İlham Əliyevin Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılış mərasimində nitqi
Mən sizin hamınızı səmimiyyətlə salamlayıram və Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun açılışı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Bugünkü təntənəli mərasimdə qardaş, dost ölkələrdən qonaqlar gəlmişlər. Mən xüsusilə bu gün Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanı, Gürcüstanın, Qazaxıstanın, Özbəkistanın Baş nazirlərini, Tacikistanın, Türkmənistanın nazirlərini salamlayıram və bu mərasimdə iştirak etdiklərinə görə onlara dərin təşəkkürümü bildirirəm.
Əziz qonaqlar, sizin bu gün bu mərasimdə iştirakınız Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun əhəmiyyətini bir daha əyani şəkildə göstərir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu tarixi layihədir, strateji əhəmiyyətli layihədir. Bu yolun uzunluğu təxminən 850 kilometrdir, onun da 504 kilometri Azərbaycan ərazisindən keçir. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Avropanı Asiya ilə birləşdirən ən qısa və etibarlı yoldur. Bu yol vasitəsilə birinci mərhələdə 5 milyon ton, ondan sonrakı mərhələdə 17 milyon ton, ondan sonra isə daha böyük həcmdə yüklərin daşınması nəzərdə tutulur. Bir sözlə, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu Avrasiyanın nəqliyyat xəritəsinin önəmli hissəsinə çevrilir. Bu yolun fəaliyyəti nəticəsində yol boyunca yerləşən ölkələr arasındakı ticarət dövriyyəsi və qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu artacaq. Bu yoldan istifadə edən bütün ölkələr arasındakı əməkdaşlıq dərinləşəcək. Bu yol sabitliyə və təhlükəsizliyə xidmət göstərəcək. Bu yolun istifadəsi zamanı əminəm ki, turizmin inkişafı da geniş vüsət alacaq, turistlərin sayı artacaq. Təbii ki, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun uğurlu fəaliyyəti ölkələrimizin geosiyasi əhəmiyyətini artıracaq və bizim üçün əlavə imkanlar yaradacaq.
Biznesin inkişafı, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun çox böyük əhəmiyyəti var. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisi ilə bağlı anlaşma Gürcüstanda imzalanmışdır, ondan sonra Türkiyədə təməlqoyma mərasimi keçirilmişdir və nəhayət, bu gün biz Azərbaycanda, burada, Ələtdə bu yolun açılışını qeyd edirik. Bu yolun tikintisi Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə arasındakı dostluğun, qardaşlığın nəticəsidir. Üç ölkə bütün sahələrdə uğurla əməkdaşlıq edirlər, bir-birini dəstəkləyirlər, ölkələrimiz, xalqlarımız üçün önəmli olan, dünya üçün önəmli olan layihələri icra edirlər. Bakı-Tbilisi-Qars bu layihələrin arasında öz layiqli yerini tutmuş bir layihədir.
Ondan əvvəlki dövrdə biz böyük tarixi əhəmiyyətə malik olan Bakı–Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin açılışını bərabər qeyd etmişdik. Ceyhan şəhərində o təntənəli mərasim mənim xatirimdədir, 2006-cı ildə əziz qardaşım Prezident Ərdoğanla birlikdə o kəməri açmışdıq. Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri Xəzər dənizini Aralıq dənizi ilə birləşdirən böyük bir infrastruktur layihəsidir və bu gün bu kəmərlə, eyni zamanda, Xəzərin şərq hissəsindən də neft nəql edilir. Yəni, bizim ölkələrimiz, eyni zamanda, başqa ölkələr üçün də tranzit imkanları təmin ediblər. Ondan bir il sonra - 2007-ci ildə Bakı-Tbilisi-Ərzurum kəməri yenə də Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə arasındakı əməkdaşlıq hesabına inşa edilmişdir. Bu layihə də həm Azərbaycanın, həm Gürcüstanın, həm Türkiyənin enerji təhlükəsizliyini təmin edir və 10 ildir ki, uğurla fəaliyyət göstərir. Üç ölkə, eyni zamanda, öz elektrik xətlərini birləşdirmiş və bu gün bu sahədə də əməkdaşlıq uğurla inkişaf edir. Təbii ki, dünya miqyaslı, Avropanın ən böyük infrastruktur layihələrindən biri olan Cənub Qaz Dəhlizi də məhz Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyənin və digər ölkələrin birgə fəaliyyəti nəticəsində yaradılır. Bu layihənin icrası uğurla gedir. Bildiyiniz kimi, Cənub Qaz Dəhlizinin 4 hissəsi var. “Şahdəniz-2” layihəsi 98 faiz icra edilib. Cənubi Qafqaz kəməri Azərbaycanı Gürcüstanla birləşdirən qaz xəttidir, orada icra səviyyəsi 99 faizdir. Cənub Qaz Dəhlizinin əsas hissəsini təşkil edən TANAP layihəsinin də icrası 84 faiz səviyyəsindədir. TAP layihəsinin icrası isə təqribən 60 faizə yaxındır. Yəni, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu da əvvəl icra edilmiş layihələrin əsasında yaradılıb. Təbii ki, əgər biz əvvəlki dövrlərdə enerji, neft-qaz sahəsində bu nəhəng, böyük miqyaslı layihələri icra etməsəydik, bu gün Bakı-Tbilisi-Qars haqqında ancaq danışa bilərdik.
