Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ Dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Bricet Brinkin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadiyyat, enerji, terrorizmə qarşı mübarizə, sülhməramlı əməliyyatlar və digər sahələrdə uğurlu əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edildi, ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi üçün səylərin artırılmasının vacibliyini qeyd olundu.
Bricet Brink Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul olunduğunu və görüş əsnasında çox faydalı müzakirələrin aparıldığını bildirdi. O, ABŞ-ın Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verdiyini və mövcud əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırdı. O dedi ki, ABŞ hökumət Azərbaycanın Əfqanıstanda sülhməramlı missiyaya yardımı və terrorizmə qarşı mübarizədə töhfəsini yüksək qiymətləndirir.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlar prosesi haqqında geniş məlumat verdi. Status-kvonun qəbuledilməzliyini vurğulayan nazir ATƏT-in Minsk Qrupunun digər həmsədrləri ilə birlikdə ABŞ tərəfindən münaqişənin həlli istiqamətində səylərin artırılmasının vacibliyinə diqqəti çəkdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən nəqliyyat və enerji layihələrindən söz açdı və bu layihələrin reallaşdırılmasında ABŞ-ın dəstəyinin təqdir olunduğunu dedi.
Görüşdə qarşılıqlı maraq kəsb edən regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Bridget Brink, the United States Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs
At the meeting they expressed satisfaction with the successful cooperation between Azerbaijan and the United States in the field of economy, energy, fight against terrorism, peacekeeping and others and emphasized the importance of increasing the efforts to further enhance the bilateral relations.
Bridget Bring noted her audience with H.E. Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan adding that very fruitful discussions took place at the meeting. Noting the necessity of developing further the current cooperation she underlined that the United States puts special importance to its relations with Azerbaijan. Bridget Brink mentioned that the support of Azerbaijan to the peacekeeping operations in Afghanistan and contributions to the fight against international terrorism is highly appreciated by the U.S Government.
Minister Elmar Mammadyarov gave detailed information about the negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict. Stressing unacceptability of the current status-quo, Minister emphasized the importance of redoubling the efforts of the Minsk Group co-chairs including the United States to this end.
Referring to the transport and energy projects launched with Azerbaijan’s initiative and participation, Elmar Mammadyarov commended the United States's support to the implementation of these projects.