İlham Əliyev Davos Dünya İqtisadi Forumu çərçivəsində keçirilən “Strateji baxış: Avrasiya” mövzusunda interaktiv iclasda iştirak edib
Davosda Dünya İqtisadi Forumunun “Strateji baxış: Avrasiya” adlı interaktiv iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iclasda iştirak edib.
Tədbirin aparıcısı: Prezident Əliyev, bu il üçün Avrasiya ilə bağlı baxışınız nədən ibarətdir və Azərbaycan olduqca gərgin və hətta təhlükəli regionda necə davranacaqdır?
Prezident İlham ƏLİYEV: Sözsüz ki, qonşuluq problem də ola bilər, üstünlük də. Bu, sizin siyasətinizdən və qonşularla əlaqələrdən asılıdır. Məncə, hər bir ölkə üçün qonşularla münasibətlər prioritet olmalıdır, xüsusilə də bizim regionda. Azərbaycanda daxili risk və ya təhdidlər mövcud deyil və biz sərhədlərimiz boyu təhlükəsizliyimizi təmin etməliyik. Bunun ən yaxşı yolu isə öz ölkənin milli maraqlarına əsaslanaraq, eyni zamanda, qonşu dövlətlərin maraqlarını anlamaqla olduqca praqmatik və səmimi münasibətlərin qurulmasıdır. Hesab edirəm ki, Azərbaycanda biz belə bir tərəfdaşlığı qura bilmişik. Ərazilərimizin 20 faizini işğal etmiş Ermənistan istisna olmaqla, Azərbaycan bütün qonşuları ilə - Xəzərin digər sahilində yerləşən Qazaxıstan və Türkmənistan daxil olmaqla, Gürcüstan, Türkiyə, İran və Rusiya ilə çox yaxşı münasibətlərə malikdir.
Regionumuzda olan hər bir ölkə ilə bizim xüsusi əməkdaşlıq formatımız var. Biz gənc müstəqil ölkəyik - cəmi 26 yaşımız var. Ancaq hesab edirəm ki, Azərbaycan, sözün əsl mənasında, müstəqil ölkə olmağa müvəffəq olmuşdur və bu, ona həqiqi müstəqil siyasət aparmağa imkan vermişdir. Bu siyasət milli maraqlarımıza əsaslanır və heç bir qonşu dövlətin maraqlarına zidd deyil.
Hesab edirəm ki, coğrafi baxımdan əsas qonşularından kiçik olan ölkə üçün düzgün balansı tapmaq və bu qonşuluqdan üstünlük kimi istifadə etmək çox vacibdir. Çünki böyük qonşular həm də böyük bazar deməkdir. Bizim üçün isə ən yaxşı bazar qonşu dövlətlərin bazarlarıdır.
Beləliklə, qarşılıqlı maraq, maraqların balanslaşdırılması və digərlərinin daxili işlərinə müdaxilə olunmaması, habelə regionda əməkdaşlıqla bağlı praqmatik yanaşmanın mövcudluğu ölkəmizin uğurlarının, daxili sabitliyin və yaxşı gələcək perspektivlərin səbəblərindəndir.
Aparıcı: Cənab Prezident, Azərbaycanın iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, həmçinin neft və qazdan asılılığının azaldılması səyləri haqqında danışmağınızı istərdik. Çünki bu gün qiymətlər qalxır, bu, həmin səylərə təsir edəcəkmi?
Prezident İlham ƏLİYEV: İqtisadiyyatın şaxələndirilməsi bizim əsas məqsədimizdir. Düşünürəm ki, biz bu istiqamətdə yaxşı uğurlar əldə etmişik. Neftin qiyməti kəskin aşağı düşən zaman mən Azərbaycanda bildirdim ki, bizim üçün postneft dövrü başladı və biz neft və qazı unutmalıyıq. Əlbəttə, biz hazırda icra etdiyimiz layihələri başa çatdırmalıyıq, ancaq əsas gəlir mənbələri kimi biz texnologiya, innovasiya, sənaye, sahibkarlıq və kənd təsərrüfatı sahələrini nəzərdən keçirməliyik. Biz ciddi islahatlar həyata keçirməyə başladıq və onlar artıq yaxşı nəticə verir. Ötən il iqtisadiyyatımızın qeyri-neft sektoru təqribən 3 faiz və qeyri-neft sənayemiz 4 faiz artmışdır. Bu səbəbdən qeyd etməliyəm ki, artıq şaxələndirmə prosesi başlayıb və bizim bu prosesi səngitmək niyyətimiz yoxdur.
