İlham Əliyev Rusiyanın xarici işlər nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrovu qəbul edib.
Rusiya xarici işlər nazirini salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Hörmətli Sergey Viktoroviç, mən Sizi Azərbaycanda görməyə çox şadam. Xoş gəlmisiniz. Sizin səfəriniz bizim ikitərəfli əməkdaşlığın vacib məsələlərini müzakirə etmək üçün yaxşı imkandır. Özü də bu səfər Yeni il ərəfəsindədir.
Səfər bizim birgə işimizin 2019-cu il üçün planlarını müəyyənləşdirmək, həm də bu il hansı işlərin görüldüyünü təhlil etmək üçün yaxşı imkandır. Deməliyəm ki, 2018-ci il münasibətlərimizin inkişafı baxımından çox məhsuldar il olub. Yüksək səviyyədə xeyli görüşlər, o cümlədən mənim Rusiyaya sentyabrın əvvəlində rəsmi səfərim və Rusiya Prezidenti Vladimir Vladimiroviç Putinin sentyabrın sonlarında Azərbaycana səfəri olub. Bu səfərlər çərçivəsində biz qarşılıqlı fəaliyyətimizin çox mühüm məsələlərini müzakirə etmişik, gələcək əməkdaşlıq yollarını müəyyənləşdirmişik. Həm də əminəm ki, uğurla həyata keçiriləcək çoxlu sayda sənəd imzalanıb. Bu, bizim münasibətlərimizə əlavə dinamika verəcək.
Biz beynəlxalq strukturlarda fəal qarşılıqlı fəaliyyət göstəririk. Lap bu yaxınlarda - bir həftə əvvəl MDB-nin Sankt-Peterburqda qeyri-formal sammiti keçirildi. Bu, təşkilatın üzvlərinin fəaliyyətini gücləndirmək üçün çox əlamətdar hadisə idi. Bu il aktiv fəaliyyətə başlayan hökumətlərarası komissiyanın yeni tərkibi formalaşdırılıb. Bu yaxınlarda görüşəcəklər. Həmçinin Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının yeni tərkibi formalaşdırılıb. Yəni, biz ticari-iqtisadi əlaqələrə, investisiya proqramlarına dinamika vermişik. Düşünürəm ki, nəticələr çox yaxşı olacaq.
Əlbəttə, biz bu gün Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı məsələləri də müzakirə edəcəyik. Ümid edirik ki, 2019-cu il nizamlanma prosesinə yeni impuls verəcək. Əlbəttə ki, münaqişənin həlli ilə bağlı ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərindən biri kimi Rusiyanın səylərinə ümid edirik. Biz bir çox sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyət göstəririk. Mən, həmçinin Şimal-Cənub dəhlizinin yaradılması ilə bağlı bizim fəaliyyətimizin nəticələrini məmnunluqla qeyd etmək istərdim. Biz bu istiqamətdə fəal qarşılıqlı fəaliyyət göstəririk. Müvafiq strukturlar, nəqliyyat qurumları çox məhsuldar işləyirlər. Biz bu il artıq yaxşı nəticələri görürük. Biz digər tərəfdaşlarımızla, qonşularımızla bu layihəni mümkün qədər tez başa çatdırmaq üçün birgə səylərimizi davam etdirəcəyik.
Mətbuat qarşısında qeyd etmək istədiyim son məsələ bizim humanitar əməkdaşlığımız haqqındadır. Bildiyiniz kimi, bu yaxınlarda Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin himayədarlığı ilə Bakıda növbəti Humanitar Forum keçirilib. Prezident Vladimir Putin Forum iştirakçılarına məktub göndərib. Bu Forum humanitar məsələləri müzakirə etmək üçün mühüm beynəlxalq meydandır.
Bir daha münasibətlərimizin bu cür təşəkkülündən məmnunluq ifadə edirəm və ümidvaram ki, gələcəkdə də belə yaxşı nəticələr olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey LAVROV dedi:
-Hörmətli İlham Heydər oğlu.
Son altı ayda Azərbaycanın sədrlik etdiyi Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının xətti ilə sabah Bakıda keçiriləcək tədbirlərlə bağlı bizi qəbul etdiyinizə görə çox sağ olun. Bu vəzifənin həmkarlarınız tərəfindən çox uğurla yerinə yetirilməsi münasibətilə Sizi təbrik edirəm. Bizim mövqeyimiz ondan ibarətdir ki, bu təşkilat Qara dəniz regionunda qarşılıqlı fəaliyyət çərçivəsində birgə işimizi səfərbər etməyə davam etməlidir.
Sizə Vladimir Vladimiroviç Putinin ən xoş arzularını və salamlarını çatdırıram. O, Sizin strateji tərəfdaşlığımızı irəli aparmağa imkan verən şəxsi münasibətinizi yüksək qiymətləndirir. Artıq hesabladığımız kimi, sizin bu il altı dəfə keçirilən görüşləriniz, son görüşləriniz, o cümlədən qarşılıqlı səfərlər zamanı əldə olunan razılaşmalar yerinə yetirilir. Hökumətlərarası Komissiyanın sabahkı iclası da yəqin ki, sizin razılaşdırdığınız istiqamətlər – ticarətin asanlaşdırılması, büdcə-vergi sahəsinin rəqəmsallaşdırılması, nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq, birgə müəssisələrin yaradılması, Siz qeyd etdiyiniz kimi, humanitar əlaqələr, ən müxtəlif sahələr, o cümlədən bizim əməkdaşlığımızın vacib sahəsi olan Rusiya və Azərbaycanın regionları arasındakı qarşılıqlı fəaliyyətə təkan verəcək. Biz Azərbaycanla beynəlxalq arenada, BMT-də, Avropa Şurasında qarşılıqlı fəaliyyəti qiymətləndiririk. İndi Avropa Şurasının strukturlarında bütün üzv ölkələrin bərabər hüquqlarının təmin olunduğu bu təşkilatın Nizamnaməsinin əsas qaydalarına yenidən baxılması cəhdləri var. Biz ATƏT-də də birlikdə işləyirik.
