İlham Əliyev Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədrinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Prezident İlham Əliyev Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Binəli Yıldırımın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı, ilk növbədə, Binəli Yıldırıma Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri vəzifəsinə seçilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı. Prezident İlham Əliyev Binəli Yıldırımın Baş nazir və digər vəzifələrdə çalışdığı dövrlərdə Türkiyə-Azərbaycan qardaşlıq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin reallaşması işinə öz töhfəsini verdiyini vurğuladı.
Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə daim inkişaf etdiyini deyən dövlətimizin başçısı ölkələrimizin həyata keçirdiyi birgə qlobal layihələrin, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Ceyhan, TANAP, Bakı-Tbilisi-Qars layihələrinin böyük önəm daşıdığını qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı bildirdi ki, Türkiyə və Azərbaycan bütün dövrlərdə bir-birinə dəstək olub və bu gün də bir yerdədirlər. Prezident İlham Əliyev Binəli Yıldırımın Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri vəzifəsində çalışdığı dövrdə də parlamentlərarası əlaqələrimizin uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi, ona bu vəzifədə uğurlar arzuladı.
Xoş sözlərə və təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Binəli Yıldırım Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Binəli Yıldırım Türkiyə-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayaraq, əlaqələrimizin bundan sonra da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri kimi ilk rəsmi səfərini Azərbaycana həyata keçirməsindən məmnunluğunu bildirən Binəli Yıldırım qeyd etdi ki, onun Azərbaycanda birinci dəfə 15 il bundan əvvəl olduğu dövrlə müqayisədə ölkəmiz çox böyük inkişafa nail olub və Azərbaycanın tərəqqisi Türkiyədə böyük sevinc hissi doğurur.
Prezident İlham Əliyev Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkiyənin dövlət başçısına çatdırmağı xahiş etdi.

Ilham Aliyev received delegation led by Speaker of Grand National Assembly of Turkey
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Speaker of the Grand National Assembly of Turkey Binali Yildirim.
The head of state congratulated Binali Yildirim on his election as Speaker of the Grand National Assembly of Turkey. President Ilham Aliyev emphasized Binali Yildirim’s contribution to the strengthening of the Turkish-Azerbaijani brotherly relations and to the implementation of the Baku-Tbilisi-Kars project during his tenure as Prime Minister and in other posts.
Noting that the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Turkey are developing in all areas, the head of state underlined great importance of the joint global projects implemented by the two countries, including Baku-Tbilisi-Ceyhan, TANAP, and Baku-Tbilisi-Kars. The President said that Turkey and Azerbaijan have always supported each other and are together today. President Ilham Aliyev expressed his confidence that inter-parliamentary relations between the two countries will successfully develop during Binali Yildirim’s tenure as Speaker of the Grand National Assembly of Turkey, and wished him success in this post.
Binali Yildirim thanked President Ilham Aliyev for warm words and congratulations. He extended President Recep Tayyip Erdogan’s greetings to the head of state. Hailing the successful development of the friendly and brotherly relations between the two countries, the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey expressed his confidence that these ties will continue strengthening. Binali Yildirim said he is glad to pay his first official visit as Speaker of the Grand National Assembly of Turkey to Azerbaijan. He said Azerbaijan has made great strides since his first visit to the country 15 years ago, adding that Azerbaijan's progress is a source of great joy for Turkey.
President Ilham Aliyev thanked for President Recep Tayyip Erdogan’s greetings and asked Binali Yildirim to extend his greetings to the Turkish President.