İlham Əliyev Fələstinin xarici işlər nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Fələstin Dövlətinin xarici işlər naziri Riad Əl-Malikini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın Fələstin məsələsinə münasibətdə daim həmrəylik nümayiş etdirdiyini və dəstəyini əsirgəmədiyini qeyd edərək, noyabrın 5-də Bakıda keçiriləcək Fələstin Dövlətinin Asiya ölkələrindəki səfirlərinin toplantısına Azərbaycanın ev sahibliyi etməsinin bunun bariz nümunəsi olduğunu vurğuladı. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın BMT-nin müvafiq qətnamə və qərarlarına uyğun olaraq Fələstin məsələsinin iki dövlət prinsipi əsasında həllini dəstəklədiyini və bu mövqenin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində birmənalı şəkildə ifadə olunduğunu qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə ardıcıl sürətdə töhfə verdiyini bildirdi.
Fələstin Dövlətinin xarici işlər naziri Riad Əl-Maliki Fələstin Prezidenti Mahmud Abbasın salamlarını və ən xoş arzularını dövlətimizin başçısına çatdırdı. O, Azərbaycanın Fələstin Dövlətinin Asiya ölkələrindəki səfirlərinin toplantısına və əvvəlki illərdə Fələstinlə əlaqədar müxtəlif humanitar tədbirlərə ev sahibliyi etdiyi üçün Prezident İlham Əliyevə Fələstin Dövləti adından dərin minnətdarlığını bildirdi. Riad Əl-Maliki dövlətimizin başçısının 2017-ci il dekabrın 13-də İstanbulda keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Qüds məsələsi ilə bağlı fövqəladə Zirvə toplantısında iştirakı və çıxışının yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı. Fələstin Dövlətinin xarici işlər naziri Riad Əl-Maliki Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətdə böyük hörmət və nüfuza malik dövlət olduğunu deyərək, ölkəmizin 2019-2022-ci illərdə Qoşulmama Hərəkatına uğurlu sədrlik edəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Prezident İlham Əliyev Fələstin Dövlətinin Prezidenti Mahmud Abbasın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Fələstin Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the State of Palestine Riad Malki. The head of state said Azerbaijan always showed solidarity and support on the Palestinian issue, describing Azerbaijan`s hosting a meeting of the ambassadors of the State of Palestine accredited to Asian countries on November 5 as an obvious example of this. President Ilham Aliyev said Azerbaijan supports two-state solution to the Palestinian issue in accordance with relevant resolutions and decisions of the United Nations, adding that this stance has been unambiguously expressed at international organizations. The head of state said Azerbaijan is making continuing contribution to the strengthening of the Islamic solidarity.
Minister of Foreign Affairs of the State of Palestine Riad Malki extended President Mahmoud Abbas` greetings and best regards to the head of state. On behalf of the State of Palestine, the minister extended his deep gratitude to President Ilham Aliyev for Azerbaijan`s hosting the meeting of the ambassadors of the State of Palestine accredited to Asian countries as well as different humanitarian events relating to Palestine in previous years. Riad Malki hailed the Azerbaijani President`s participation and speech in the Organisation of Islamic Cooperation`s Extraordinary Summit of Al-Quds issue held in Istanbul on December 13, 2017. The Palestinian FM said Azerbaijan enjoys great respect and influence in the international community, expressing hope that the country will successfully chair the Non-Aligned Movement in 2019-2022.
President Ilham Aliyev thanked for Mahmoud Abbas` greetings, and asked the FM to extend his greetings to the Palestinian President.