2016-cı il tarixdə qalır. 2016-cı il ölkə iqtisadiyyatı üçün ən ağır illərdən biri olmuşdur. Azərbaycan iqtisadiyyatı dünya iqtisadiyyatının bir parçasıdır. Dünyada isə iqtisadi böhran 2016-cı ildə davam etmişdir. Bundan əlavə, neftin qiymətinin dünya bazarlarında üç-dörd dəfə aşağı düşməsi nəticəsində gəlirlərimiz kəskin şəkildə aşağı düşmüşdür. Belə bir vəziyyətdə biz ancaq ciddi islahatlar apararaq vəziyyətdən çıxış yolunu tapa bilərdik və buna nail olduq.
Azərbaycan iqtisadiyyatı öz dayanıqlılığını saxlaya bilmişdir, iqtisadi sabitlik təmin edilmişdir və bu il aparılan ciddi və hərtərəfli iqtisadi islahatlar gələcək inkişafımız üçün çox gözəl üfüqlər, perspektivlər açır. Onu da qeyd etməliyəm ki, bütün çətinliklərə baxmayaraq, ölkəmizin qeyri-neft sənayesi bu il 5 faiz, kənd təsərrüfatı isə 2 faizdən çox artmışdır. Biz bu il valyuta ehtiyatlarımızı qoruya bilmişik. Bu da çox mühüm məsələdir. Çünki bizim iqtisadi potensialımız, maliyyə resurslarımız həm iqtisadi, həm siyasi müstəqilliyimizi müəyyən edir.
2016-cı ildə bütün sosial proqramlar artıqlaması ilə icra edilmişdir. Köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində yeni qəsəbələr, şəhərciklər salınmışdır. Əhalinin pul gəlirləri, - baxmayaraq ki, 2016-cı il böhranlı ildir, - 7 faiz artmışdır, orta əməkhaqqı isə 9 faiz artmışdır.
Bir sözlə, bütün çətinliklərə baxmayaraq Azərbaycan 2016-cı ildə də inamla inkişaf etmişdir. Bir daha qeyd etmək istəyirəm, bu il qəbul etdiyimiz qərarlar, xüsusilə ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində atılmış addımlar öz nəticəsini verəcəkdir. Eyni zamanda, biz ixracın şaxələndirilməsi istiqamətində çox önəmli addımlar atmışıq. Çünki neft gəlirlərinin aşağı düşməsi nəticəsində bizim valyuta gəlirlərimiz azalıb və biz qeyri-neft ixracının inkişafı ilə bu boşluğu bərpa edə bilərik.
2016-cı ildə bizim beynəlxalq mövqelərimiz daha da möhkəmlənib. Bizim dostlarımızın sayı artıb, bizi istəməyən qüvvələr, bizə qarşı vaxtaşırı kampaniyalar aparan qüvvələr isə siyasi səhnədən gedirlər. Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlarda böyük uğurlar qazana bilmişdir. Xüsusilə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı çox vacib sənədlər qəbul edilmişdir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli xarici siyasətimizin əsas prioritetidir. Deyə bilərəm ki, bizim siyasi və diplomatik mövqelərimiz il ərzində daha da möhkəmlənmişdir. Qondarma “Dağlıq Qarabağ” qurumunu heç bir ölkə tanımır və tanımayacaq. Münaqişə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapmalıdır. Bunun başqa yolu yoxdur. BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi icra edilməlidir. Status-kvonun qəbuledilməzliyi haqqında artıq həm bu məsələ ilə bağlı fəaliyyət göstərən həmsədr ölkələrin prezidentləri, eyni zamanda, ATƏT və digər qurumların rəhbərləri dəfələrlə bəyanatlar vermişdir.
2016-cı il bizim şanlı hərbi qələbə ili kimi tarixdə qalacaqdır. 1994-cü ildən bu günə qədər ilk dəfə idi ki, Azərbaycan işğal edilmiş torpaqların bir hissəsini işğalçılardan azad etmişdir. Aprel ayında erməni silahlı təxribatının qarşısını alaraq bizim ordumuz düşmənə sarsıdıcı zərbələr vurmuş və işğal edilmiş torpaqların bir hissəsini azad etmişdir. Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının minlərlə hektar torpağı işğalçılardan azad edilmişdir. On minlərlə hektar torpağa indi Azərbaycan Ordusu tam nəzarət edir.
