Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda işgüzar səfərdə olan Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə təkbətək və nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüşdü.
Görüşdə iki ölkənin qardaş xalqlarının iradəsinə və dil, mədəniyyət, ənənələr və tarix kimi ortaq dəyərlərinə əsaslanaraq, Azərbaycan və Türkiyə arasında siyasi əlaqələrin strateji müttəfiqlik səviyyəsində inkişaf etdiyi qeyd olundu.
Tərəflər ölkə liderlərinin dostluğu və qarşılıqlı səfərləri, o cümlədən Türkiyə Cümhuriyyətinin Prezidenti cənab Rəcəb Təyyub Ərdoğanın 25-26 aprel 2016-cı il tarixində Bakıda keçirilmi. BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal forumunda iştirak etmək üçün Bakıya, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 22-24 may 2016-cı il tarixində Ümumdünya Humanitar Sammitdə iştirakla əlaqədar İstanbula səfərini xüsusilə vurğuladılar.
Nazirlər qeyd etdi ki, Azərbaycan-Türkiyə əməkdaşlığı regionda və onun hüdudlarından kənarda sülh və inkişafın təmin olunmasına xidmət edir və sabitləşdirici rol oynayır. Həmçinin, ölkələrimiz arasında olan ikitərəfli əməkdaşlığın Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə, Azərbaycan-İran-Türkiyə, Azərbaycan-Türkmənistan-Türkiyə üçtərəfli formatında da inkişaf etdiyi diqqətə çatdırıldı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov, Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğunun bütün region üçün ciddi təhlükə mənbəyi olduğunu bildirdi.
Bildirildi ki, Ermənistan ərazisində fəaliyyət göstərən Metsamor atom elektrik stansiyası və stansiyadan qaynaqlanan nüvə və radioaktiv materialların qaçaqmalçılığı halları regionu nüvə təhlükəsi ilə üzbəüz qoyur.
Mevlüt Çavuşoğlu bəyan etdi ki, Türkiyə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinin təmin olunması əsnasında münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllini dəstəkləyir.
Hər iki tərəf terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət kimi terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qınadılar. Nazir Elmar Məmmədyarov fürsətdən istifadə edib son terror aktlarında həlak olanların ailələrinə və qardaş Türkiyə xalqına bir daha dərin hüznlə başsağlığı verdi və onların kədərini bölüşdüyümüzü bildirdi.
Görüşdə həmçinin, Azərbaycan və Türkiyə arasında müdafiə, təhlükəsizlik və hərbi sənaye sahəsində faydalı əməkdaşlığın davam etdiyi, mütəmadi əsasda iki ölkənin silahlı qüvvələri tərəfindən birgə təlimlərin keçirildiyi qeyd olundu. Tərəflər beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlarda Azərbaycan və Türkiyə əsgərlərinin digər tərəfdaşlarla birlikdəsülh və sabitlik naminə çiyin-çiyinə xidmət etdiyini də vurğuladılar.
Nazirlər ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın müxtəlif sahələrini tənzimləyən geniş müqavilə-hüquq bazasının mövcudluğunu, o cümlədən 200-dən artıq müxtəlif ikitərəfli sənədin imzalandığını diqqətə çatdırdılar.
Görüşdə məmnunluqla qeyd olundu ki, ölkələrimiz beynəlxalq və regional təşkilatlar, o cümlədən BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər qurumlarda qarşılıqlı dəstək və birgə səyləri davam etdirirlər.
Nazirlər Azərbaycan və Türkiyənin təşəbbüsü və birgə səyləri ilə həyata keçirilən regional nəqliyyat infrastruktur və enerji layihələrinin region və onun hüdudlarından kənarda inkişafa və çiçəklənməyə mühüm töhfə verdiyini, bu xüsusda, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin mühüm seqmenti olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir-yol xəttinin yaxın müddət ərzində istismara veriləcəyini bildirdilər.
Tərəflər parlamentlərarası diplomatiyanın əlaqələrimizdə xüsusi çəkisinə toxunaraq, Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupu uğurla fəaliyyətini nəzərdən keçirdilər.
Azərbaycanın xarici ölkələrə yatırdığı investisiyaların həcminə görə Türkiyənin birinci yer tutduğu qeyd olunaraq, təkcə ARDNŞ tərəfindən 2018-ci ilədək Türkiyəyə 18 mlrd. ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulmasının nəzərdə tutulduğu, Azərbaycanda 2400-dən artıq Türkiyə şirkəti, Türkiyədə isə 1000-dən artıq Azərbaycan şirkəti fəaliyyət göstərdiyi vurğulandı. İki ölkə arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin davamlı, sabit və uzunmüddətli inkişafının təmin edilməsində Azərbaycan-Türkiyə Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının vacib rolu qeyd olundu.
