlığımızı genişləndirməyə böyük maraq var. Əminəm ki, Biznes Forumun nəticələri ölkələrimiz və şirkətlərimiz arasında daha çox əməkdaşlığa yol açacaq.
Almaniya və Azərbaycan yaxşı tərəfdaşlardır. Biz bir çox sahələrdə əməkdaşlıq edirik. Bizim aramızda çox fəal siyasi dialoq mövcuddur. Mən ötən il Almaniyaya səfər etmişəm, indi də səfərdəyəm. Bu, onu göstərir ki, bizim aramızda iqtisadi əlaqələrin də inkişafı üçün vacib olan çox fəal siyasi əlaqələr var. Sabitlik və təhlükəsizlik digər ölkələr kimi, bizim iqtisadiyyatımız və ölkəmizin gələcək inkişafı üçün ən vacib məsələlərdən biridir. 1994-cü ildə Azərbaycan ilə Ermənistan arasında atəşkəs rejimi əldə olunandan bəri biz sülh şəraitində yaşayırıq. Lakin bu sülh kövrəkdir və təmas xəttindəki son hadisələr göstərir ki, Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişə dondurulmuş deyil və bu münaqişə həll olunmalıdır.
Aprelin əvvəlində Ermənistan Azərbaycana qarşı hərbi təxribat törətdi. Biz cavab verməli, mülki əhalimizi, şəhərlərimizi, kəndlərimizi və hərbi mövqelərimizi müdafiə etməli olduq. Apreldəki toqquşmaların nəticələri göstərdi ki, Ermənistan artıq vəziyyətə nəzarət etmək və status-kvonu dəyişməz saxlamaq iqtidarında deyil. Status-kvo mümkün qədər tez bir zamanda dəyişdirilməlidir. ATƏT-in Minsk qrupu bu məsələ ilə məşğul olur. Minsk qrupuna həmsədrlik edən ölkələrin - ABŞ, Fransa və Rusiyanın prezidentləri status-kvonun qəbuledilməz olması ilə bağlı dəfələrlə açıq bəyanat yayıblar. ATƏT-in sədri kimi Almaniya da bu bəyanatla çıxış edib. Nazir Ştaynmayer status-kvonun dəyişdirilməli olduğunu çox açıq şəkildə bəyan edib. Bu, nə deməkdir? Status-kvonun dəyişdirilməsi Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin işğaldan azad olunmasının başlanması deməkdir. Azərbaycanın torpağı olan Dağlıq Qarabağ və digər 7 rayon 20 ildən artıqdır ki, işğal edilib. Hər şey dağıdılıb, biz etnik təmizlənməyə məruz qalmışıq, bütün azərbaycanlılar o ərazilərdən qovulub, torpaqlarımızın təxminən 20 faizi işğal altındadır, bir milyondan artıq insan qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
İndi biz bir çox Avropa ölkələrində miqrantlarla bağlı böyük narahatlığın şahidi oluruq. Siz təsəvvür edə bilərsinizmi ki, müstəqilliyimizin ilk illərində, biz yoxsul, qeyri-mütəşəkkil olanda, inkişaf üçün heç bir vəsaitimiz olmayanda belə humanitar fəlakətlə üzləşmişdik. Həmin dövrdə sayı 8 milyon olan əhalinin bir milyonu evsizə çevrilmişdi. Beynəlxalq təşkilatlar miqrant məsələsi ilə məşğul olur, biz bunu dəstəkləyir və qiymətləndiririk.
BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan qoşunlarının ərazilərimizdən çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamə qəbul edib. Lakin onlara əməl edilmir və əməlolunma mexanizmi yoxdur. Təəssüf ki, Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əməl etmədiyinə görə Ermənistana sanksiyalar tətbiq olunmur. Biz burada ikili standartlar siyasəti ilə üzləşirik. Çünki bəzi hallarda Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri bir neçə gün ərzində həyata keçirilir. Bizə gəldikdə isə onlar 20 ildən çoxdur kağız üzərində qalır. Başqa sözlə, münaqişənin Helsinki Yekun Aktı, BMT Nizamnaməsi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə əsasən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tez bir zamanda həlli Cənubi Qafqaz regionunun sabitliyinə, proqnozlaşdırıla bilməsinə və iqtisadi inkişafına xidmət edəcək. Bu ağır yükə baxmayaraq, Azərbaycan uğurlu inkişafa nail oldu. Bu il 25 illiyini qeyd edəcəyimiz müstəqillik onu göstərir ki, biz öz dəyərlərimiz, baxışımız, ənənələrimiz və güclü, müstəqil, suveren dövlət yaratmaqla bağlı planlarımıza əsasən yaşaya bilirik. Bu illər transformasiya – siyasi və iqtisadi transformasiya illəri oldu.