Biz şəhidlər də vermişik. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Azərbaycan xalqı, Azərbaycan əsgəri, zabiti əsl qəhrəmanlıq göstərmişdir. Bizim bayrağımız bu gün Ağdərə, Füzuli, Cəbrayıl rayonlarının işğaldan azad edilmiş torpaqlarında dalğalanır. Azad edilmiş torpaqlarda olarkən Azərbaycan bayrağı altında mən bir daha demişdim ki, Azərbaycan xalqı və Azərbaycan dövləti öz torpağında ikinci erməni dövlətinin yaranmasına heç vaxt icazə verməyəcəkdir. Aprel döyüşləri bizim şanlı tariximizdir. Aprel döyüşləri bizim tarixi qələbəmizdir. Bu qələbə münaqişənin həllini yaxınlaşdırır.
2016-cı ildə bizim böyük idman qələbəmiz də olmuşdur. Rio Olimpiya Oyunlarında idmançılarımız tarixi qələbə qazanmışdır. 18 medal qazanaraq Azərbaycan bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan idman dövlətidir və Azərbaycan idmançıları güclülərin sırasındadır. Medalların sayına görə Azərbaycan dünya miqyasında 200 ölkə arasında 14-cü yerə layiq görülmüşdür. Azərbaycan Avropa ölkələri arasında 7-ci, postsovet məkanı ərazisində 2-ci, müsəlman aləmində isə 1-ci yerdədir. Bu, bizim böyük idman qələbəmizdir və eyni zamanda, bu qələbə xalqımızın, dövlətimizin gücünü göstərir.
Bu il biz müstəqilliyimizin 25 illiyini qeyd edirdik. Hərbçilərimiz, idmançılarımız bu bayram ilində bizə qələbə sevinci bəxş etmişlər.
2016-cı ildə enerji təhlükəsizliyi istiqamətində önəmli addımlar atılmışdır. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi uğurla icra edilir. Bu ilin əvvəlində ölkəmizin təşəbbüsü ilə artıq ikinci dəfə idi ki, Cənub Qaz Dəhlizinin Məşvərət Şurası Bakıda keçirilmişdir və iştirak edən bütün ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar qəbul edilmiş yekun qətnamədə Azərbaycanın liderlik rolunu bir daha vurğulamışlar. “Cənub Qaz Dəhlizi” Azərbaycanın təşəbbüsü və böyük maliyyə dəstəyi ilə icra edilən qlobal, beynəlxalq enerji layihəsidir. Bu, tarixi layihədir. Layihə icra olunandan, bütün işlər başa çatandan sonra Azərbaycan çox böyük mənfəət görəcəkdir. Beləliklə, bu il proqram üzrə bütün işlər yüksək səviyyədə aparılmışdır və əminəm ki, bu nəhəng transmilli layihə vaxtında istifadəyə veriləcəkdir. Eyni zamanda, bu il bizim yeni qaz yataqlarımızdan çıxarılacaq qazın həcmi də müəyyən edilmişdir və beləliklə, “Cənub” Qaz Dəhlizini qidalandıracaq layihələr arasında təkcə “Şahdəniz” layihəsi deyil, eyni zamanda, “Abşeron” qaz yatağı da olacaqdır.
Hesab edirəm ki, bu il biz nəqliyyat təhlükəsizliyi istiqamətində tarixi addımlar atmışıq. Bildiyiniz kimi, uzun illər davam edən Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizinin icrası artıq başa çatır və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin istifadəyə verilməsi istiqamətində Azərbaycan çox önəmli addımlar atmışdır. Demək olar ki, Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin Azərbaycan tərəfinə düşən payı üzrə görüləcək işlər artıq görülübdür. Biz qısa müddət ərzində bütün işləri başa çatdırdıq və beləliklə, gələcəkdə əlavə səylər qoyaraq çalışacağıq ki, bu iki önəmli magistral tezliklə işə düşsün.