Elm, mədəniyyət, təhsil və tələbə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini deyən nazirlər ikitərəfli mədəni əlaqələrin və ortaq türk mədəniyyətinin inkişafında TÜRKSOY və Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu çərçivəsində əməkdaşlığın xüsusi rolunu da vurğuladırlar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, Foreign Minister of the Republic of Turkey
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mevlüt Çavuşoğlu, the Foreign Minister of the Republic of Turkey, who paid a working visit to Azerbaijan. The Ministers had a tete-a-tete meeting and continued the discussions with the participation of delegations.
At the meeting it was noted that the political relations between Azerbaijan and Turkey are developed at the level of strategic partnership based on the will of our fraternal nations and shared values, such as linguistic, cultural, traditional and historical commonalities.
The sides emphasized the friendship of the leaders of two countries and their mutual visits, including the visit of H.E. Mr. Rejep Tayyip Erdogan, the President of Turkey, to attend the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations held in Baku on April 25-26 and the visit of H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan to Istanbul to take part at the World Humanitarian Summit held on May 22-24, 2016.
The Ministers mentioned that the cooperation between Azerbaijan and Turkey contributes to enhancing the peace and development in and beyond of region and plays a stabilizing role. They also stressed that bilateral cooperation between the two countries is developing in trilateral Azerbaijan-Georgia-Turkey, Azerbaijan-Iran-Turkey, Azerbaijan-Turkmenistan-Turkey formats as well.
Touching upon Armenia-Azerbaijan conflict, Elmar Mammadyarov underlined that the existence of the Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains as a main source of threat for the whole region.
Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu reaffirmed Turkey’s position on the resolution of the Armenia-Azerbaijan conflict and stated that this conflict must be resolved through negotiations based on the relevant UN Security Council resolutions which demand withdrawal of Armenian forces from all occupied territories of Azerbaijan and within the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan.
It is mentioned that the operation of the Metsamor nuclear power plant in Armenia and the cases of smuggling of nuclear and radioactive materials from this NPP poses nuclear threat to the region.
The Ministers condemned all forms and manifestations of terrorism. Taking the opportunity, Elmar Mammadyarov reiterated his heartfelt condolences to the brotherly people of Turkey and families of those who lost their lives during the latest terror acts and shared their grievances.
At the meeting the sides also noted fruitful cooperation in the fields of defense, security and military industry and the regular military exercises between the armed forces of two countries. Along with that the Ministers commended the service of the soldiers of both countries shoulder-to-shoulder with other partners in international peacekeeping operations for the sake of peace and stability.
The Ministers underlined the existence of the wide legal basis regulating different fields of cooperation between the two countries adding that more than 200 bilateral documents have been signed on different aspects of cooperation.
At the meeting it was expressed with satisfaction that our countries continue the mutual support and joint efforts in the framework of international and regional organisations such as the UN, Islamic Cooperation Organisation, Economic Cooperation Organisation, Cooperation Council of Turkic Speaking States, Black Sea Economic Cooperation Organisation and other bodies.
The Ministers stressed that the regional transportation infrastructure and energy projects implemented with Azerbaijan and Turkey’s initiative and common efforts substantially contribute to the development and prosperity in the region and beyond. In this sense, they added that as an important segment of the East-West transportation corridor Baku-Tbilisi-Kars railway line will be operational very soon.
Touching upon the special role of the parliamentary diplomacy in the relations, the sides reviewed the activity of Azerbaijan-Turkey inter-parliamentary working group.
Mentioning that Turkey occupies the first place in the foreign investment of Azerbaijan, it was stressed that only SOCAR plans to invest 18 billion US dollars in Turkey till 2018 and more than 2400 Turkish companies operate in Azerbaijan and more than 1000 Azerbaijani companies function in Turkey respectively. An important role of Azerbaijan-Turkey Joint Intergovernmental Commission in promoting the sustainable, stable and long-term development of trade-economic relations between the two countries was also mentioned.
Noting the cooperation in the fields of science, culture and student exchange, the Ministers also emphasized the particular role of cooperation within TURKSOY and Turkish Culture and Heritage Fund.