Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirin aparıcısı, İndoneziyanın BMT yanında daimi nümayəndəsi Dian Triansyah Djanidedi: İndi isə, Assambleya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Heydər oğlu Əliyevin çıxışını dinləyəcək.
Protokoldan xahiş edirəm ki, Zati-alilərini müşayiət etsin.
Baş Assambleya adından, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Heydər oğlu Əliyevi salamlamaqdan şərəf hissi duyuram və onu Assambleya qarşısında çıxış etməyə dəvət edirəm.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev BMT-nin Baş Assambleyasının 72-ci sessiyasının açılışında çıxış etdi.
-Cənab sədr.
25 ildən çoxdur ki, Ermənistan Azərbaycanın 20 faiz ərazisini - Dağlıq Qarabağı və ölkəmizin digər 7 rayonunu işğal altında saxlayır.
Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın əzəli və tarixi torpağıdır. Ermənistanın təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin təxminən 20 faizi işğal altındadır. Bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşüb. Ermənistan azərbaycanlılara qarşı Ermənistanda, Dağlıq Qarabağda və Azərbaycanın digər 7 rayonunda etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirib.
Ermənistan Xocalıda azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törədib. Xocalı soyqırımı 10-dan artıq ölkə tərəfindən rəsmən tanınıb. 1992-ci il fevralın 26-da Ermənistan Xocalının 613 dinc sakinini, o cümlədən 106 qadın və 63 uşağı qətlə yetirərək, hərbi cinayət törədib. Bəşəriyyətə qarşı bu dəhşətli cinayəti törədən hərbi kriminallardan biri Ermənistanın hazırkı prezidentidir.
Aparıcı beynəlxalq təşkilatlar Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən çıxarılmasını tələb edən qətnamələr qəbul ediblər. 1993-cü ildə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnamə qəbul etmişdir.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, ATƏT, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası və Avropa Parlamenti kimi digər beynəlxalq təşkilatlar oxşar qərar və qətnamələri qəbul etmişlər. Ermənistan bu qərar və qətnamələri icra etmir. Ermənistan 24 ildir ki, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə məhəl qoymur və əfsuslar ki, o, buna görə cəzalandırılmır. Bəzi hallarda BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri bir neçə gün ərzində icra olunur. Bizə gəldikdə isə 24 ildir ki, qətnamələr icra olunmur. Bu, ikili standarta əsaslanan yanaşmadır. Bu yanaşma qəbuledilməzdir. Ermənistana qarşı beynəlxalq sanksiyalar qəbul edilməlidir. BMT-nin mühüm islahatlarından biri Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icra mexanizminin yaradılması olmalıdır.
Ermənistan status-kvonun dəyişməz qalması üçün əlindən gələni edir, substantiv danışıqların qarşısını alır. ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri - Fransa, Rusiya və ABŞ dəfələrlə bildirmişlər ki, status-kvo qəbuledilməzdir.
Sual verilir: necə olur ki, despotik və orta əsrlər rejiminin idarə etdiyi bu cür korrupsiyaya uğramış, uğursuz dövlət uzun illər ərzində beynəlxalq hüququ pozmağa, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə və dünyanın aparıcı ölkələrinin bəyanatlarına məhəl qoymamağa müvəffəq olur? Buna cavab isə ikili standartlardır. Təcavüzkara heç bir beynəlxalq təzyiq göstərilmir, Ermənistan diktatorluğuna heç bir beynəlxalq sanksiya tətbiq edilmir. Bu siyasətə son qoyulmalıdır.
Təcavüzkara münasibətdə bu cür siyasət təkcə ədalətsizliyi nümayiş etdirmir, eyni zamanda, Ermənistan diktatorluğunda elə bir illüziya yaradır ki, sanki onlar öz terror siyasətini bundan sonra da davam etdirə bilərlər.