2016-cı ildə Azərbaycanda referendum keçirilmişdir. Referendum azad, şəffaf şəkildə aparılmışdır. Bütün exit-pollar referendumun rəsmi nəticələrini təsdiqləmişdir. Beynəlxalq müşahidəçilər də qeyd etmişlər ki, referendum azad, şəffaf şəkildə həyata keçirilmişdir, heç bir pozuntu olmamışdır və Azərbaycan xalqının iradəsi referendumun nəticələrində öz əksini tapmışdır. Referendumun nəticələri bizim siyasətimizə xalq tərəfindən verilən böyük dəstəkdir. Mən bu dəstəyə, bu inama görə Azərbaycan xalqına bir daha öz minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Bir daha Azərbaycan xalqını əmin etmək istəyirəm, bütün səylərimi qoyacağam ki, bundan sonra da dövlətimizin, xalqımızın maraqları layiqincə qorunsun.
2016-cı il Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilmişdir. Bu il ölkəmizdə bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlər keçirilmişdir. Azərbaycan bir daha dünyaya sübut etmişdir ki, müxtəlif dinlərin, millətlərin, etnik qrupların nümayəndələri bir ölkədə, bir səma altında rahat, ləyaqətlə yaşaya bilərlər. Azərbaycan multikulturalizm ideyalarının dünyada təbliği işində müstəsna rol oynayan bir ölkədir.
Əziz həmvətənlər, bu gün Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günüdür. Mən bütün dünya azərbaycanlılarını səmimi qəlbdən salamlayıram, onlara ən xoş arzularımı çatdırıram. Onlar bilirlər və bilməlidirlər ki, onların arxasında möhkəm, güclü Azərbaycan dövləti dayanır.
Əziz bacılar və qardaşlar, mən sizi Yeni il bayramı və Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm, sizə cansağlığı, xoşbəxtlik arzulayıram.

- Dear fellow compatriots!
Year 2016 is about to be consigned to history. It has been one of the most challenging years for the national economy. Azerbaijan is an integral part of the global economy. The global economic recession continued in 2016. In addition, in the aftermath of the oil prices plummeting three- to fourfold on global markets, our revenues have dramatically declined. Under such circumstances, we could find a way out of this predicament only by conducting profound reforms, and we achieved that.
Azerbaijan has managed to maintain its economic sustainability and ensured economic stability. The drastic and comprehensive economic reforms carried out this year have opened up great horizons and prospects for our future development. I would also like to mention that despite all the difficulties, our country’s non-oil industry has grown by 5 per cent and agriculture by more than 2 per cent this year. We have managed to safeguard our currency reserves this year. This is also a very important issue because our economic potential and financial resources precondition both economic and political independence.
All social programs were over-fulfilled in 2016. New settlements and townships for the internally displaced persons were built. Even though 2016 was a year of crisis, population incomes have increased by 7 per cent. The average wage has risen by 9 per cent.
In other words, despite all the difficulties, Azerbaijan continued to develop in 2016. Let me reiterate that the decisions made this year, in particular the steps towards economic diversification, will yield fruit. At the same time, we have taken significant steps to diversify our exports, because our currency revenues have dropped in the wake of a reduction in oil revenues, and we can fill this gap by developing non-oil exports.
Our international positions were further reinforced in 2016. The number of our friends has increased, while the forces opposed to us, those conducting occasional campaigns against us are leaving the political firmament. Azerbaijan has managed to make great strides in international organizations. In particular, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement have adopted very important documents in relation to the Armenia-Azerbaijan conflict over Nagorno-Karabakh. The Armenia-Azerbaijan conflict over Nagorno-Karabakh is top of our foreign political agenda. I can say with confidence that our political and diplomatic positions have become even stronger over the past year. No country of the world recognizes and never will recognize the self-styled “Nagorno-Karabakh” formation. The conflict must be resolved on the basis of Azerbaijan’s territorial integrity. There is no other option. The four UN Security Council resolutions must be fulfilled. The presidents of the co-chair countries dealing with this issue, the OSCE and other organizations have repeatedly pointed to the unacceptability of the status-quo.