Hazırda neftin qiyməti artmaqdadır, ancaq bu, sadəcə, bizim ehtiyatlarımızı artıracaq. Biz xərclərimizin optimallaşdırılmasına nail olmuşuq. Ötən il neftin qiymətinin hələ də aşağı olmasına baxmayaraq, biz ehtiyatlarımıza daha 4,5 milyard dollar əlavə edə bilmişik. Bu isə o deməkdir ki, hətta neftin qiyməti aşağı olsa belə bizim üçün narahatlığa səbəb yoxdur. Builki büdcəmizdə neftin qiymətinin 45 dollar səviyyəsində olması nəzərdə tutulub və bundan artıq toplanan bütün vəsait Neft Fonduna yönləndiriləcəkdir.
Bununla yanaşı, biz anlamalıyıq ki, neft-qaz iqtisadiyyatımızın əsas hissəsi olmaqda davam edəcəkdir. Ancaq artıq bu gün qeyri-neft sektoru ümumi daxili məhsulun təqribən 70 faizini təşkil edir. Bizim hədəfimiz ixracımızı şaxələndirmək və ixracyönümlü qeyri-neft məhsullarının siyahısını genişləndirməkdir.
Enerji layihələrinə gəldikdə, onlar bizim üçün və region üçün əhəmiyyətlidir. Təşəbbüskarı olduğumuz layihələr regionun enerji xəritəsini dəyişmişdir. Gürcüstanın Supsa limanına qədər inşa etdiyimiz ilk kəmər Xəzər dənizini Qara dənizlə birləşdirdi. Daha sonra inşa etdiyimiz Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri Xəzər dənizini Aralıq dənizi ilə birləşdirdi. Bundan sonra həmin marşrut boyu biz qaz kəmərini də inşa etdik. Beləliklə, biz karbohidrogen ehtiyatlarımız üçün şaxələnmiş ixrac marşrutlarına malikik və geniş mənada tərəfdaşlarımızın, o cümlədən Avropada olan tərəfdaşlarımızın enerji təhlükəsizliyini təmin edirik. Avropa İttifaqının üzvü olan bəzi dövlətlərin neftə tələbatının böyük hissəsi Azərbaycan tərəfindən təmin edilir. İki-üç ildən - “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəmiz uğurla icra olunandan sonra onlar bizim təbii qaz ehtiyatlarımıza da çıxış əldə edəcəklər.
Eyni sözləri bizim nəqliyyat layihələrimiz haqqında da söyləyə bilərəm. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu layihəsi regionun nəqliyyat xəritəsini dəyişdirdi. Bu gün bu, Çindən Avropaya olan ən qısa marşrutdur - əvvəllər bu məsafə 30-35 gün ərzində qət olunurdusa, artıq bu gün iki həftə ərzində qət edilir. Beləliklə, bu nəqliyyat və enerji şaxələndirilməsinin yeni xəritəsidir və düşünürəm ki, açıq okeana çıxışı olmayan bir ölkə kimi Azərbaycan regional nəqliyyat dəhlizinə çevrilmişdir. Ancaq əlbəttə ki, hələ də görüləcək işlərimiz var.
Gələcək neft və qazdan ibarət deyil, onlar bir gün tükənəcəkdir. Gələcək innovasiya, texnologiya, yaxşı idarəçilik, şəffaflıq və sahibkarlığa dövlət dəstəyindən ibarət olacaqdır.