Ötən ilin aprelində Ermənistan şəhər və kəndlərimizə hücum edərək, təmas xəttində növbəti hərbi cinayət törətdi. Bu hücum nəticəsində 6 dinc azərbaycanlı qətlə yetirildi, onların sırasında bir uşaq da var idi. Bundan əlavə, 26 mülki şəxs yaralandı. Yüzlərlə evlərimiz dağıdıldı.
Azərbaycan öz vətəndaşlarını müdafiə etməli oldu. Uğurlu əks-hücum nəticəsində Azərbaycan 3 işğal olunmuş rayonda - Ağdərə, Füzuli və Cəbrayılda bir neçə əraziləri azad etdi və öz bayrağını azad edilmiş ərazilərdə qaldırdı. Ermənistan rəhbərliyi bu dərsi yaddan çıxarmamalıdır. Əks təqdirdə, Ermənistanın növbəti təxribatının nəticələri onlar üçün daha ağrılı olacaq.
Döyüş meydanında məğlub olan Ermənistan şəhərlərimizə və kəndlərimizə hücum çəkmək kimi məkrli siyasətindən istifadə edir. 2017-ci il iyulun 4-də Ermənistan 82 və 120 millimetrlik mina və qumbaraatanlardan istifadə edərək, Füzuli rayonunun Alxanlı kəndinə məqsədli hücum etmiş, 2 dinc sakini - 2 yaşlı Zəhra Quliyevanı və onun nənəsini qətlə yetirmişdir.
2017-ci il avqustun 7-də Ermənistanla sərhəddə yerləşən Tovuz rayonunda 13 yaşlı oğlan erməni əsgərləri tərəfindən yaralanmışdır. Beynəlxalq ictimaiyyət erməni faşizminə və terroruna son qoymalıdır. Azərbaycan münaqişənin sülh yolu ilə həllinə sadiqdir, lakin, eyni zamanda, Ermənistanın hərbi təxribatı davam edərsə, ölkəmiz BMT-nin xartiyasına uyğun olaraq, öz vətəndaşlarını qoruyacaq və lazım gələrsə, təcavüzkarı 2016-cı ilin aprelində olduğu kimi yenidən cəzalandıracaq.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi beynəlxalq hüquq, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həll olunmalıdır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü tam şəkildə bərpa olunmalıdır. Ermənistan işğalının yaratdığı böyük çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycan sürətlə və uğurla inkişaf edir.
Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatının fəal üzvüdür.
2011-ci ildə Azərbaycan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçildi. 155 ölkə Azərbaycana səs verdi. Üzv dövlətlərin tam əksəriyyəti Azərbaycana və onun siyasətinə öz dəstəyini nümayiş etdirdilər. Həmin vaxt cəmi 20 yaşı olan ölkə üçün bu, böyük nailiyyət oldu. Azərbaycan müasir, sabit və demokratik ölkədir. Demokratiyanın inkişafı və insan hüquqlarının müdafiəsi hökumətimizin əsas prioritetlərindəndir. Azərbaycanda bütün fundamental azadlıqlar, o cümlədən ifadə, mətbuat, yığıncaq və dini azadlıqlar tam şəkildə təmin edilir.
Azərbaycan dünyanın tanınmış multikulturalizm mərkəzlərindən biridir. Multikulturalizm Azərbaycanda dövlət siyasətidir. Bütün etnik qrupların və dinlərin nümayəndələri Azərbaycanda sülh və harmoniya şəraitində yaşayırlar. Azərbaycanda 2016-cı il “Multikulturalizm İli”, 2017-ci il isə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunmuşdur.
Ərazisində demək olar ki, milli azlıqlar olmadığı, monoetnik ölkə kimi tanınan və ksenofobiya dövlət siyasəti olan Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan çoxmillətli ölkədir, cəmiyyətimizin mədəni, etnik və dini müxtəlifliyi böyük sərvətimizdir. İslamofobiyanı pik həddinə çatdırmış Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə bütün məscidlərimizin dağıdılması kimi bir çox vandalizm aktlarını törətmişdir.
