Azərbaycan-Türkmənistan sənədləri imzalanıb
Geniş tərkibdə görüş başa çatdıqdan sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun iştirakı ilə Azərbaycan-Türkmənistan sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Türkmənistanın Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Birgə Bəyanatını dövlət başçıları İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında Saziş”i Azərbaycanın Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov və Türkmənistanın maliyyə və iqtisadiyyat naziri Batır Bazarov imzaladılar.
“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Türkmənistan Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov və Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti Sapardurdı Toylıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Türkmənistan Hökuməti arasında 2019-2021-ci illər üçün elm, təhsil, mədəniyyət və incəsənət sahəsində Əməkdaşlıq Proqramı”nı Azərbaycanın Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov və Türkmənistanın təhsil naziri Mammetmırat Geldiniyazov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında nəqliyyat, tranzit və logistika məsələləri üzrə Azərbaycan-Türkmənistan Birgə Komissiyasının yaradılması haqqında Saziş”i Azərbaycanın Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov və Türkmənistanın dəmir yolu nəqliyyatı naziri Azat Atamıradov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası ilə Türkmənistanın Sənayeçilər və Sahibkarlar Birliyi arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Həsən Zeynalov və Türkmənistanın Sənayeçilər və Sahibkarlar Birliyinin sədri Aleksandr Dadayev imzaladılar.
"Azərbaycan Dəmir Yolları" Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti və Türkmənistanın Dəmir Yolu Nəqliyyatı Nazirliyi arasında nəqliyyat və tranzit məsələlərinə dair Saziş”i "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin sədri Cavid Qurbanov və Türkmənistanın dəmir yolu nəqliyyatı naziri Azat Atamıradov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan arasında keçirilən mallar və nəqliyyat vasitələri haqqında ilkin məlumat mübadiləsinin təşkili barədə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi ilə Türkmənistanın Dövlət Gömrük Xidməti arasında Saziş”i Azərbaycanın Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Səfər Mehdiyev və Türkmənistanın Dövlət Gömrük Xidmətinin rəisi Atadurdı Osmanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində ADA Universiteti ilə Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov və Türkmənistanın Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun rektoru Baba Zaxırov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdində ADA Universiteti ilə Humanitar Elmlər və İnkişaf üzrə Beynəlxalq Universitet arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov və Türkmənistanın Humanitar Elmlər və İnkişaf üzrə Beynəlxalq Universitetinin rektoru Esen Aydoqdıyev imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikası və Türkmənistan iki dövlətin (əlavə) ərazilərindən keçməklə həyata keçirilən beynəlxalq daşımaların iştirakçıları üçün viza rejiminin sadələşdirilməsi haqqında Saziş”i Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov və Türkmənistanın Dövlət Miqrasiya Xidmətinin sədri Merqen Qurdov imzaladılar.
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidməti arasında dəniz ticarət gəmiçiliyinin inkişafına dair Saziş”i “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin sədri Rauf Vəliyev və Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidmətinin sədri Amanmurad Qurdov imzaladılar.
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti ilə Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanı arasında avtomatlaşdırılmış informasiya mübadiləsi haqqında Saziş”i “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktoru Taleh Ziyadov və Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidmətinin sədri Amanmurad Qurdov imzaladılar.
“Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC ilə Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidməti arasında Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanı arasında yükaşırma həcmlərinin artırılması haqqında Saziş”i “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin baş direktoru Taleh Ziyadov və Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidmətinin sədri Amanmurad Qurdov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında iki ölkənin limanlarından keçən daşımaların inkişafı haqqında Saziş”i Azərbaycanın nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Türkmənistanın Dəniz və Çay Nəqliyyatı üzrə Dövlət Xidmətinin sədri Amanmurad Qurdov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Türkmənistanın Avtomobil Nəqliyyatı Nazirliyi arasında beynəlxalq avtomobil daşımalarının inkişafı haqqında Saziş”i Azərbaycanın nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Türkmənistanın avtomobil nəqliyyatı naziri Orazdurdı Suxanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında 2019-2022-ci illər üçün nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq Proqramı”nı Azərbaycanın nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Türkmənistanın avtomobil nəqliyyatı naziri Orazdurdı Suxanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında sənaye sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev və Türkmənistanın sənaye naziri Xoşgeldi Mergenov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında 2019-2021-ci illər üzrə ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq Proqramı”nı Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev və Türkmənistanın ticarət və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Amandurdı İşanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında uzunmüddətli ticarət-iqtisadi əməkdaşlıq haqqında Saziş”i Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev və Türkmənistanın ticarət və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Amandurdı İşanov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında Saziş”i Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev və Türkmənistanın maliyyə və iqtisadiyyat naziri Batır Bazarov imzaladılar.