Biz siyasi və iqtisadi islahatlar siyasəti həyata keçiririk. Azərbaycanda bütün fundamental azadlıqlar, o cümlədən media azadlığı təmin olunur. Bizdə internet azaddır, senzura yoxdur. Ölkə əhalisinin 75 faizdən çoxu internet istifadəçisidir, azad siyasi fəaliyyət, sərbəst toplaşma və din azadlığı. Bu il Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan olunub və Azərbaycan müxtəlif dini və etnik qrupların nümayəndələrinin sülh şəraitində birgə yaşayışına yaxşı nümunədir.
Əlbəttə ki, iqtisadi transformasiya. İqtisadi müstəqillik olmadan biz siyasi müstəqilliyə nail ola bilməzdik. Əgər biz başqa ölkələrdən asılı olsaydıq və iqtisadi cəhətdən müstəqil olmasaydıq, müstəqil siyasət həyata keçirmək üçün imkanlarımız çox məhdud olardı. Bu səbəbdən də biz Azərbaycanın inkişafına böyük sərmayə yatırdıq. Biz Ermənistanla atəşkəs dövründən ölkəni inkişaf etdirmək üçün istifadə etdik və düşünürəm ki, çox yaxşı nəticələr əldə etdik. Hazırda Azərbaycan müasir, inkişaf edən, iqtisadi cəhətdən müstəqil, iqtisadiyyatı şaxələndirilmiş, qlobal enerji və nəqliyyat layihələrinin həyata keçirilməsinə rəhbərlik edən və dünyada çox yaxşı nüfuza malik bir ölkədir.
BMT-nin üzvü olan 155 ölkə bir neçə il bundan əvvəl Azərbaycanı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçdi. Bu, bizim etdiklərimizə verilən beynəlxalq dəstək və qiymətləndirmədir. Son 10-12 ildə əsasən neft hasilatının artması hesabına, - lakin təkcə buna görə yox, - iqtisadiyyatımız sürətlə inkişaf etdi. 2004-cü ildən bəri Azərbaycanda iqtisadiyyat 300 faiz artıb. Biz yoxsulluq və işsizlik səviyyəsini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmağa nail olmuşuq. Hazırda hər iki göstərici 5 faizə yaxındır. Neft satışından əldə olunan gəlirləri qeyri-neft sektoruna yatırmağa başladığımızdan iqtisadiyyatımızın rəqabətliliyi artıb. Davos Dünya İqtisadi Forumunun hesablamalarına görə Azərbaycan iqtisadiyyatı rəqabət qabiliyyəti indeksinə görə dünyada 40-cı yerdədir.
Əlbəttə ki, enerji sektorunun inkişafı və enerji amili bizim üçün, həm də təkcə bizim üçün deyil, digər ölkələr üçün də vacibdir. 1994-cü ildən Azərbaycan nəhəng enerji layihələri - ilk növbədə Azərbaycanı Qara dəniz və Aralıq dənizi ilə birləşdirən neft kəmərlərinin tikintisini həyata keçirir. Hazırda bəzi Avropa ölkələri enerji balanslarındakı neftin təxminən 30 faizini Azərbaycandan alırlar. 2012-ci ildən biz qonşu ölkələrə və Avropaya qaz kəmərinin tikintisi layihəsini həyata keçiririk. Artıq bizim Gürcüstan, Türkiyə, Rusiya və İran kimi qonşu ölkələrə qaz ixrac etməyə imkan verən bir neçə kəmərimiz var. Biz hər dörd istiqamətdə təbii qaz ixrac edirik. Hazırda biz tərəfdaşlarımızla birlikdə “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsini həyata keçiririk. Bu, 2012-ci ildə Azərbaycan və Türkiyənin Trans-Anadolu kəmərinin tikintisinə dair Sazişin imzalanması ilə başladı. O vaxtdan bir çox başqa layihələrə, o cümlədən cənab vitse-kanslerin qeyd etdiyi layihəyə start verilib. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin bir hissəsi olan Trans-Adriatik kəmərinin tikintisinə bu ilin mayında başlanılıb. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi dörd layihədən ibarətdir - dünyanın ən böyük qaz yataqlarından biri olan “Şahdəniz”dən qazın hasil olunması, Azərbaycanı Gürcüstan və Türkiyə ilə birləşdirən kəmərin tikintisi, sonra Türkiyənin şərq sərhədindən qərb sərhədinə kəmər - bu, TANAP adlanır və Türkiyə-Yunanıstan sərhədindən İtaliyaya kəmər - bu, TAP – Trans-Adriatik kəmər adlanır.
