İlham Əliyev Ermənistan prezidentinin təxribat xarakterli çıxışına tutarlı və sərt cavab verdi
MDB Dövlət Başçıları Şurasının sentyabrın 16-da Bişkekdə keçirilən məhdud tərkibli iclasında Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan bu ilin aprelində cəbhə bölgəsində baş vermiş hadisələrlə bağlı Azərbaycandan şikayət xarakterli çıxış edib. O, bu hadisələr zamanı Azərbaycanın guya atəşkəs rejimini pozduğunu deyib.
Ermənistan prezidentindən sonra əlifba sırası ilə Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko çıxış etməli idi. Prezident İlham Əliyev Belarus Prezidentindən xahiş etdi ki, ona danışmaq üçün imkan versin. Belarus Prezidentinin razılığından sonra çıxış edən Prezident İlham Əliyev Ermənistan prezidentinə tutarlı və sərt cavab verərək dedi:
- Ermənistan prezidentinin sözlərinə şərh verməyi özümə borc bildim. Mən Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tənzimlənməsi məsələsinin başqa beynəlxalq strukturlarda həll edilməsini əsas tutaraq, bu gün bu mövzuda danışmağı lazım bilmədim. Amma, erməni tərəfinin növbəti şikayətini eşidəndə, bunu şərh etməyi özümə borc saydım.
Erməni tərəfi bu şikayətlərlə artıq bütün beynəlxalq təşkilatları bezdirib. Təsəvvür edirsinizmi, vəziyyət kifayət qədər paradoksaldır: Ermənistan suveren dövlətin ərazisini işğal edir, onun ərazi bütövlüyünü pozur, Dağlıq Qarabağdan və ona bitişik yeddi rayondan yerli azərbaycanlı əhalini qovur, bir milyon insanı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə salır, işğal edilmiş ərazilərdə hər şeyi, o cümlədən tarixi, dini, mədəni abidələrimizi, bütün infrastrukturu dağıdır, - bu, ATƏT-in iki missiyasının məruzələri ilə təsdiq edilib, - sonra isə 20 ildən artıq müddətdə danışıqlar prosesini imitasiya etməklə məşğul olur. Eyni zamanda, bu prosesin sonsuz olması üçün vaxtaşırı müxtəlif təxribatlara əl atır və onlardan biri məhz bu ilin aprelində oldu. Azərbaycanın dinc sakinlərinin beş yüzdən çox evi erməni ordusu tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qaldı, yüzdən çox ev dağıdıldı, aralarında uşaqlar da olmaqla, təxminən on dinc vətəndaş qətlə yetirildi, həlak oldu.
Beynəlxalq təşkilatlar bu məsələnin necə tənzimlənməli olduğunu çox dəqiq anlayırlar. Ali beynəlxalq struktur var – BMT Təhlükəsizlik Şurası. Bu strukturdan yüksəyi yoxdur. Təhlükəsizlik Şurası 1990-cı illərin əvvəllərində dörd qətnamə qəbul edib. Həmin sənədlərdə erməni işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən qeyd-şərtsiz və dərhal çıxarılması tələb olunur. Bu qətnamələr yerinə yetirilmir. Ermənistan onlara məhəl qoymur və keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin inzibati sərhədlərini süni şəkildə dəyişdirməklə, həmin ərazini qanunsuz məskunlaşdırmaqla yeni reallıqlar yaratmağa çalışır. Bu, tamamilə qanunsuzdur, cinayətdir və bu cinayət indiyə qədər davam edir.
Biz sülh prosesinə sadiqik. Biz konstruktiv işləyirik. Minsk qrupu mövcuddur. Amma erməni tərəfi bu formatdan yalnız danışıqlar prosesinin sonsuz olması üçün istifadə edir. Onlar sülh istəmirlər. Onlar bizim ərazilərimizi daim nəzarət altında saxlamaq və hər yerdə Azərbaycanı bunda ittiham etmək istəyirlər ki, guya biz nəyisə pozuruq. Biz zərər çəkmiş tərəfik. Biz heç kəsin ərazisini işğal etməmişik. Bizim ərazilərimiz, beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış Azərbaycan ərazilərinin 20 faizi işğal altındadır. Reallıqlar bundan ibarətdir. Buna görə mən Ermənistan prezidentinin növbəti yersiz şikayətini nəzərə alaraq, bir daha bunları həmkarlarımızın diqqətinə çatdırmağı özümə borc bildim.

Ilham Aliyev gave compelling and tough response to Armenian President`s provocative remarks
At the limited-format meeting of the CIS Council of Heads of State, which was held in Bishkek on September 16, Armenian President Serzh Sargsyan complained about Azerbaijan, referring to the events that took place on the front line this April. He alleged that Azerbaijan violated a truce regime during these events.
Belarusian President Alexander Lukashenko was next in alphabetical order after the Armenian President to take the floor. President Ilham Aliyev asked the Belarusian President for permission to speak. As Alexander Lukashenko did not object President Ilham Aliyev took the floor and gave a compelling and tough response to the Armenian President:
President Ilham Aliyev: I deemed it my duty to comment on the Armenian President’s remarks. I did not consider it necessary to talk about the Nagorno-Karabakh conflict resolution here as this problem is addressed by other international organizations. But when I heard another complaint of the Armenian side, I deemed it my duty to comment on this.
Armenia has already bothered all the international organizations with those complaints. Situation is so paradoxical, as you can imagine: Armenia occupied territory of a sovereign state, violated its territorial integrity, expelled local Azerbaijani population from the Nagorno-Karabakh and seven surrounding districts, making more than one million people refugees and IDPs, destroyed everything in the occupied lands, including historical, religious, cultural monuments and all the infrastructure, which was evidenced by the reports of two OSCE missions. Then Armenia has just pretended to engage in the negotiations process for more than 20 years. Moreover Armenia periodically makes different provocations to make this process eternal. One of these provocations took place this April. Over 500 houses of Azerbaijani civilians were shelled from the Armenian artillery, more than 100 houses were destroyed, nearly 10 civilians, including children, were killed, died.
International organizations have a clear understanding of how this problem must be solved. There is a supreme international body – United Nations Security Council. It is the highest international organization. The Security Council adopted four resolutions in early 1990s. These documents demand unconditional and immediate withdrawal of the occupant Armenian forces from Azerbaijan`s territory. These resolutions remain unfulfilled. Armenia disregards them and tries to create a new reality by artificially changing the administrative borders of former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast and illegally resettling in that area. It is absolutely illegal. It is a crime, and this crime has continued up to the present time.
We are committed to a peace process. We work constructively. We have a Minsk Group format, but the Armenian side misuses this format just to make the negotiations continue for ever. They do not want peace. They just want to keep our territories under control and to accuse Azerbaijan everywhere of violating something. We are the aggrieved party. We did not occupy anybody`s territory. It is our territory, 20 per cent of Azerbaijan`s internationally-recognized territory, that has been under occupation. This is the reality. Therefore with reference to the Armenian President`s another inappropriate complaint, I deemed it my duty to bring this to the attention of our colleagues once again.