Aparıcı: Necə düşünürsünüz, əhali bu üstünlüklərdən bəhrələnməyə hazırdırmı? Yəni, təhsil və ya digər vasitələrlə?
Prezident İlham ƏLİYEV: Sözsüz. Bir neçə il bundan öncə bizim əsas hədəflərimizdən biri yoxsulluq və işsizliyin azaldılması idi. Buna uğurla nail olundu. Yoxsulluq 5,4 faiz, işsizlik isə 5 faiz səviyyəsindədir. Son 15 il ərzində əhalimiz 1,5 milyon nəfər artmışdır və iş yerlərinin yaradılması bizim üçün daimi prosesdir. Ötən il biz 177 min daimi iş yeri yaratmışıq və bu, bizim siyasətimizi nümayiş etdirir. Neft-qaz sahəsi kifayət qədər iş yeri yaratmır və işsizliyin aşağı səviyyədə olması üçün biz təhsil, idarəçilik, kənd təsərrüfatı, turizm və xidmətlər sahəsinə diqqət yetirməliyik. Əhalimiz islahatlara hazırdır və islahatlar cəmiyyət tərəfindən müsbət qarşılanır. İslahatlar ağır olmamışdır. Çünki radikal islahatlar həyata keçirilərkən ilkin mərhələdə əhali bundan əziyyət çəkir. Biz dövlət yardımına ehtiyacı olanlara geniş sosial dəstək təklif etdik. Ona görə də bu proses olduqca əngəlsiz keçdi. Qarşıdan gələn illərdə biz iki il bundan öncə başladığımız dərin və geniş islahatlar siyasətini davam etdirməliyik.
Sual: Mənim adım Endryu Uilsondur. Beynəlxalq Özəl Sahibkarlıq Mərkəzinin icraçı direktoruyam. Bilmək istərdim, region liderləri iqtisadiyyatın şaxələndirilməsində kiçik sahibkarlığın rolunu nədə görür və bunun təşviqi ilə bağlı hansı tədbirlər görülür?
Prezident İlham ƏLİYEV: Azərbaycanda sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün xüsusi fond fəaliyyət göstərir. Son on il ərzində həmin fond vasitəsilə özəl sektora təqribən 2 milyard dollar həcmində vəsait verilmişdir. Bu da olduqca sərfəli şərtlərlə, aşağı faizli kreditlərin verilməsi yolu ilə həyata keçirilmişdir. Burada özəl sektora həm də müvafiq tövsiyələr verilir və dövlət dəstəyi göstərilir. Biz regional inkişafa xüsusi diqqət ayırırıq. Biz bu gün regionların inkişafı ilə bağlı 3-cü dövlət proqramını icra edirik ki, bu da kiçik sahibkarlara bizneslə məşğul olmağa imkan yaratmışdır. Şərait nədən ibarətdir? İlk növbədə, infrastruktur. Biz 15 il ərzində 12 min kilometrdən artıq avtomobil yolları inşa etmişik və buraya kənd yolları da daxildir. Bu, həm xidmətlərə daha yaxşı çıxış əldə etməyə və eyni zamanda, fermerlərə məhsullarını bazara çıxarmağa imkan yaratmışdır.
Azərbaycanda qazlaşdırmanın səviyyəsi 93 faizdir. Dağlıq ərazilərin mövcudluğunu nəzərə alsaq, bu, olduqca yüksək göstəricidir. Biz elektrik enerjisinin idxalçısından ixracatçısına çevrilmişik. Bizim bu sahədə artıq imkan və mənbələrimiz var. Bununla yanaşı, hər il 100 min hektara yaxın əkin sahələri dövlət tərəfindən suvarılır. Eyni zamanda, bizim fermerlər torpaq vergisindən başqa digər vergilərdən azaddırlar. Onlar gübrənin qiymətinin 30 faizini və yanacağın qiymətinin 50 faizini ödəyirlər. Yəni, bu, biznes sahəsinə dövlət dəstəyidir və həm də əhəmiyyətli dəstəkdir.