Bütün bu layihələr tərəfdaşlarımızla razılaşdırılmış şəkildə həyata keçirilir. Bu layihələrdə yeddi ölkə iştirak edir, onlardan üçü Avropa İttifaqının üzvüdür. Avropa Komissiyası bizim təşəbbüslərə güclü dəstək verir. Ötən il və bu il biz Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasının iclaslarını keçirmişik. Orada Azərbaycanın aparıcı rolu yüksək qiymətləndirilib. Planlarımıza əsasən Azərbaycan və Türkiyəni birləşdirən kəmər iki ilə istismara veriləcək və 2020-ci ilədək Azərbaycan qazı ilk dəfə olaraq Avropa bazarlarına çıxarılacaq. Bizim üçün bu, təchizat marşrutlarını şaxələndirmək imkanıdır. Tranzit ölkələr üçün bu, pul qazanmaq və tikintiyə və sonra layihənin texniki təminatına minlərlə insanı cəlb etmək imkanıdır, istehlakçılar üçün isə alternativ enerji mənbəyidir. Layihəmizin üstünlüyü ondadır ki, bu, təkcə marşrutların deyil, mənbələrin şaxələndirilməsidir. Bu, daha vacibdir.
Bizim böyük qaz ehtiyatlarımız var. Azərbaycanın təsdiqlənmiş qaz ehtiyatları 2,6 trilyon kubmetrdir. Əminəm ki, vaxt keçdikcə yeni kəşfiyyat layihələri ilə biz mütləq bu göstəriciləri daha da artıracağıq. Lakin enerji amili bizim üçün artıq prioritet deyil. Biz iqtisadiyyatı şaxələndirməklə əsas diqqəti qeyri-enerji sektoruna cəmləşdirmişik. Bu gün enerji amili ümumi daxili məhsulda cəmi 30 faizdən bir qədər artıq, gəlirlərimizdə yarıdan aşağıdır. Lakin bir nömrəli məsələ ixrac potensialımızın şaxələndirilməsidir və biz şəffaflıq, düzgün idarəetmə, ixracın stimullaşdırılması, investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm iqtisadi islahatların həyata keçirilməsini davam etdirmək üçün beynəlxalq maliyyə institutları ilə sıx şəkildə işləyirik.
1995-ci ildən bəri Azərbaycana 200 milyard dollar investisiya yatırılıb, bunun yarısı xarici investisiyalardır. Bizim hazırda prioritet hesab etdiyimiz sahələr arasında kənd təsərrüfatı birinci yerdədir. Çünki əhalinin demək olar ki, yarısı kənd yerlərində yaşayır və bunun üçün yaxşı iqlim şəraiti mövcuddur. Yüksək texnologiyalar - İKT sektoru kifayət qədər inkişaf edib. Azərbaycan kosmik sənayesi olan ölkəyə çevrilib, iki peyki orbitə buraxıb və bu proses davam etdiriləcək.
Nəqliyyat sahəsində. Biz coğrafi mövqeyimizdən istifadə edərək qitələri birləşdirən çox güclü logistik və nəqliyyat infrastrukturu yaratmışıq. Məsələn, İpək Yolunun bərpası ilə bağlı layihəyə 2007-ci ildə - biz Türkiyə və Gürcüstan ilə birgə üç ölkə arasında Asiya və Avropanı birləşdirən dəmir yolunun tikintisinə başlamağımızla start verildi. Beləliklə, indi bu layihə demək olar ki, hazırdır və ümidvaram, bu ilin sonunadək bu marşrut açılacaq.