Onu da qeyd etməliyəm ki, bir çoxları, xüsusilə bəzi xarici dairələr Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisinə inanmırdılar. Hesab edirdilər ki, bunun reallaşması mümkün deyil, bunun reallaşması üçün lazım olan texniki imkanlar və maliyyə vəsaiti imkan verməyəcək ki, bu layihə gerçəkləşdirilsin. Ancaq üç ölkə göstərdi və sübut etdi ki, bu, mümkündür. Bizim güclü iradəmiz, qarşılıqlı dəstək, bir-birimizə inam olan yerdə bütün işləri görmək mümkündür. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun tikintisi bunun əyani misalıdır. Əminəm ki, regional əməkdaşlığa ən böyük töhfə verən ölkələr - Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə bundan sonra da daim bir yerdə olacaqlar, bir-birini dəstəkləyəcəklər. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi kimi nəhəng layihələr bizim birliyimizi, dostluğumuzu daha da möhkəmləndirir.
Bu dəmir yolu layihəsinə Orta Asiya ölkələri, o cümlədən Qazaxıstan böyük maraq göstərir. Həmin ölkələrdən gəlmiş nümayəndə heyətlərinin, yüksək vəzifəli şəxslərin bu mərasimdə iştirakı bunu əyani şəkildə göstərir. Biz əminik ki, yüklərin daşınması istiqamətində əlavə imkanlar yaranacaq və bizim ölkələrimizin Orta Asiya ölkələri ilə ənənəvi dostluq əlaqələri də bu dəmir yolu vasitəsilə möhkəmləndiriləcək. Avropa üçün bu yolun böyük əhəmiyyəti var. Azərbaycan bir neçə Avropa ölkəsi ilə artıq müvafiq danışıqlar aparmışdır. Avropa ölkələri də bu yolun tikintisinə çox böyük maraq göstərirlər.
Onu da qeyd etməliyəm ki, Azərbaycan, eyni zamanda, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində önəmli addımlar atır. Azərbaycan ərazisində Şimal-Cənub dəmir yolu layihəsi ilə bağlı bütün işlər tamamlanıb, yəni, bütün infrastruktur hazırdır. Eyni zamanda, Azərbaycan digər ölkələrdə infrastrukturun yaradılması ilə bağlı öz texniki və maliyyə imkanlarını ortaya qoyur. Biz indi Şimal-Cənub və Bakı-Tbilisi-Qars nəqliyyat dəhlizlərinin inteqrasiyası istiqamətində işləyirik, çalışırıq və hesab edirəm ki, bu, mümkündür. Əminəm ki, gələcəkdə Şimal-Qərb və Cənub-Qərb nəqliyyat yolları istifadəyə veriləcəkdir. Bu iki nəhəng layihə bir çox böyük ölkələri birləşdirəcək.
Bakı-Tbilisi-Qars tarixi İpək Yolunun bir hissəsinin bərpası deməkdir və bundan Çin, Qazaxıstan, Orta Asiya, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Avropa ölkələri istifadə edəcəklər. Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi Hindistan, Pakistan, İran, Azərbaycan, Rusiya və Avropa ölkələrini birləşdirəcək. Azərbaycan hər iki layihədə fəal iştirakçıdır və öz maliyyə resurslarını ortaya qoyan ölkədir.