Azərbaycan dinlərarası dialoqun gücləndirilməsinə yönəlmiş çox sayda beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etmişdir. Onların sırasında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumunu, Dünya Dini Liderlər Forumunu, dörd dəfə keçirilmiş Mədəniyyətlərarası Dialoq və beş dəfə keçirilmiş Bakı Beynəlxalq Humanitar forumlarını və digər mühüm tədbirləri qeyd etmək olar.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının və Avropa Şurasının üzvü olan Azərbaycan 2008-ci ildə BMT-nin dəstəklədiyi “Bakı Prosesi”nə start verdi. “Bakı Prosesi”nin əsas məqsədi müsəlman aləmi ilə Avropa arasında dialoqu, tərəfdaşlığı və əməkdaşlığı gücləndirməkdir.
2015-ci ildə Azərbaycan birinci Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etdi. 50 ölkədən gəlmiş 6000 atlet həmin Oyunlarda iştirak etdi. 2017-ci ildə Azərbaycan 54 ölkəni təmsil edən təxminən 3000 idmançının iştirakı ilə dördüncü İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etdi.
İki il ərzində paytaxtımız Bakıda Avropa və İslam Oyunları keçirildi. Bu, həmçinin multikulturalizmin təşviq edilməsinə böyük töhfə oldu. Azərbaycan yığması birinci Avropa Oyunlarında ikinci yeri, İslam Həmrəyliyi Oyunlarında isə birinci yeri tutdu. Bu, göstərir ki, Azərbaycan dünyanın aparıcı idman ölkələrindən biridir. İdman nailiyyətlərimizin digər sübutu Azərbaycanın “Rio 2016” Olimpiya Oyunlarında medalların sayına görə 14-cü yeri tutması oldu. Bütövlükdə, Azərbaycan 18 medal qazandı.
Azərbaycan sosial və iqtisadi sahələrdə böyük inkişafa nail olub.
2004-cü ildən başlayaraq Azərbaycanın iqtisadiyyatı 3 dəfədən çox artmış, ölkəmizdə 1 milyon 600 mindən artıq iş yeri açılmışdır. İşsizlik səviyyəsi dünyada ən aşağı göstəricilərdən biridir – 5 faiz. Prioritetlərimizdən biri yoxsulluğun azaldılması idi. 2004-cü ildə yoxsulluğun səviyyəsi 40 faizdən artıq idi. İndi bu, cəmi 5-6 faizdir. Nağd valyuta ehtiyatlarımız ölkənin ÜDM-nə bərabərdir. Xarici dövlət borcu ÜDM-in 20 faizindən azdır.
2009-cu ildə Azərbaycan Dünya Bankının “Doing Business” hesabatında “Dünyanın aparıcı islahatçı ölkəsi” kimi qiymətləndirilmişdir. Davosun Dünya İqtisadi Forumunun “2016-2017-ci illər üzrə qlobal rəqabətə davamlılıq hesabatında” Azərbaycan 138 ölkə sırasında 37-ci yer tutmuşdur.
2015-ci ildə Azərbaycan Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin icrasında əldə etdiyi böyük nailiyyətinə görə həmin ilin “Cənub-Cənub” mükafatını almış və 2010-cu ildən etibarən yüksək insan inkişafı kateqoriyalı ölkələr sırasına daxil edilmişdir.
Azərbaycanın kosmik sənayesinin sürətli inkişafı, 2 telekommunikasiya və yer səthinin müşahidəsi peykləri – “Azerspace” və “Azersky” və bu yaxınlarda buraxılacaq “Azerspace-2” adlanan üçüncü peyk ölkəmizin dünya kosmik klubunun üzvləri sırasına daxil olmasını mümkün etdi.
Bu gün Azərbaycan nəinki sənaye və kənd təsərrüfatı, o cümlədən əqli məhsullarını ixrac edir. Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi – “ASAN xidmət” ictimai münasibətlərin və xidmətlərin müasir modelidir.