Artıq Azərbaycan ərazisi ilə Çindən Avropaya ilk sınaq konteyner qatarları keçib. Bu, Asiyadan Avropaya və əks istiqamətdə ən qısa yol olacaq. Ümidvaram ki, alman şirkətləri bu ilin sonunadək reallaşacaq bu imkandan yararlanacaqlar. Eyni zamanda, Xəzər dənizində Bakıya yaxın yerdə ən böyük dəniz limanının tikintisi və yenə də Azərbaycan ərazisindən istifadə etməklə Cənubdan Şimala daha bir dəhlizin yaradılması layihələri ilə Azərbaycan nəqliyyat nöqteyi-nəzərindən regionun coğrafi və logistik mərkəzinə çevriləcək. Bu, nəinki iqtisadi cəhətdən faydalı olacaq, həm də əməkdaşlığı və qarşılıqlı əlaqələri gücləndirəcək. Əgər biz sabit vəziyyət yaratmaq istəyiriksə, - düşünürəm ki, regionun bütün ölkələri bunu etmək istəyir, – bizim regionda fəal beynəlxalq əməkdaşlığa ehtiyacımız var və ən yaxşı yol qarşılıqlı əlaqələrdir.
Enerji layihələri bizim hamımızı bir-birimizdən asılı edir. Biz bazarlardan asılıyıq, bazarlar təchizatdan asılıdır. Nəqliyyatla bağlı vəziyyət də eynidir. Bu, ölkələr arasında proqnozlaşdırılmanı və əməkdaşlığı artıracaq, eyni zamanda, Avropa İttifaqı-Azərbaycan əlaqələri də daha sürətlə inkişaf edəcək.
Bu gün bizim aramızda yaxşı əməkdaşlıq mövcuddur. Azərbaycan Avropa İttifaqına üzv olan 8 ölkə ilə strateji tərəfdaşlıqla bağlı sənədləri imzalayıb və ya qəbul edib. Bu, Avropa İttifaqı-Azərbaycan əməkdaşlığının ümumi formatı üçün yaxşı əsasdır.
Turizm potensialı əməkdaşlıq sahələrindən biridir. Cənab vitse-kanslerin dediyi kimi, iki həftədən az müddətdə başlayacaq “Formula-1” ölkəmizə böyük diqqət cəlb edəcək. Beş yüz milyon insan bu yarışı izləyəcək və bu, şəhər halqası olduğundan onlar təkcə stadion və avtomobilləri deyil, inkişaf etmiş Bakı şəhərini görəcəklər. Ümid edirəm ki, hətta yarışı izləyənlərin cəmi 1 faizi Bakıya gəlsə, bu, bizim turizm sənayesi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edəcək. Turizm üçün bizim bütün lazımi ilkin şərtlərimiz var - əlverişli coğrafi mövqe, sabit siyasi vəziyyət, təhlükəsizlik, qonaqpərvər insanlar, yaxşı iqlim, yaxşı qida və çoxlu tarixi abidələr. Turistləri cəlb etmək üçün yeganə ehtiyacımız olan şərt bunu dünyaya, Avropaya təqdim etməkdir. Düşünürəm ki, “Formula-1” bunu etmək üçün ən yaxşı yoldur.
Ötən il biz Bakıda Olimpiya Hərəkatının tarixində ilk dəfə olaraq birinci Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etdik. Oyunlar çox uğurlu oldu. 2017-ci ildə biz IV İslam Həmrəylik Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyik. Bu, onu göstərir ki, Azərbaycan İslam mədəniyyətinin bir hissəsi olan və eyni zamanda, Avropa təsisatları və ölkələrinə yaxından inteqrasiya etmiş bir ölkədir.