Year 2016 will also remain in history as one of our glorious victories. For the first time since 1994, Azerbaijan has managed to liberate a portion of its lands from the aggressors. By preventing an Armenian armed provocation in April, our army dealt a devastating blow to the enemy and freed a portion of our occupied lands. Thousands of hectares of lands in Agdara, Fizuli and Jabrayil districts have been freed from the aggressors. The Azerbaijani army is currently in control of tens of thousands of hectares of land.
We did have martyrs. May Allah rest their souls in peace. The Azerbaijani people, the Azerbaijani soldiers and officers demonstrated true heroism. Our flags currently fly over the freed territories of Agdara, Fizuli and Jabrayil districts. While visiting the liberated lands, I said under the Azerbaijani flag again that the people of Azerbaijan and the Azerbaijani state would never allow a second Armenian state to be established on our lands. The April battles are a glorious page in our history. The April battles are a historic victory for us. This victory brings a settlement of the conflict closer.
Year 2016 also brought us great sporting success. Our athletes made a historic achievement in the Rio Olympic Games. By winning 18 medals, Azerbaijan proved yet again that it is a sporting nation and that Azerbaijani athletes are among the best. For the number of medals, Azerbaijan finished in 14th place among 200 countries, seventh in Europe, second among post-Soviet republics and first in the Muslim world. This is a huge sporting achievement for us. At the same time, this victory is a demonstration of the power of our people, our state.
This year we also marked the 25th anniversary of our independence. Our servicemen and sportsmen delighted us with their victories on this occasion.
Important steps were taken to ensure energy security in 2016. The implementation of the Southern Gas Corridor project is well under way. On the initiative of our country, a meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council was held in Baku for the first time. In the final resolution at the end of the meeting, all participating countries and international organizations reaffirmed the leading role of Azerbaijan. The Southern Gas Corridor is a project being implemented on the initiative and with great financial support from Azerbaijan. It is a historic project. After the project has been executed and all work has been finalized, Azerbaijan will receive a huge profit. Therefore, all our plans have been successfully implemented this year. I am sure that this gigantic transnational project will be commissioned in a timely manner. At the same time, the volume of gas to be produced from Azerbaijan’s new gas fields was also determined this year. Thus, the Southern Gas Corridor will be fed not only by the Shah Deniz gas but also by gas from the Absheron field.
I believe that we have also taken historic steps in the area of transport security this year. As you may know, the construction of the East-West transport corridor, which has been under way for many years, is drawing to completion. Azerbaijan has taken very important steps for the commissioning of the North-South transport corridor. It is possible to say that Azerbaijan’s share of the work related to the East-West and North-South transport corridors has been completed. We have completed all work in a short period of time and will do our best in the future to put these important transport arteries into operation as soon as possible.
A referendum was conducted in Azerbaijan in 2016. The referendum was held in a free and transparent atmosphere. All exit-polls confirmed the official results of the referendum. International observers also acknowledged that the referendum was held in a free and transparent manner, there were no irregularities and it fully reflected the will of the Azerbaijani people. The results of the referendum represent our people’s support for our policies. I would like to thank the people of Azerbaijan very much for this support and confidence. I would like to convince the people of Azerbaijan again that I will do everything in my power to further protect the interests of our state and people.
Year 2016 was declared a Year of Multiculturalism in Azerbaijan. Our country has hosted a number of prestigious international events this year. Azerbaijan has demonstrated to the world again that representatives of different religions, nationalities and ethnic groups can live together in one country, under the same sky and in dignity. Azerbaijan is a country playing an exceptional role in the promotion of the ideas of multiculturalism in the world.
Dear fellow countrymen, it is the Day of Solidarity of World Azerbaijanis today. I salute all Azerbaijanis of the world and send them all my best wishes. They know and should know that a strong and powerful Azerbaijani state stands by them at all times.
Dear brothers and sisters, I wish you a Happy New Near and the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. Please accept my wishes for good health and happiness.