Yəni, Azərbaycanda fermerlər üçün subsidiyalar və olduqca yaxşı investisiya mühiti var. Biz son 15 il ərzində 230 milyard dollar həcmində sərmayə cəlb etmişik və onun yarısı xarici, digər yarısı isə daxili sərmayədir. Bütün bunlar özəl sektora inkişaf üçün şərait yaratmışdır. Eyni zamanda, tədbirin əvvəlində qeyd etdiyim kimi, qonşular ilə çox yaxşı münasibətlərimiz onların bazarlarına çıxış təmin edir ki, bu da bizim qeyri-neft məhsullarımız üçün əsas bazarlardır.
Beləliklə, özəl sektorun dəstəklənməsi siyasəti davam edəcəkdir. Kiçik sahibkarlığın ümumi daxili məhsulumuzdakı payı hələ də çox aşağıdır. Gələcək illərdə bizim əsas hədəfimiz onlar üçün əlavə imkanlar yaratmaqdır ki, onlar yeni iş yerləri açsınlar və daha çox gəlir əldə etsinlər.
Aparıcı: Prezident Əliyev. Gəlin, siyasi fəallıq və insan hüquqları ilə bağlı Avropa normasından danışaq. Bir çoxları hesab edir ki, bu, yalnız fərdlərin şəxsi inkişafına deyil, ümumi iqtisadi inkişafa da təsir edir. Yəni, bunlar bir-biri ilə əlaqəli məsələlərdir. Azərbaycanda bu sahədə vəziyyət necədir? Sizin ölkə mətbuat azadlığı ilə bağlı tənqid olunur.
Prezident İlham ƏLİYEV: Hesab edirəm ki, bu tənqidin əsası yoxdur. Məsələnin mahiyyətinə baxdıqda məlum olur ki, Azərbaycanda bütün fundamental azadlıqlar, o cümlədən mətbuat azadlığı təmin edilir. Mətbuat tamamilə azaddır. Azərbaycan əhalisinin 80 faizi internet istifadəçisidir. İnternetin azad, senzuranın olmadığı və əhalinin mütləq əksəriyyətinin internet istifadəçisi olduğu halda mətbuat azadlığının məhdudlaşdırılması haqqında danışmaq əsassızdır.
Aparıcı: O zaman necə olur ki, Azərbaycan mətbuat azadlığına görə dünyada 162-ci yerdədir?
Prezident İlham ƏLİYEV: Bunun siyasi səbəbləri var. Bunun reallıqla heç bir əlaqəsi yoxdur. Bir daha qeyd edirəm ki, Azərbaycanda bütün fundamental azadlıqlar təmin olunur və dövlət hər bir kəndə genişzolaqlı internetin çəkilməsi ilə bağlı böyük proqram həyata keçirmişdir. Bu təsnifat olduqca qərəzli yanaşma üzərində qurulub. Hərdən bu yanaşma bədxah olur. Bunlar Qərbdə müəyyən siyasi mərkəzlərin fəaliyyətinin məhsuludur.
Aparıcı: Daha konkret ünvanlar açıqlaya bilərsinizmi, bu, haradan qaynaqlanır?
Prezident İlham ƏLİYEV: Bu haqda daha konkret danışmaq istəməzdim, bunun haradan qaynaqlanması bəllidir. Ancaq bu nədən belədir? Bunun isə sadə səbəbi var - Azərbaycan müstəqil siyasət yürüdən dövlətdir. Bu siyasət milli maraqlarımıza söykənir. Biz ölkəmiz üçün çətinlik doğura biləcək heç bir riskli macəraya qoşulmuruq. Qeyd etdiyim kimi, bizim üçün daxili risklər mövcud deyil. Bizdə sabit siyasi və iqtisadi vəziyyət var. Üzləşə biləcəyimiz bütün potensial risklər xaricdən qaynaqlana bilər.