Mən şadam ki, Azərbaycanda 169 alman şirkəti fəaliyyət göstərir. Əlbəttə ki, mən ölkəmizdə daha çox alman şirkətinin fəaliyyət göstərməsini istəyirəm. Onlar podratçı olaraq Azərbaycanın inkişafı üçün çox əhəmiyyətli layihələr həyata keçirirlər. Əlbəttə ki, Azərbaycandakı yaxşı investisiya mühitini və siyasi mühiti nəzərə alaraq, biz onları həm də investor kimi görmək istəyirik. Düşünürəm ki, mənim qeyd etdiyim sahələr ən cəlbedici olacaq. Yeri gəlmişkən, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin dəyəri 45 milyard dollardır və məndə olan məlumata görə, bu məbləğin dörddəbiri ilə bağlı müqavilələr bağlanıb. Almaniyanın mühəndislik, tikinti və avadanlıq istehsal edən şirkətlərinin burada iştirakı üçün böyük potensial var. Nəqliyyat, yüksək texnologiyalar, kosmik sənaye, turizm, təhsil - bütün bu sahələr bizim üçün prioritetdir və ümidvaram ki, bu Forumun nəticələri ölkələrimiz arasında təkcə iqtisadi sahədə deyil, həyatımızın digər bütün sahələrində əməkdaşlığın genişlənməsinə yol açacaq.
Almaniya dünyanın və Avropanın aparıcı ölkələrindən biridir. Əlbəttə ki, biz sizin ölkənizlə daha sıx əməkdaşlıq etmək istəyirik və bugünkü auditoriyanı nəzərə alaraq mən sizin tərəfinizdən də eyni yanaşmanı görə bilirəm. Foruma uğurlar arzulayıram və biz yaxşı nəticələr gözləyirik. Təşəkkür edirəm.

Ilham Aliyev attended the opening of Azerbaijani-German Economic Forum in Berlin
Greeting President Ilham Aliyev, Vice-Chancellor of the Federative Republic of Germany Sigmar Gabriel hailed the organization of the forum. He expressed his confidence in the success of the Formula 1 Grand Prix of Europe to be held in Baku in a few days.
Highlighting the importance of the Southern Gas Corridor project, Sigmar Gabriel described it as a new project which would deliver the hydrocarbon resources of the Caspian Sea to Europe.
The Vice-Chancellor praised Azerbaijan's achievements, saying that the country ranked first in the world for its economic development. He underlined the successful operation of German companies in Azerbaijan. Mr. Gabriel expressed his concern about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, which he described as the greatest challenge facing Azerbaijan. He said there was optimism about the settlement of the dispute after the Vienna meeting.
President Ilham Aliyev addressed the forum.
Mr. Vice-Chancellor,
First of all I would like to thank you for being today with us. As Mr. Vice-Chancellor said I was very impressed with this building. But not only with the building, but also with the audience. It shows that there is a big interest between business circles of our countries to do business, to expand our economic cooperation. I am sure that results of the business forum will lead to greater cooperation between our countries and companies.
Germany and Azerbaijan are good partners, we cooperate in many areas. We have very active political dialogue. I visited Germany last year, I`m visiting now. So it shows that we have a very active political communication, which is also very important for development of economic ties. For our economy and for future development of our country stability and security is one of the most important issues as for any other country. Azerbaijan lives in peace for almost more than twenty years since the ceasefire regime between Azerbaijan and Armenia was established in 1994. But this peace is fragile. And the recent developments on the line of contact show that the conflict between Armenia and Azerbaijan is not frozen and it must be resolved.
In the beginning of April Armenia launched military provocation against Azerbaijan. We had to respond and defend our civilians, our cities, our villages and our military positions. The result of the clashes in April shows that Armenia is no longer able to control the situation and to keep status-quo unchanged. Status-quo must be changed as soon as possible. Minsk Group of OSCE is dealing with this issue and the presidents of the countries chairing the Minsk Group - the United States, France and Russia – many times made public statements that status-quo is unacceptable. And Germany as a chair of OSCE also made a statement. Minister Steinmeier was very clear saying the status-quo must be changed. What does it mean? The change of status-quo means the beginning of de-occupation of internationally recognized territories of Azerbaijan. We live under occupation for more than twenty years. Nagorno-Karabakh and seven other districts of Azerbaijan are occupied. Everything is destroyed, we were subject of ethnic cleansing, all the Azerbaijanis were expelled from those territories and almost twenty percent of our lands is under occupation, more than one million people became refugees and IDPs.
Now we see that there is a big concern in many European countries with respect to migrants. But can you imagine that in the beginning of our independence, when we were poor, disorganized, without any real means for development, we had this humanitarian catastrophe? Million people out of eight million population at that time became homeless. International organizations address this issue and we support and appreciate that.