Eyni yerdə 251 xidmətin göstərilməsi, tam şəffaflıq, korrupsiya və rüşvətxorluğun sıfıra endirilməsi “ASAN xidmət”i bir çox ölkələr üçün cəlbedici edib.
Sırf Azərbaycan brendi olan “ASAN xidmət” yaradıldığı gündən ötən 5 il ərzində 5 milyon insana 1 milyon 600 min xidmət göstərib. Müraciətlərin ümumi sayı 17 milyona çatıb. “ASAN xidmət”in ictimaiyyət tərəfindən bəyənilməsi 98 faiz təşkil edir.
2015-ci ildə dövlət xidmətlərinin əhəmiyyətli dərəcədə sadələşdirilməsinə, təkmilləşməyə verdiyi töhfəsinə və yaradıcı olmağına görə “ASAN” Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidməti Mükafatına layiq görülmüşdür.
Siyasətimizin əsas məqsədi vətəndaşlarımızın rifah halının daha da yaxşılaşdırılmasıdır. 2004-cü ildən etibarən ölkəmizdə əmək haqları 5,6 dəfə, pensiyalar isə 8,2 dəfə artmışdır.
Xarici maliyyə dəstəyi olmadan biz erməni işğalından əziyyət çəkən qaçqın və məcburi köçkünlər üçün təxminən 100 yeni qəsəbə və şəhərcik salmışıq. Bu günə qədər 250 mindən artıq insanın həyat şəraiti yaxşılaşdırılıb, onlara yeni evlər və mənzillər verilib. Həmin şəhərcik və qəsəbələrdə 152 məktəb, 59 tibb mərkəzi və 60 bağça tikilmişdir.
Ümumilikdə, 2004-cü ildən başlayaraq 3000-dən artıq məktəb, 600-dən çox xəstəxana və tibb mərkəzləri tikilmiş, yaxud təmir edilmişdir. Azərbaycanda savadlılıq səviyyəsi 100 faizə yaxındır. Hər il 5 milyondan artıq insan, yəni ölkə əhalisinin yarısı tamamilə dövlət büdcəsindən maliyyələşən tibbi yoxlamadan keçir.
Azərbaycan qlobal enerji bazarında mühüm rol oynayır. Beynəlxalq bazarlarda etibarlı neft və qaz təchizatçısı olan Azərbaycan dünyanın bir çox ölkələri üçün enerji təhlükəsizliyini təmin edir. Bu gün Azərbaycan öz beynəlxalq tərəfdaşları ilə birlikdə “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin başa çatdırılmasına çox yaxındır. Sərmayələrinin həcmi 40 milyard dollara çatan bu layihə dünyanın ən iri infrastruktur layihələrindən biridir.
Digər mühüm prioritet nəqliyyatdır. Avropa ilə Asiya arasında yerləşən Azərbaycan Avrasiyada aparıcı nəqliyyat qovşaqlarından birinə çevrilmək istiqamətində öz coğrafi mövqeyindən müdrikcəsinə istifadə edir.
Son illərdə Azərbaycanda 6 beynəlxalq hava limanı tikilmiş, 11 min kilometr müasir şosse və yollar çəkilmişdir. Xəzər dənizində Azərbaycanın 270 gəmidən ibarət ən iri ticarət donanması var.
Azərbaycanda müasir gəmiqayırma zavodu bütün növ və ölçüdə gəmiləri tikməyə qadirdir. Azərbaycan özünün dəmir yol infrastrukturunu müasirləşdirir. Ərazimizin tam əksəriyyəti dəmir yolları ilə əhatə olunur.
Gələn il biz Xəzər regionunda ən iri beynəlxalq dəniz ticarəti limanını istismara verəcəyik.
Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizlərinə böyük sərmayələr yatırır. Ölkəmizdən keçən hər iki marşrut Şərqdən Qərbə, Şimaldan Cənuba gedən ən qısa yollar olacaq.