Azərbaycanı müəyyən ölkələr əleyhinə kampaniyalara sürükləmək cəhdləri olub. Biz hər zaman bitərəf qalmışıq. Biz heç kəsə qarşı oyun aparmırıq və heç bir riskli və milli maraqlarımıza uyğun olmayan kampaniyanın tərkib hissəsi deyilik. Yəni, hücumların səbəblərindən biri bəzilərinin Azərbaycanı kiçik dövlət üçün artıq dərəcədə müstəqil hesab etməsidir. Bəzi QHT-lərin belə reytinqləri ölkəmizi gözdən salmaq, nüfuzumuza xələl gətirmək və Azərbaycanı qeyri-demokratik dövlət kimi təqdim etmək məqsədi daşıyır. Bu isə qətiyyən belə deyil.
Bu gün biz həm siyasi, həm iqtisadi inkişafdan bəhs edirik. Bunlar ayrılmazdır. Azərbaycan iqtisadiyyatı rəqabətlilik qabiliyyətinə görə Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən 35-ci yerə layiq görülürsə, bu, ölkədə azadlıqların təmin olunmasının yaxşı göstəricisidir. Davos Forumu bu yaxınlarda siyasətçilərə inamla bağlı yeni bir hesabat yaymışdır və Azərbaycan orada 20-ci yerdədir. İnkişaf etməkdə olan dövlətlərdə hərtərəfli inkişafa dair digər bir hesabatda Azərbaycan 3-cü yerdədir. Yəni, bəzi QHT-lərin təqdim etməyə çalışdıqları məlumatlar doğru olsaydı, biz bu uğurlara nail ola bilməzdik. Biz məsələnin mahiyyətinə və real vəziyyətə baxmalı, Azərbaycanla bağlı müəyyən gözləntiləri və siyasi motivləri reallıqdan ayrı tutmalıyıq.
Qeyd edək ki, iclasda Gürcüstanın Baş naziri Giorgi Kvirikaşvili, Qazaxıstanın Baş nazirinin müavini Erbolat Dossayev və Niderlandın VEON şirkətinin baş icraçı direktoru Jan-İv Şarlye iştirak edirdilər.
Müzakirələr zamanı qonşu ölkələrlə əlaqələrin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirildi, regional layihələrin, o cümlədən keçən il açılışı olan Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun vacibliyi qeyd olundu. Uzunmüddətli investisiyaların yatırılması üçün maliyyə siyasətinin proqnozlaşdırılmasının, sabitliyin təmin edilməsinin önəmi vurğulandı.

An interactive session on "Strategic Outlook: Eurasia" has been held in Davos as part of the World Economic Forum.
The head of state made a speech at the event and responded to participants' questions.
Moderator: President Aliyev, tell us, what is your outlook for Eurasia for the year ahead, and how will Azerbaijan navigate this very tense and now, quite dangerous neighborhood?
President Ilham Aliyev: Well, neighborhood, of course, can be a problem and can be an advantage. It depends on your policy, and on your relations with the neighbors. I think that for every country, relations with the neighbors should be a priority, especially in our region. In Azerbaijan we do not have internal risks and threats. Therefore, we must also guarantee security on our borders. And the best way is to establish very pragmatic and very sincere relations with the neighbors based on your national interests and based on the understanding of the national interests of your neighbors. I think that in Azerbaijan we managed to establish such a partnership. With all our neighbors, except Armenia, which continues to occupy almost 20 per cent of our territories, Azerbaijan has very good relations – with the neighbors across the Caspian, with Kazakhstan, Turkmenistan, with Georgia, Turkey, Iran and Russia.
With every country of our neighborhood we have a very special format of cooperation. Our independence is young – only 26 years of independence. But I think Azerbaijan managed to establish itself as a truly independent country, which can afford to conduct an independent foreign policy, policy which is based on our national interests and which is not against interests of our neighbors.
