Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun QDİƏT-ə Üzv Dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Qeyri-rəsmi İclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun QDİƏT-ə Üzv Dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Qeyri-rəsmi İclasında çıxışı
Cənab Sədr,
Hörmətli Nazirlər və Nümayəndə heyətlərinin başçıları,
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyəti adından mən bütün görüş iştirakçılarını salamlayır və hamımıza faydalı müzakirələr arzulayıram.
Bugünkü iclas Təşkilat daxilində son zamanlar baş verən proseslər ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq, həyata keçirilmiş işlər və Təşkilatın 25 illiyinə həsr ediləcək növbəti QDİƏT Sammiti ərəfəsində görüləcək işlərin nəzərdən keçirilməsi baxımından bizə yaxşı fürsət yaradır.
Biz qətiyyətlə inanırıq ki, Təşkilat daxilində davamlı şəkildə islahatların həyata keçirilməsi QDİƏT-in səmərəliliyinin və effektivliyinin artırılması zərurəti ətrafında davam edən müzakirələrə və təşkilatın hüquqi və institusional imkanlarının möhkəmləndirilməsinə əlavə dəyər qatır.
Bu kontekstdə biz təşkilatın səmərəliliyinin artırılması və möhkəmləndirilməsi kimi məsələlərin müzakirə edildiyi qeyri-rəsmi görüşlərin keçirilməsi təcrübəsini alqışlayırıq. Biz ümid edirik ki, bu görüşlərdə qarşıya qoyulan məqsədlə bağlı konkret nəticələr və mütərəqqi həllər əldə edəcəyik.
QDİƏT-in təsisçi üzvlərindən biri kimi Azərbaycan QDİƏT-in regionda oynadığı mühüm rolu anlayır. Biz Təşkilatın səmərəliliyinin möhkəmləndirilməsində maraqlıyıq. Biz, QDİƏT daxilində islahatlar prosesini dəstəkləyirik və hesab edirik ki, bu proses təşkilatın qlobal inkişaf gündəliyinin dəyişən reallıqlarına daha yaxşı uyğunlaşmağa və üzv dövlətlərin ehtiyaclarına daha yaxşı cavab verməyə kömək edəcəkdir. Ümumilikdə islahatlar prosesi QDİƏT-in Daimi Beynəlxalq Katibliyini möhkəm peşəkar icraçı quruma çevirməyə gətirib çıxarmalı və qəbul edilmiş qərarları daha səmərəli icra etməlidir.
Hörmətli iştirakçılar,
Azərbaycan QDİƏT-ə üzv bir sıra dövlətlər və özünün beynəlxalq tərəfdaşları ilə birgə irimiqyaslı enerji və nəqliyyat layihələri ilə bağlı təşəbbüslərlə çıxış etmək və bu layihələri icra etməklə regional inkişafa öz töhfəsini verir.
Biz regionlar arasında qovşaqların daha da möhkəmləndirilməsində maraqlıyıq və beynəlxalq əhəmiyyətli Şimal-Cənub və Şərq-Qərb Nəqliyyat Dəhlizlərinin reallaşdırılmasında fəal surətdə iştirak edirik. Bu baxımdan, 2017-ci ildə tam şəkildə işə salınması planlaşdırılan və yeni dəmiryolu ilə xətti ilə Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirəcək Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti region üçün strateji əhəmiyyətə malikdir və sərnişin və yüklərin daşınmasında etibarlı xətt kimi Asiya və Avropa arasında çoxmodullu nəqliyyat axınının həcmini artıracaqdır. Biz tam inanırıq ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xətti və yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı Azərbaycan ərazisindən keçən dəmiryolu, avtomobil yolu və dəniz marşrutlarının qovşağını yaratmaqla QDİƏT daxilində regional inkişafa öz töhfəsini verəcəkdir.
Gələcəkdə regionun mühüm ticarət və logistika qovşaqlarından biri olacaq yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Tcarət Limanı mal və əmtəələrin Şimal-Cənub və Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizləri vasitəsilə daşınmasında mühüm rol oynayacaq və bununla da regional ticarəti təşviq edərək QDİƏT regionu və bu regiondan kənar ərazilərə öz töhfəsini vermiş olacaqdır.
Azərbaycanın təşəbbüsü ilə reallaşdırılan regional əhəmiyyətli bir sıra mühüm enerji layihələri öz növbəsində QDİƏT regionunda etibarlı və dayanıqlı infrastruktur yaratmışdır. Azərbaycan QDİƏT-ə üzv altı dövləti özündə birləşdirən nadir layihə olan Cənubi Qaz Dəhlizini (CQD) reallaşdırmaqla regional enerji əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsinə sadiqdir və gələcəkdə də sadiq olaraq qalacaqdır. Bu layihənin komponentlərindən biri olan Trans-Anadolu Kəmərinin (TANAP) tikintisi hazırda davam etdirilir. Bu ilin may ayında CQD-nin digər mühüm komponenti olan Trans-Adriatik Kəmərinin (TAP) Saloniki şəhərində təməlqoyma mərasimi uğurla həyata keçirilmişdir.