Sonda bildirmək istərdim ki, ötən il biz müstəqilliyimizin bərpasının 25-ci ildönümünü qeyd etdik. Azərbaycanın uğurlu inkişafı bir daha göstərir ki, yalnız azad və müstəqil olduqda, ölkənin taleyi öz xalqının əlində olduğu halda uğur əldə etmək olar. Azərbaycan xalqının ən böyük xoşbəxtliyi ondan ibarətdir ki, biz xalqımızın milli maraqlarına əsaslanan müstəqil siyasət aparan müstəqil ölkədə yaşayırıq.
Baş Assambleyanın sədri Miroslav Layçak: Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə çıxışına görə Baş Assambleya adından təşəkkürümü bildirirəm.
Sessiyada çıxış edən Finlandiya Prezidenti Sauli Niinisto terrorizmlə mübarizənin ümumi prioritet olduğunu dedi, dünyada gedən demoqrafik proseslərdən danışdı. O, ətraf mühitin qorunmasının, bərpa olunan enerji mənbələrinin və gender bərabərliyinin əhəmiyyətinə toxundu.
Qırğız Respublikasının Prezidenti Almazbek Atambayev çıxışında qeyd etdi ki, beynəlxalq birlik terrorizm və ekstremizm ilə mübarizədə daha fəal olmalıdır, yalnız bu halda bu təhdidlərin qarşısını almaq mümkündür. O, regional inteqrasiya, iqlim dəyişikliyi, dayanıqlı inkişaf üçün biosferin qorunmasının vacibliyindən danışdı.

Ilham Aliyev addressed opening of 72nd Session of UN General Assembly
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, first lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva attended the event.
Moderator of the event, Permanent Representative of Indonesia to the United Nations Dian Triansyah Djani said:
The Assembly will now hear an address by His Excellency Ilham Heydar oglu Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan.
May I request the protocol to escort His Excellency.
On behalf of the General Assembly I have honor to welcome to the United Nations His Excellency Ilham Heydar oglu Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan and invite him to address the Assembly.
Azerbaijani President Ilham Aliyev addressed the opening of the 72nd Session of the UN General Assembly.
- Mr. President,
For more than 25 years Armenia occupies 20% of the territory of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and 7 other regions of our country.
Nagorno-Karabakh is an ancient and historical part of Azerbaijan. As a result of Armenian aggression almost 20% of the internationally recognized territory of Azerbaijan is under Armenian occupation. More than one million of Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Armenia conducted the policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis in Armenia, in Nagorno-Karabakh and 7 other regions of Azerbaijan.
Armenia committed genocide against Azerbaijanis in Khojaly. Khojaly genocide is already officially recognized by more than 10 countries. On February 26, 1992 Armenia committed war crime killing 613 peaceful residents of Khojaly, among them 106 women and 63 children. One of those war criminals who committed that terrible crime against humanity is current Armenian President.
Leading international organizations adopted resolutions demanding withdrawal of Armenian troops from the territory of Azerbaijan. In 1993, United Nations Security Council adopted 4 resolutions demanding immediate and unconditional withdrawal of Armenian troops from the territory of Azerbaijan.
Other international organizations, such as the Organization of Islamic Cooperation, Non-Alignment Movement, OSCE, Parliamentary Assembly of the Council of Europe and European Parliament adopted similar decisions and resolutions. Armenia doesn’t implement them. Armenia for 24 years ignores UN Security Council resolutions and unfortunately is not punished for that. In some cases, UN Security Council resolutions are implemented within days. In our case it’s 24 years that resolutions are not implemented. This is a double standards approach. This approach is unacceptable. International sanctions must be imposed on Armenia. One of the important reforms of the United Nations must be the creation of the mechanism of implementation of the resolutions of the Security Council.
Armenia does everything to keep status-quo unchanged, blocks substantive negotiations. Co-chairs of the OSCE Minsk Group –France, Russia, USA – on several occasions stated that status-quo is unacceptable.