United Nations Security Council adopted four resolutions demanding withdrawal of the Armenian troops. But they are not implemented and there is no mechanism of implementation. Unfortunately, sanctions are not imposed on Armenia to implement Security Council resolutions. And we face double standard policy here because in some cases Security Council resolutions are implemented within days. In our case they are on paper for more than twenty years. In other words, a soonest resolution of the conflict based on Helsinki final act, United Nations Charter, United Nations Security Council resolutions, based on territorial integrity of Azerbaijan, will serve stability, predictability, and economic development of the region of the South Caucasus. Despite this heavy burden, Azerbaijan managed to develop successfully. Twenty-five years of independence, which we celebrate this year, show that we can live based on our values, our vision, our traditions and our plans to establish a strong, independent, sovereign state. These years were the years of transformation – political and economic transformation.
We implement the policy of political and economic reforms, all the fundamental freedoms are provided in Azerbaijan, including freedom of media. We have free internet, without censorship. More than 75 percent of our population are internet users. We have free political activity, freedom of assembly, religious freedom. This year in Azerbaijan is declared a year of multiculturalism, and Azerbaijan is a good example of peaceful co-existence between representatives of different religions and ethnic groups.
Of course, economic transformation because without economic independence we cannot achieve political independence. If we depend on some other countries and cannot be self-sufficient then our space for conducting independent policy would be very narrow. Therefore, we largely invested in development of Azerbaijan, we used the period of ceasefire with Armenia to develop the country, and we have, I think, very good results. Now Azerbaijan is a modern, developing, self-sufficient country with diversified economy, a country which leads implementation of the global energy and transportation projects and which got a very good reputation in the world.
Several years ago, 155 member countries of United Nations elected Azerbaijan as a non-permanent member of Security Council of United Nations. So this is international support and appreciation of what we are doing. During the last 10-12 years, our economy was rapidly growing, mainly driven by the increase of oil production and not only. So economic growth in Azerbaijan since 2004 was 300%. We managed to reduce dramatically the level of poverty and unemployment, which is now around 5% both. Our economy became more competitive because we started to invest funds which we receive from oil sales into non-oil sector. And now based on Davos World Economic Forum assessment, Azerbaijan’s economy is number 40 on a global competitive index of economies of the world.
Of course, energy development and energy factor is important for us. And not only for us. Now it’s also important for other countries. Since 1994, Azerbaijan has been implementing mega energy projects, construction of the oil pipelines in first place, connecting Azerbaijan with Black Sea and Mediterranean Sea. And now some European countries have about 30 percent of oil in their energy balance coming from Azerbaijan. Since 2012, we have implemented the project of construction of the gas pipeline to neighborhood and to Europe. We actually already have several gas pipelines, which allow us to export our gas to neighbor countries like Georgia, Turkey, Russia and Iran. In all four directions we export natural gas. And now we are implementing together with our partners the project of the Southern Gas Corridor, which started in 2012, when Azerbaijan and Turkey signed an agreement on Trans-Anatolian pipeline construction. Since that time, many other projects have been initiated, including the one which Mr. Vice-Chancellor referred to. The construction of Trans Adriatic Pipeline started. It is just a part of the Southern Gas Corridor project, which consists of four projects – production of gas from one of the biggest gas fields in the world, Shahdeniz, construction of the pipeline connecting Azerbaijan with Georgia and Turkey, then the pipeline from Eastern to Western borders of Turkey, which is called TANAP, and from Turkish-Greek border to Italy, another pipeline which is called TAP - Trans-Adriatic Pipeline.
All these projects are being implemented in coordination with our partners. Seven countries participate in this project. Three of them are members of EU. European Commission strongly supports our initiatives. We initiated two meetings of the Advisory Council of the Southern Gas Corridor, which took place in Baku this year and last year, where the role of Azerbaijan and the leadership of Azerbaijan was highly appreciated. According to our plans, in two years’ time the pipeline will be in operation connecting Azerbaijan and Turkey and by 2020, Azerbaijani gas for the first time will reach the European market. So for us, it’s an opportunity to diversify our routes of supply. For transit countries it’s an opportunity to earn money and to engage thousands of people in construction and then maintenance of this project. And for consumers it is an alternative source of energy. The advantage of our project is not only diversification of routes, but it is diversification of sources, which is more important.
