Azərbaycan BMT-nin etibarlı tərəfdaşıdır
BMT Baş Assambleyasının prezidenti Mogens Lykketoft Azərbaycanın BMT-nin etibarlı tərəfdaşı olduğunu bildirərək, bu tərəfdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib.
O, bu fikirləri mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevlə görüşdə səsləndirib.
Nazirlikdən AZƏRTAC-a bildirilib ki, Nyu-Yorkda səfərə olan Ə.Qarayev BMT Baş Assambleyasının prezidenti Mogens Lykketoftlə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə BMT arasında, xüsusilə BMT Baş Assambleyası arasında əməkdaşlıq məsələsi geniş müzakirə olunub.
Əbülfəs Qarayev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun fəsadları, həmçinin doğma torpaqlarından qovulmuş məcburi köçkün və qaçqınların vəziyyəti haqda məlumat verib və bu barədə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 4 qətnamənin hələ də icra olunmamasının ciddi narahatçılıq doğurduğunu bildirib.
Sonda nazir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Bakı Prosesi barədə məlumat verərək M.Lykkettoftu 2017-ci ildə Bakıda keçiriləcək 4-cü Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumuna dəvət edib.

Azerbaijan is UN’s reliable partner
“Azerbaijan is UN’s reliable partner,” said Mogens Lykketoft, president of the 70th session of the UN General Assembly as he met Azerbaijan’s Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev.
The minister informed Lykketoft about the high level of relations between the country and the UN. Mr. Garayev highlighted the seventh Global Forum of the UN Alliance of Civilizations held in Baku.
The minister also informed Lykketoft about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and its consequences, about the living conditions of IDPs and refugees, non-fulfillment of four resolutions, adopted by the UN Security Council on the Nagorno-Karabakh conflict.
Mr. Garayev invited Lykketoft to take part in the 4th World Forum on Intercultural Dialogue, which will be held in Azerbaijan’s capital in 2017.