Azerbaijan, Turkmenistan signed bilateral documents
Ceremony of signing Azerbaijan-Turkmenistan documents has been held with participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
Presidents Ilham Aliyev and Gurbanguly Berdimuhamedov signed “The Joint Declaration of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov”.
Azerbaijan`s First Deputy Prime Minister Yagub Eyyubov and Turkmen Minister of Finance and Economy Batyr Bazarov signed “The Agreement on Avoidance of Double Taxation with Respect to Taxes on Income and Property between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s First Deputy Prime Minister Yagub Eyyubov and President of the Academy of Sciences of Turkmenistan Sapardurdy Toyliyev signed “The Agreement on Cooperation between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Academy of Sciences of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s First Deputy Prime Minister Yagub Eyyubov and Turkmen Minister of Education Mammetmyrat Geldiniyazov signed “The Program of Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan in the Field of Science, Education, Culture and Art for 2019-2021”.
Azerbaijan`s First Deputy Prime Minister Yagub Eyyubov and Turkmen Minister of Railway Transport Azat Atamyradov signed “The Agreement on the Establishment of the Azerbaijan–Turkmenistan Joint Commission for Transport, Transit and Logistics between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Ambassador to Turkmenistan Hasan Zeynalov and Chairman of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Turkmenistan Alexander Dadaev signed “The Memorandum of Understanding between the National Confederation of the Entrepreneurs (Employers’) Organizations of the Republic of Azerbaijan and the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Turkmenistan”.
Chairman of “Azerbaijan Railways” CJSC Javid Gurbanov and Turkmen Minister of Railway Transport Azat Atamyradov signed “The Agreement on Transport and Transit between “Azerbaijan Railways” Closed Joint Stock Company and the Ministry of Railway Transport of Turkmenistan”.
Chairman of the State Customs Committee of Azerbaijan Safar Mehdiyev and Chairman of the State Customs Service of Turkmenistan Atadurdy Osmanov signed “The Agreement on Organizing the Exchange of Preliminary Information on Goods and Means of Transport Crossing the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan between the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan and the State Customs Service of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov and Rector of the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan Baba Zahyrov signed “The Memorandum of Understanding between ADA University under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov and Rector of the International University for Humanities and Development of Turkmenistan Esen Aydogdiyev signed “The Memorandum of Understanding between ADA University under the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the International University of Humanities and Development”.
Azerbaijan`s Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov and Chairman of the State Migration Service of Turkmenistan Mergen Gurdov signed “The Agreement on Visa Facilitation for Actors Conducting International Transportation through the (Additional) Territories of the Republic of Azerbaijan and Turkmenistan between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.
Chairman of “Azerbaijan Caspian Shipping” CJSC Rauf Valiyev and Chairman of the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan Amanmyrat Gurdov signed “The Agreement on Development of Maritime Merchant Shipping between “Azerbaijan Caspian Shipping” Closed Joint-Stock Company and the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan”.
Director General of “Baku International Sea Trade Port” CJSC Taleh Ziyadov and Chairman of the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan Amanmyrat Gurdov signed “The Agreement on Automated Exchange of Information between “Baku International Sea Trade Port” Closed Joint-Stock Company and the Turkmenbashi International Seaport”.
Director General of “Baku International Sea Trade Port” CJSC Taleh Ziyadov and Chairman of the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan Amanmyrat Gurdov signed “The Agreement on Increasing Transshipment between Baku International Sea Trade Port and the Turkmenbashi International Seaport between “Baku International Sea Trade Port” CJSC and the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade and Chairman of the State Service of Maritime and River Transportation of Turkmenistan Amanmyrat Gurdov signed “The Agreement on Development of Shipment through the Ports of the Two Countries between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade and Turkmen Minister of Motor Transport Orazdurdy Suhanov signed “The Agreement on Development of International Road Transport between the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Motor Transport of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade and Turkmen Minister of Motor Transport Orazdurdy Suhanov signed “The Program of Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan in the Field of Transport for 2019-2022”.
Azerbaijan`s Minister of Economy Shahin Mustafayev and Turkmen Minister of Industry Hoshgeldy Mergenov signed “The Agreement on Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan in the Field of Industry”.
Azerbaijan`s Minister of Economy Shahin Mustafayev and Turkmen Minister of Trade and Foreign Economic Relations Amandurdy Ishanov signed “The Program of Trade and Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan for 2019-2021”.
Azerbaijan`s Minister of Economy Shahin Mustafayev and Turkmen Minister of Trade and Foreign Economic Relations Amandurdy Ishanov signed “The Agreement on Long-term Trade and Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.
Azerbaijan`s Minister of Economy Shahin Mustafayev and Turkmen Minister of Finance and Economy Batyr Bazarov signed “The Agreement on Encouragement and Reciprocal Protection of Investments between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan”.