İlham Əliyevin Slovakiyanın Baş naziri Peter Pelleqrini ilə təkbətək görüşü olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Slovakiya Respublikasının Baş naziri Peter Pelleqrini ilə təkbətək görüşü olub.
Prezident İlham Əliyev Baş nazir Peter Pelleqrinini qarşıladı.
Dövlətimizin başçısı Peter Pelleqrinini Slovakiyanın Baş naziri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik etdi. Prezident İlham Əliyev Peter Pelleqrininin Baş nazir kimi ilk dəfə Azərbaycana səfər etməsindən və bu yüksək vəzifəyə təyin olunduğu az vaxtdan sonra ölkəmizə gəlişindən məmnunluğunu bildirdi. Dövlətimizin başçısı qeyd etdi ki, Peter Pelleqrininin Azərbaycana səfəri ikitərəfli münasibətlərimizin inkişafı üçün əlverişli imkan yaradır. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycan-Slovakiya münasibətləri ölkəmizin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığının inkişafı baxımından da önəmlidir. Dövlətimizin başçısı bu ilin iyulunda Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında Brüsseldə paraflanmış “Tərəfdaşlıq prioritetləri” sənədini Avropa İttifaqı tərəfindən Azərbaycanla əlaqələrə verilən önəmin göstəricisi kimi dəyərləndirdi.
Slovakiya Respublikasının Baş naziri Peter Pelleqrini xoş sözlərə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlıq etdi. O, Baş nazir kimi Azərbaycana birinci dəfə səfər etməsindən məmnunluğunu bildirərək bundan əvvəl parlament spikeri vəzifəsində çalışarkən Avropa Oyunları zamanı ölkəmizə gəldiyini vurğuladı. O, bu mötəbər beynəlxalq tədbirin böyük uğurla təşkil olunduğunu dedi. Qonaq ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərə toxunaraq bu səfəri zamanı Bakıda keçirilən Azərbaycan-Slovakiya biznes forumunun önəmini qeyd etdi və bunun iqtisadi sahədə əməkdaşlığımızın genişlənməsi işinə öz töhfəsini verəcəyini vurğuladı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of the Slovak Republic Peter Pellegrini have held a one-on-one meeting.
President Ilham Aliyev welcomed Prime Minister Peter Pellegrini.
The head of state congratulated Peter Pellegrini on his appointment as the Prime Minister of Slovakia. President Ilham Aliyev hailed the fact that Peter Pellegrini is paying his first visit to Azerbaijan as the Prime Minister and that this trip is taking place shortly after his appointment to this high office. The head of state noted that Peter Pellegrini`s visit to Azerbaijan creates favorable opportunity for developing bilateral relations. President Ilham Aliyev said that Azerbaijan-Slovakia ties are also important in terms of developing Azerbaijan`s cooperation with the European Union. The head of state described the signing of the “Partnership Priorities” document between Azerbaijan and the European Union in Brussels this July as a sign of the EU`s attaching importance to relations with Azerbaijan.
Prime Minister of the Slovak Republic Peter Pellegrini thanked for the warm words and high hospitality shown to him. Peter Pellegrini said he is pleased to pay his first visit to Azerbaijan as the Prime Minister, adding he previously visited the country as the parliament speaker during the European Games. He said this prestigious international event was excellently organized. Touching upon bilateral relations between the two countries, Prime Minister Peter Pellegrini stressed the significance of an Azerbaijan-Slovakia business forum held in Baku as part of his visit, and noted that it will contribute to the expansion of the economic cooperation.