Azərbaycan bu strategiya vasitəsilə QDİƏT-ə Üzv Dövlətlər arasında mövcud əməkdaşlığın gücləndirilməsi və region və regiondan kənar əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə, bununla da region daxili və regionlar arasında davamlı inkişafa töhfə verməyə çalışır.
Regional əməkdaşlıq çərçivəsində işbirliyi üçün geniş imkanların olmasına baxmayaraq, sülh və təhlükəsizliyə olan çağırışlar hələ də regionun davamlı inkişafına əngəl yaradır. Qonşu Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən hərbi təcavüzü və beynəlxalq hüquq və BMT-nin TŞ-nin müvafiq qətnamələrini kobud surətdə pozmaqla Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20%-ni işğal etməsi regional əməkdaşlıq və dayanıqlı inkişafa hələ də ciddi təhdid təşkil edir.
Ermənistan hərbi qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və qaçqın və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtması nəinki Cənubi Qafqazda sülh və təhlükəsizliyə töhfə verəcək, həmçinin bütövlükdə QDİƏT regionunda tam əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkan yaradacaqdır.

Statement by Foreign Minister Elmar Mammadyarov at the Informal Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the Informal Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the BSEC Member States
New York, 23 September 2016
Dear Ministers and Heads of Delegations,
On behalf of the delegation of the Republic of Azerbaijan, I am pleased to greet all participants and wish us fruitful deliberations.
Today`s meeting is yet another opportunity for sharing views on recent developments within the Organization as well as for reviewing activities implemented and works to be done in the light of the upcoming BSEC Summit dedicated to the 25th Anniversary of the Organization.
It is our firm belief that pursuing the path of consistent reforms within the Organization adds value to the ongoing debate on the necessity to raise the effectiveness and efficiency of the BSEC, enhance its legal and institutional capabilities.
In this context, we welcome the practice of informal meetings, where consolidation and improvement of the effectiveness of the organization is discussed. We hope that we will be able to achieve tangible results and progressive solutions to that end.
As one of the BSEC founding members, Azerbaijan realizes the important role that the BSEC plays in the region. We are genuinely interested in strengthening the effectiveness of the Organization. We support the BSEC reform process that should help it adapt to the changing realities of the global development agenda and better respond to the needs of its members. The overall reform process should lead to transforming the BSEC PERMIS into a strong professional executive body implementing the adopted decisions more effectively.
Distinguished participants,
Azerbaijan, in cooperation with several BSEC Member States and international partners, contributes to the regional development by initiating and implementing large-scale energy and transportation projects.
We are interested in further strengthening the trans-regional connectivity and actively participate in the realization of International North-South and East-West Transport Corridors. In this regard, Baku-Tbilisi-Kars (BTK) railway link which is expected to be fully operational in 2017, connecting Azerbaijan, Georgia and Turkey with a new railway connection, have a strategic importance for the region and provide reliable link for the passenger and container shipping, increase the volume of multimodal transportation flows between Asia and Europe. We firmly believe that Baku-Tbilisi-Kars railway project and the new Baku International Sea Trade Port will create an intersection of rail, road and sea routes passing through the territory of Azerbaijan, which in its turn will contribute to the wider BSEC regional development.
The new Baku International Sea Trade Port Complex, as one of the perspective trade and logistics hub of the region, will play a key role in transportation of goods both by North-South and East-West transport corridors, contributing thus to the BSEC region and beyond, inter alia, by promoting regional trade.
Azerbaijan has initiated variety of significant energy projects of regional importance which in its turn established reliable and sustainable infrastructure in the BSEC area. Azerbaijan is and will remain committed to further development of energy cooperation in the region by realization of Southern Gas Corridor (SGC), a unique project which involves six BSEC Member States. Construction of Trans-Anatolian Pipeline (TANAP) as one of its components is ongoing. This May the groundbreaking ceremony of another component of the SGC - Trans-Adriatic Pipeline (TAP) was successfully held in Thessaloniki.
Through that strategy Azerbaijan aims to intensify existing cooperation among BSEC Member States as well as to strengthen ties in and beyond the region contributing, thus, to the sustainable intra- and inter-regional development.
In spite of vast opportunities available in the context of regional cooperation, the challenges to peace and security are still among the impediments to the sustainable development of the region. The ongoing military aggression by neighboring Armenia against Azerbaijan and occupation of nearly 20% of its internationally-recognized territories, in blatant violation of international law and the relevant resolutions of the UN Security Council continues to represent a serious threat to sustainable development and cooperation in the region.
Withdrawal of Armenian military forces from the occupied territories of Azerbaijan and ensuring the return of the refugees and internally displaced persons to their homes will not only contribute to peace and security in the South Caucasus but also enhance full-fledged cooperation in the BSEC region as a whole.