Əlbəttə, biz Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı Bakı ilə Yerevan arasında birbaşa dialoqa kömək göstərməyə davam etmək istəyirik. Bilirəm ki, Sizin Ermənistanın baş naziri ilə birbaşa danışıqlarınız olub. Mənim həmkarım və dostum Elmar Məhərrəm oğlu Məmmədyarovun Ermənistanın xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Zöhrab Mnatsakanyanla danışıqları olub. Bu gün biz əlbəttə ki, Sizin irəliyə doğru hansı addımlar atılacağını necə dəyərləndirdiyinizi bilməkdə son dərəcə maraqlıyıq. İstəyirik ki, münaqişə ədalətli, qarşılıqlı məqbul həll olunsun. Rusiya Federasiyası həm öz səyləri ilə, həm də ATƏT-in Rusiya, Fransa və ABŞ-ın daxil olduğu Minsk qrupunun həmsədr üçlüyünün üzvü kimi bu cür razılaşmaların əldə edilməsinə nail olmaq üçün əlindən gələni edəcək. Bir daha bu imkana görə çox sağ olun.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
Welcoming the Russian foreign minister, President Ilham Aliyev said:
- Dear Sergey Viktorovich, I am very pleased to see you in Azerbaijan. You are welcome!
Your visit is a good opportunity to discuss important issues of our bilateral cooperation, especially on the eve of the New Year, in order to outline plans for our joint work in 2019 and analyze what has been done this year.
I must say that 2018 was a very fruitful year for the development of our relations. There were many meetings at the highest level, including my visit to Russia in early September and the visit of Russian President Vladimir Vladimirovich Putin to Azerbaijan in late September. As part of these visits, we discussed very important issues of our cooperation and outlined ways for further interaction. Many documents were also signed and I am sure they will be successfully implemented. This will give an additional impetus to the development of our relations.
We actively cooperate within international institutions. Just recently, a week ago, an informal CIS summit was held in St. Petersburg. This was a very important event for the consolidation of the activities of members of the organization. This year, a new composition of the intergovernmental commission was formed. It has started work actively and will meet in the near future. A new composition of the Russian-Azerbaijani Business Council has also been put in place. In other words, we have already given momentum for trade and economic relations and investment projects, and I think that the results will be very good.
Of course, we will also discuss issues related to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict today. We do hope that a new impetus will be given to the settlement process in 2019 and, of course, we count on the efforts of Russia as one of the OSCE Minsk Group co-chair countries to resolve the conflict. We actively interact in many areas. I would also like to note with satisfaction the results of our work on the creation of the North-South corridor. We work hard in this direction, relevant transport agencies are working very fruitfully, we already see good results this year and will promote this project together with our other partners and neighbors so that it is completed as soon as possible.
And the last thing I would like to mention in the presence of the media is our humanitarian cooperation. As you know, the regular Baku Humanitarian Forum was held recently in Baku under the patronage of the presidents of Russia and Azerbaijan. President Vladimir Putin sent a message to the forum participants, and this is an important international platform for discussing humanitarian issues.
Let me once again express my satisfaction with the way our relations are developing, and I am sure that there will also be good results in the future. Welcome again!
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said:
- Dear Ilham Heydarovich,
Thank you very much for this opportunity to be received by you in connection with the events that are opening in Baku through the Organization of the Black Sea Economic Cooperation tomorrow and in which Azerbaijan has been presiding for the past six months. Congratulations on the very successful performance of these functions by your colleagues. We operate under the assumption that this organization should continue to mobilize our joint actions within the framework of the Black Sea cooperation.
Let me pass on to you the best wishes and greetings from Vladimir Vladimirovich Putin. He very much appreciates your personal relations, which allow us the opportunity to advance our strategic partnership, the agreements reached during your recent contacts – and this year there have already been six, according to our calculations, including the exchange of visits. They are being fulfilled, and tomorrow’s meeting of the intergovernmental commission will probably contribute to further progress in the areas that you have agreed. This includes trade facilitation, digitalization of the budget and tax sphere, transport cooperation, creation of joint ventures, and also what you mentioned – humanitarian contacts in various areas, including interaction between the regions of Russia and Azerbaijan. This is also a very important area of our cooperation. We appreciate the interaction with Azerbaijan in the international arena – in the United Nations, the Council of Europe where attempts are being made to revise key provisions of the organization’s charter which guarantees equal rights to all Council of Europe member countries in all structures of this organization. We also work together in the OSCE.
And, of course, we want to continue to promote direct dialogue between Baku and Yerevan on the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. I know that you have had contacts with the Prime Minister of Armenia, and my colleague and friend Elmar Maharramovich Mammadyarov has had contacts with acting Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan. Today, of course, we will be very interested in listening to your assessments of how you see progress. We want this settlement to take place on a fair and mutually acceptable basis. Russia both in its national capacity and as a member of the “trio” of Russia, the United States and France, the OSCE Minsk Group co-chairs, will do everything in its power to facilitate achievement of such agreements. Thank you again for this opportunity.