So I think for a country, which is smaller than most of its neighbors, it is important to find this proper balance and to get advantage of the neighborhood because big neighbors mean big markets. And for us the best market is the market of our neighbors. Therefore, mutual interests, balance of interests, of course, non-interference with internal affairs of each other and a very pragmatic practical approach to cooperation in the neighborhood, I think, are one of the reasons for success of our country, one of the reasons for internal stability, and good prospects for the future.
Moderator: Mr. President, tell us a bit about Azerbaijan's attempts to diversify its economy away from oil and gas.
President Ilham Aliyev: Diversification of economy is our main objective, and I think that we achieved good success in that direction. When we experienced a dramatic drop in oil prices I said in Azerbaijan that for us a post-oil period has already started, and we should forget about oil, forget about gas. Of course, we must implement completely the projects, which we are now implementing. But as a source of major income we should look at technology, innovation, industry, entrepreneurship, and agriculture. Therefore, we introduced very serious reforms, which already brought good results. Non-oil sector of our economy grew almost three percent last year, and non-oil industry almost four percent. Therefore, I should say that the process of diversification is already here and we have no plans to slow down.
Now the price of oil goes up. But it will just increase our reserves. We managed to optimize our expenses, and last year still the price was low, but we earned 4.5 billion dollars more, which added to our reserves. That means that even with low prices we will be on the safe side. Our budget of this year is based on 45 dollars per barrel. Therefore, whatever is more than that will go again to the sovereign fund.
But at the same time we should all understand that oil and gas will continue to be the main part of our economy. Though, already today non-oil sector is about 70 percent of our GDP. So, our target is to diversify our exports, to increase the level of non-oil products in our export portfolio.
As far as energy projects are concerned, once again, they are important for us, they are important for the region and the projects, which we initiated, actually change the energy map of the region. The first pipeline we built to Georgia, to the port of Subsa connected the Caspian and Black seas. Then, the second pipeline for crude oil from Baku-Tbilisi-Ceyhan connected the Caspian and Mediterranean. Then, on the same route we built a gas pipeline. Therefore, we have already diversified export routes for our hydro-carbons, at the same time, providing substantially energy security of our partners, including those in Europe. Some countries of the European Union get the biggest part of their oil supply from Azerbaijan, and after we successfully complete the Southern Gas Corridor project, in two-three years' time they will also get access to our natural gas.
The same I can say about our transportation project, which Mr. Vice Prime Minister referred to. Baku-Tbilisi-Kars changed the transportation map of the region. It is now the shortest route from China to Europe, which will take you about two weeks instead of 30-35 days before that. So this is a new map of transportation, the new map of energy diversification, and Azerbaijan being a landlocked country already managed, I think, to transform into a regional transportation hub. However, we still have to work.
So, future will be not in oil and gas. Oil and gas will come to an end one day. Future is innovation, efficiency, good governance, management, transparency and state support to entrepreneurship.
Moderator: Do you feel that the public is already ready to take advantage of these opportunities whether it's through education or other measures?
President Ilham Aliyev: Definitely, because one of our main objectives several years ago was to reduce poverty and unemployment, and that was done successfully. The level of poverty in Azerbaijan is 5.4 percent and the level of unemployment is 5 percent. In the last 15 years our population grew 1.5 million people. Therefore, creating jobs for us is a permanent process. Last year we created 177,000 permanent jobs and this demonstrates our policy. Also, oil and gas do not create many jobs. In order to have unemployment low, we need always to look at education, management, agriculture, tourism, services. Therefore, population is ready for reforms, and our reforms were very positively received by the people. They were not painful, because when you do radical reforms at the first stage it is painful for population. So we introduced a very substantial social package for those who still need that state support. Therefore, this was a smooth process, and basically in the coming years we need only to continue what we started two years ago, I mean very deep and comprehensive economic reforms policy.
Question: My name is Andrew Wilson, I'm the Managing Director of the Center for International Private Enterprise. I would like to hear from leaders of the region to get a sense of what they think the role of small business is in diversification of their economy and what they are doing to promote that?