Bütövlükdə deyə bilərəm ki, Azərbaycan nəqliyyat sektoruna çox böyük önəm verir. Azərbaycanda bu sahəyə çox böyük sərmayə qoyulur. 2004-cü ildən bu günə qədər Azərbaycanda 11 min kilometr avtomobil yolu tikilmişdir, 6 beynəlxalq hava limanı istifadəyə verilmişdir. Bu gün Azərbaycanın çox böyük yük təyyarəsi parkı var. Azərbaycanda 20-yə yaxın iri yük təyyarəsi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın Xəzər dənizində ən böyük dəniz donanması var – 270 gəmidən ibarət donanma Xəzərdə yükdaşımalarının təşkili üçün xüsusi rol oynayır. Azərbaycanda bir neçə il bundan əvvəl böyük gəmiqayırma zavodu tikilmişdir. Bu zavod bütün növ gəmiləri istehsal edir. Gələcəkdə Xəzərdə yükdaşımaların gözlənilən artımı ilə bağlı bu zavod daha böyük həcmlə işləyəcək. Əlbəttə ki, nəqliyyat infrastrukturumuzun önəmli hissəsi bax, bu gün burada toplaşdığımız Ələt Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanıdır. Bu limanın tikintisi uğurla gedir, artıq liman fəaliyyət göstərir. Ancaq limanın birinci fazasının istismara verilməsi gələn ilin ortalarında nəzərdə tutulur. Ondan sonra ildə 15 milyon ton yük və 100 min konteyner bu limandan keçəcək. İkinci mərhələsinin başa çatması nəticəsində isə Ələt limanının imkanları 25 milyon ton yükə və 1 milyon konteynerə bərabər olacaq. Yəni, son illər ərzində Azərbaycanda nəqliyyat sektoruna qoyulan sərmayə artıq çox güclü infrastruktura gətirib çıxarıb. Bu infrastruktur həm ölkəmiz, həm bölgə və həm də dünya üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, Bakı-Tbilisi-Qars tarixi layihədir, qlobal layihədir. Bu layihə ölkələri bir-birinə daha yaxın edəcək. Bu layihə bölgədə sabitliyin, təhlükəsizliyin təminatı işində öz rolunu oynayacaq. Bu layihə bizim iqtisadi imkanlarımızı artıracaq və biz böyük vəsait əldə edəcəyik. Əlbəttə, bir daha demək istəyirəm ki, bu layihənin həyata keçirilməsi ancaq Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin birgə səyləri hesabına mümkün olmuşdur. Biz heç bir yerdən heç bir yardım, heç bir kredit almadıq, öz daxili imkanlarımız hesabına bu yolu tikdik və bu gün istifadəyə veririk.
Əziz dostlar, bu gözəl tarixi hadisə münasibətilə sizi bir daha təbrik etmək istəyirəm. Əminəm ki, Bakı-Tbilisi-Qars yolu həmişə açıq olacaq. Sağ olun.

Speech by Ilham Aliyev at the opening ceremony of Baku-Tbilisi-Kars railway
My warm greetings to all of you! I sincerely congratulate you on the opening of the Baku-Tbilisi-Kars railway. Guests from fraternal and friendly countries are attending this official ceremony. I would like to specifically welcome the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, the Prime Ministers of Georgia, Kazakhstan, Uzbekistan, the Ministers of Tajikistan and Turkmenistan, and express my deep gratitude for participating in this ceremony.
Dear guests, your participation in today's ceremony once again demonstrates the importance of the Baku-Tbilisi-Kars railway. Baku-Tbilisi-Kars is a historic project, a project of strategic importance. The length of this road is 850 kilometers, of which 504 kilometers lie on the territory of Azerbaijan. The Baku-Tbilisi-Kars railway is the shortest and most reliable route connecting Europe with Asia. At the initial stage, this road is to transport 5 million tons, at the next stage another 17 million tons of cargo, and then even more. In a word, the Baku-Tbilisi-Kars railway is becoming an important part of the Eurasian transport map. Thanks to this road, the trade and mutual investment between the countries involved will increase. The cooperation among all the countries using this road will deepen further. This road will serve stability and security. I am convinced that this road will also trigger the development of tourism and the number of tourists will increase. Of course, the successful operation of the Baku-Tbilisi-Kars railway will enhance the geopolitical significance of our countries and create additional opportunities for us.
The Baku-Tbilisi-Kars railway is of great importance for the development of business and mutually beneficial cooperation. The agreement on the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway was signed in Georgia. Then a groundbreaking ceremony took place in Turkey and finally we are celebrating the opening of this railway in Alat, in Azerbaijan, today. The construction of this railway is the result of friendship and brotherhood between Azerbaijan, Georgia and Turkey. The three countries successfully cooperate in all spheres, support each other, implement projects important for our countries, peoples and the whole world. Baku-Tbilisi-Kars is a project that has taken a rightful place among these projects.