The question is how can this corrupt, failed state ruled by despotic, medieval regime afford to violate international law for so many years and ignore the resolutions of UN Security Council and statements of the leading countries of the world? And the answer is double standards. There is no international pressure on aggressor, no international sanctions imposed on Armenian dictatorship. This policy must be stopped.
Such policy towards aggressor is not only demonstration of injustice, it also creates an illusion that Armenian dictatorship can continue their policy of terror.
Last April Armenia committed another war crime on the line of contact attacking our cities and villages. As a result of this attack, 6 Azerbaijani civilians were killed, among them one child and 26 civilians were wounded. Hundreds of our houses were destroyed.
Azerbaijan had to defend its citizens. As a result of successful counter-attack, Azerbaijan liberated some territories in the 3 occupied regions - Agdere, Fuzuli and Jabrayil and installed its national flag on the liberated territories. Armenian leadership should not forget this lesson. Otherwise, the result of the next Armenian provocation will be more painful for them.
Losing on the battlefield Armenia uses its mean policy of attacking our cities and villages. On July 4, 2017 a targeted attack on Alkhanli village in Fuzuli district by Armenia with 82 and 120 mm mortars and grenade launchers killed 2 civilians – 2 years old Zahra Guliyeva and her grandmother.
On August 7, 2017, a 13 years old boy in Tovuz region bordering with Armenia was wounded by Armenian soldiers. International community must stop Armenian fascism and terror. Azerbaijan is committed to peaceful resolution of the conflict but at the same time will defend its citizens in line with UN charter if Armenian military provocations continue and if necessary will punish once again the aggressor as it was done in April, 2016.
Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict must be resolved on the basis of international law, relevant UN Security Council resolutions. Territorial integrity of Azerbaijan must be completely restored. Despite the enormous difficulties caused by Armenian occupation Azerbaijan develops rapidly and successfully.
Azerbaijan is an active member of the United Nations.
In 2011, Azerbaijan was elected as a non-permanent member of the UN Security Council. 155 countries voted for Azerbaijan. Absolute majority of the member states demonstrated their support to Azerbaijan and its policy. For the country which at that time was only 20 years old, that was a great success. Azerbaijan is a stable, modern, democratic country. Development of democracy, human rights protection are among top priorities of our government. All fundamental freedoms are fully provided in Azerbaijan, including freedom of expression, media freedom, freedom of assembly, religious freedom.
Azerbaijan is one of the world’s recognized centers of multiculturalism. Multiculturalism is a state policy in Azerbaijan. Representatives of all ethnic groups and religions live in Azerbaijan in peace and harmony. 2016 was declared the year of multiculturalism and 2017 the year of Islamic Solidarity in Azerbaijan.
Unlike Armenia where there are almost no national minorities, which is a mono ethnic country and where xenophobia is a state policy, Azerbaijan is a multiethnic country, cultural, ethnic and religious diversity of our society is our big asset. Armenia, where Islamophobia reached its peak, committed many acts of vandalism destroying all our mosques on the occupied territories.
Azerbaijan had hosted numerous international events aiming at strengthening interreligious dialogue. Among them are 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations, World’s Religious Leaders Forum, 4 times international forum on Intercultural Dialogue, 5 times Baku International Humanitarian Forum and other important events.
Being a member of the Organization of Islamic Cooperation and the Council of Europe, Azerbaijan in 2008 launched the Baku Process which is supported by the United Nations. Main goal of the Baku Process is to strengthen dialogue, partnership and cooperation between the Muslim world and Europe.
In 2015, Azerbaijan hosted the First European Games. 6000 athletes from 50 countries participated at these Games. In 2017, Azerbaijan hosted 4th Islamic Solidarity Games with almost 3000 athletes from 54 countries.
In two years in our capital Baku European and Islamic Games took place. This was also a great contribution to the promotion of multiculturalism. Azerbaijani team took the second place at the First European Games, and the first place at the Islamic Solidarity Games. This shows that Azerbaijan is one of the leading sporting countries of the world. Another proof of our sporting achievement is that Azerbaijan was number 14 at the Rio 2016 Olympic Games with respect to the number of medals. In total, Azerbaijan won 18 medals.