President Ilham Aliyev: We in Azerbaijan have a special fund to support entrepreneurship, and through that fund during the last decade or more, almost two billion dollars have been delivered to the private sector on a very preferential basis, low interest loans, with the recommendations, with the state support to the private sector. Especially, we pay attention to regional development. We implement now the third regional development program, which allowed us to create conditions for small enterprises to do the business. What were the conditions? First, infrastructure. We have built, in 15 years, more than 12,000 kilometers of roads, including village roads, which allow not only easy access to services, but also help farmers bring their products to the market.
The level of gasification in Azerbaijan is 93 percent. Taking into account the mountainous region, I think it's very high. We transformed from importer to exporter of electric energy. Therefore, we have extra capacity, and extra source. Also every year around 100,000 hectares of land are irrigated by the state. Above from that, our farmers do not pay any taxes, except land tax, and pay only 30 percent of fertilizers and 50 percent of fuel. So, this is the state support to business and this is a substantial support.
Also, there are subsidies to farmers and very good investment climate in Azerbaijan. We have attracted 230 billion US dollars of investments, half foreign, half local, in the last 15 years. So, all that created conditions for the private sector to develop, at the same time, referring to the beginning of conversation.
Very good relations with the neighbors allow us to have easy access to the neighboring markets, which is the main market for our non-oil production. Therefore, the policy of support to the private sector will continue, the level of small enterprises in our GDP is still very low. Therefore, our main target for the coming years will be to create additional conditions for them in order to generate jobs, and generate more profit.
Moderator: President Aliyev, let's talk about another type of European norm, which has to do with political participation and human rights. It's argued by many that these are critical not only to the individual human experience but also to economic development, that you can't have one without the other. How is that plan going in Azerbaijan, which has been criticized on issues like press freedom?
President Ilham Aliyev: I think that this criticism has no grounds because if you look at the substance all the basic freedoms in Azerbaijan are provided, including freedom of press, which is absolutely free. 80 percent of the population of Azerbaijan are internet users, and when internet is free without any censorship, and absolute majority of population are using internet, it's difficult to talk about restriction of press.
Moderator: But then how can you explain why does Azerbaijan get a ranking of 162 from the world press freedom index?
President Ilham Aliyev: I think that is based on political grounds. It has nothing to do with reality. Again, all the fundamental freedoms are provided and our government has implemented a very important project of bringing broadband internet to every village. Therefore, this classification is based on a very biased approach, sometimes very hostile approach, it is generated in some political centers in the West.
Moderator: Can you be more specific? Where is this hostility coming from?
President Ilham Aliyev: Well, I would prefer not to talk more precise about that. I think it's clear where it comes from. Why it comes? Why? And the reason is very simple. Because Azerbaijan is a country, which is implementing an independent policy, policy based on our national interests. We do not join any adventure, which is risky and which can create complications for our country. As I said before, we do not have internal risks, we have a stable political and economic situation. All the potential risks, which we may face, may come from outside.
There have been a lot of attempts to drag Azerbaijan into kind of campaigns against some countries. We were always very neutral, we do not play against anyone, and we are not part of any campaign, which is risky and which is not in line with our national interests. Therefore, the main reason for attacks is that some may consider Azerbaijan to be too independent for not a very big country and these kind of ratings of some NGOs aim to discredit our reputation, to damage our reputation, to present Azerbaijan as a non-democratic country, which is not true.
Again, we are talking today about political development and economic development. You cannot separate one from another. In the country, which according to the World Economic Forum`s economic competitiveness index is number 35, I think, it's a good indicator that the country is free. Davos also issued recently a rating of the public trust in politicians, and Azerbaijan is number 20. In inclusive development index among developing countries Azerbaijan is number three. If all the information, which some NGOs are trying to introduce were true, we wouldn't have achieved that success. Therefore, we need to look at the substance, at the real situation, and separate political agenda or some expectations towards Azerbaijan from the reality.
Other participants in the session included Giorgi Kvirikashvili, Prime Minister of Georgia, Erbolat Dossaev, Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan, and Jean-Yves Charlier, Group Chief Executive Officer, VEON, Netherlands.