Before that, we celebrated the opening of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, which is of great historic importance. I remember the ceremony in Ceyhan. In 2006, we opened this pipeline together with my dear brother President Erdogan. The Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline is a major infrastructure project linking the Caspian and Mediterranean seas. Today it transports oil from the eastern part of the Caspian. So our countries have also provided transit opportunities to other states. A year later, in 2007, also thanks to the cooperation between Azerbaijan, Georgia and Turkey, the Baku-Tbilisi-Erzurum pipeline was built. This project also provides energy security for Azerbaijan, Georgia and Turkey, and has been successfully operating for 10 years. In addition, three countries have joined their power lines. Cooperation in this area is also developing successfully. Of course, the Southern Gas Corridor, one of the largest infrastructure projects of Europe on a global scale, is also being created precisely thanks to the joint efforts of Azerbaijan, Georgia, Turkey and other countries. The implementation of this project is well under way. As you know, the Southern Gas Corridor consists of four parts. The Shah Deniz-2 project is 98 per cent through. The South Caucasus Pipeline is a gas line connecting Azerbaijan with Georgia. The level of implementation there is 99 per cent. The implementation of the TANAP project, the key part of the Southern Gas Corridor, is at 84 per cent. The implementation of the TAP project is close to 60 per cent. So the Baku-Tbilisi-Kars railway was also created on the basis of previously implemented projects. Of course, if we had not implemented such giant and large-scale projects in the energy, oil and gas spheres in previous periods, we could only talk about Baku-Tbilisi-Kars today.
I should also note that many, especially some outside circles, did not believe in the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway. They believed that it was impossible to realize it and that there is no technical capacity and financial resources for its implementation. But the three countries involved have shown and proved that it is possible. Where there is strong will, mutual support and confidence in each other, anything can be done. The construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway is a vivid example of that. I am sure that the countries making the biggest contribution to regional cooperation – Azerbaijan, Georgia and Turkey – will always be together and support each other. Such giant projects as the Baku-Tbilisi-Kars railway further strengthen our unity and friendship.
Countries of Central Asia, including Kazakhstan, are showing great interest in this railway project. This is clearly illustrated by the participation of delegations and high-ranking officials from these countries at this ceremony. We are sure that there will be additional opportunities in cargo transportation, and our traditional friendship with countries of Central Asia will strengthen further thanks to this railway. This railway is of great importance for Europe. Azerbaijan has already held talks with several European countries. European states are also very interested in this railway.
I should also note that Azerbaijan is also taking important steps towards creating the North-South transport corridor. All work related to the North-South project on the territory of Azerbaijan have been completed. So the entire infrastructure is ready. At the same time, Azerbaijan offers its technical and financial capabilities in the creation of infrastructure in other countries. At present, we are working to integrate the North-South and Baku-Tbilisi-Kars transport corridors, and I think that it is possible. I am sure that the North-West and South-West transport routes will be put into operation in the future. These two giant projects will link many large countries.
Baku-Tbilisi-Kars means a restoration of a part of the historic Silk Road. This will benefit China, Kazakhstan, Central Asia, Azerbaijan, Georgia, Turkey and European countries. The North-South transport corridor will connect India, Pakistan, Iran, Azerbaijan, Russia and European countries. Azerbaijan is an active participant in both projects and offers its financial resources.
In general, I can say that Azerbaijan attaches great importance to the transport sector. Large investments are made in this sphere in Azerbaijan. Since 2004 to the present, 11,000 kilometers of highways have been built in Azerbaijan. Six international airports have been commissioned. Today Azerbaijan has a large fleet of cargo planes. There are about 20 large cargo planes operating in Azerbaijan. Azerbaijan possesses the largest naval fleet on the Caspian Sea – a fleet of 270 vessels. We play a special role in the organization of cargo transportation in the Caspian. Several years ago, a large shipyard was built in Azerbaijan. It produces vessels of all types. Given the expected increase in cargo transportation in the Caspian, this plant will operate to even greater capacity. Of course, an important part of our transport infrastructure is the Alat International Trade Seaport where we are gathered today. The construction of the port is proceeding successfully and it is already functioning. However, the commissioning of the first phase of the port is scheduled for the middle of next year. After that, 15 million tons of cargo and 100,000 containers will pass through this port every year. The completion of the second phase will increase the capacity of the Alat port to 25 million tons of cargo and 1 million containers. So the investment made in the transport sector in Azerbaijan in recent years has already led to the creation of strong infrastructure. This infrastructure is of great importance for our countries, for the region and for the whole world.
I want to note again that Baku-Tbilisi-Kars is a historic and global project. This project will further bring our countries closer together. It will play a role in the stability and security of our region. This project will enhance our economic opportunities and we will receive large funds. Of course, I want to say again that the realization of this project has been possible only thanks to the joint efforts of Azerbaijan, Georgia and Turkey. We did not receive any outside help or loans, built this railway using our own capabilities and are putting it into operation together.
Dear friends, I want to once again congratulate you on this wonderful historic event. I am sure that the Baku-Tbilisi-Kars road will always be open. Thank you.