Azerbaijan achieved big progress in social and economic development.
Since 2004, Azerbaijan’s economy grew more than 3 times. More than 1 million 600 thousand jobs were created in our country. Level of unemployment is one of the lowest in the world – 5%. One of our priorities was reduction of poverty. In 2004, level of poverty was more than 40%, now it is 5-6%. Hard currency reserves are equal to the country’s GDP. Foreign state debt is less than 20% of GDP.
Azerbaijan was assessed as “leading reformer of the world” in 2009 by the World Bank’s Doing Business report. Based on Davos World Economic Forum “Global Competitiveness Report for 2016-2017” Azerbaijan is ranked №37 among 138 countries.
In 2015, Azerbaijan received the 2015 South-South Award in recognition of its outstanding achievements in implementation of the Millennium Development Goals and since 2010 has been classified into the category of countries with high human development.
Rapid development of Azerbaijan’s space industry, 2 telecommunication and field observation satellites “Azerspace” and “Azersky” and a third one “Azerspace-2” to be launched soon – made it possible for our country to become a member of the world’s space club.
Today Azerbaijan exports not only its industrial and agricultural but also intellectual products. “State Agency for Services and Social Innovations to the Citizens” - ASAN Service is a modern model of public relations and services.
251 services under one roof, absolute transparency, zero tolerance to corruption and bribery made “ASAN Service” attractive to many countries.
Being purely Azerbaijani brand during 5 years of its foundation ASAN Service provided over 1 million 600 thousand services to 5 million people. The total number of applications is 17 million. The rate of public appreciation of “ASAN Service” is 98 %.
In 2015, in recognition of its contribution to excellence, creativity and considerable simplification of the delivery of public services, ASAN received the United Nations Public Service Award.
Main goal of our policy is to make the life of our citizens better. Since 2004 salaries grew in our country 5.6 times, pensions 8.2 times.
Without any foreign financial support, we built almost 100 new settlements and towns for refugees and IDPs suffering from Armenian occupation. Until today, the living conditions of more than 250 thousand people were improved and they were provided with new houses and flats. 152 schools, 59 medical centers, 60 kindergartens were built in these towns and settlements.
In general, since 2004 more than 3000 schools, more than 600 hospitals and medical centers were newly built and renovated. Level of literacy in Azerbaijan is close to 100%. Every year more than 5 million people – half of the country’s population – get their medical check-up totally financed by the state budget.
Azerbaijan plays an important role on the global energy market. Being a reliable supplier of oil and gas to the international markets - Azerbaijan is providing energy security for many countries of the world. Today, Azerbaijan together with its international partners is very close to the completion of the “Southern Gas Corridor” project. This project of 40 billion USD of investments is one of the largest infrastructure projects of the world.
Another important priority is transportation. Situated between Europe and Asia, Azerbaijan is wisely using its geographical location to become one of the leading transportation hubs in Eurasia.
Relatively recently Azerbaijan built 6 international airports, 11,000 kilometers of modern highways and roads. Azerbaijan has the biggest trade fleet in the Caspian Sea with 270 vessels.
Modern shipbuilding yard of Azerbaijan is capable to build all types and sizes of ships.
Azerbaijan is modernizing its railroad infrastructure. Absolute majority of our territory is covered by railroads. Next year we will inaugurate the international trade sea port which will be the biggest in the Caspian region.
Azerbaijan is largely investing in East-West and North-South transportation corridors. Both routes crossing our country will be the shortest routes from East to West and from North to the South.
In conclusion, I would like to say that last year we celebrated the 25th anniversary of the restoration of our independence. Successful development of Azerbaijan once again shows that only when you are free and independent, when the destiny of the country is in the hands of its people you can achieve success. The biggest happiness of the people of Azerbaijan is that we live in the independent country which conducts independent policy, policy which is based on the national interests of its people.