We have large gas reserves. Proven reserves of Azerbaijan are 2.6 trillion cubic meters and, I am sure, that with new exploration projects we will definitely have bigger figures in future. But for us now energy factor is not a priority any longer. We concentrate on non-energy sector through diversifying the economy. Today energy factor is only something more than 30 percent in our GDP and less than a half in our revenues. But diversification of our export potential now is an issue number one and we are working closely with international financial institutions to continue to implement important economic reforms on transparency, good governance, stimulation of export, creation of a better investment climate.
Though, since 1995, 200 billion dollars have been invested in Azerbaijan, half of them are foreign investments. Agriculture is the number one among the areas, which we now consider priority because almost half of population lives in rural area and there is a good climatic conditions for that. High technologies, ICT sector is quite developed and Azerbaijan became a country with a space industry, launching two satellites. And this process will continue.
In transportation sector, using our geography, we created a very strong logistic and transportation infrastructure connecting continents. For instance, the project of restoration of the Silk Road started in 2007, when we initiated together with Turkey and Georgia the construction of the railroad between three countries connecting Asia with Europe. And now this project is almost ready and hopefully by the end of this year this route will be opened.
And we already had the first test container trains running from China to Europe through Azerbaijan. So this will be the shortest route from Asia to Europe and backwards. I hope that German companies will take advantage of this situation, which will occur by the end of this year. At the same time, the construction of the biggest sea port on the Caspian, in the area close to Baku, projects to create another corridor from South to North, again using the territory of Azerbaijan. Thus Azerbaijan will be a geographical and logistical center of the region from the point of view of transportation, which will generate not only economic benefits, but also will strengthen cooperation and interdependence. If we want to create stable situation and, I think, all the countries of the region want to do that, we need to have active international cooperation in our region. And the best way is inter-dependence.
Energy projects make all of us dependent on each other. We depend on the markets, market depends on supply. The same with transportation. And that will increase predictability, cooperation between countries and at the same time EU-Azerbaijan relations also will develop more rapidly.
Though today we have already a good record of cooperation. With eight member countries of European Union Azerbaijan signed or adopted documents on strategic partnership. And this is a good base for a general framework of EU-Azerbaijani cooperation.
Tourism is one of the potential areas of cooperation. As Mr. Vice-Chancellor said Formula 1 race, which will start in less than two weeks, of course, will attract a lot of attention to our country. Five hundred million people will watch this race and due to the fact that this will be a city circuit they will see not only stadium and cars, but also the developed city of Baku. I hope that even if one percent of those who will follow the race come to Baku, that will make a big difference for our tourism industry. For tourism we have all the necessary pre-conditions – good location, stable political situation, security and safety, hospitable people, good climate with food and a lot of historical monuments. The only thing we need is to present this to the world, to Europe in order to attract tourists. And, I think, Formula 1 is the best way to do it.
Though last year we hosted in Baku the first European Games for the first time in the history of Olympic movement, which were very successful. And in 2017 we will host the fourth Islamic Solidarity Games, which actually shows that Azerbaijan is part of Islamic culture and at the same time is very closely integrated with European institutions and countries.
I’m glad that 169 German companies work in Azerbaijan. Of course, I want to see more German companies working in our country. They implement very important projects for development of Azerbaijan as contractors. Of course, we want to see them also as investors, taking into account good investment and political climate in Azerbaijan. And the areas, which I mentioned, I think, would be the most attractive. The Southern Gas Corridor project, by the way, is worth 45 billion dollars. And according to my information about quarter of that amount is now contracted. So there is a big potential for German engineering, construction and equipment producing companies to be involved in that. Transportation, high-technologies, space industry, tourism, education, all these areas are priorities for us. And I hope that the results of this forum will lead to greater cooperation between our countries not only in economic area, but in the all areas of our life.
Germany is one of the leading countries in the world, one of the leading countries in Europe. Of course, we want to have closer cooperation with your country and taking into account today’s audience I can see the same approach from your side. So I wish the forum success. We are expecting good results. Thank you.
Knauf Group CEO, board member of the Committee on Eastern European Economic Relations Manfred Grundke and head of the German-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry Samir Akhundov then highlighted the development of economic relations between Azerbaijan and Germany.