İlham Əliyev Türkiyənin xarici işlər nazirini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dekabrın 14-də Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlunu qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı, ilk növbədə, Ankarada dəmir yolu qəzası nəticəsində insan tələfatı ilə əlaqədar başsağlığı verdi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycan-Türkiyə dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin bu gün ən yüksək səviyyədə olduğunu qeyd etdi, 2018-ci ilin əlaqələrimizin daha da möhkəmləndirilməsi baxımından çox məhsuldar il olduğunu dedi. Özünün Türkiyəyə çoxsaylı səfərlərinə və eləcə də Türkiyə Prezidentinin Azərbaycana səfərlərinə toxunan dövlətimizin başçısı bildirdi ki, birgə iştirak etdiyimiz layihələrin açılışları, Azərbaycanla Türkiyənin təşkil etdiyi hərbi parad və digər önəmli hadisələr birliyimizi bütün dünyaya nümayiş etdirdi. Birgə həyata keçirilən layihələrdən danışan Prezident İlham Əliyev TANAP, TAP, Bakı-Tbilisi-Qars və eləcə də digər layihələrin dünya üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını və ölkələrimizin bütün məsələlərlə bağlı bir-birini dəstəklədiyini dedi. Dövlətimizin başçısı Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli işində Türkiyənin hər zaman birmənalı şəkildə Azərbaycanın yanında olduğunu və Türkiyənin bu məsələ ilə bağlı verdiyi son açıqlamaları məmnunluq hissi ilə qeyd etdi, qardaş ölkənin bu mövqeyinə görə minnətdarlığını bildirdi.
Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu qəbula və başsağlığına görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirdi. Mövlud Çavuşoğlu Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarını və ən xoş arzularını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Türkiyəli nazir qeyd etdi ki, qardaş Azərbaycan və Azərbaycanın lideri Prezident İlham Əliyev hər zaman Türkiyənin yanında olub və Türkiyə də eyni şəkildə həmişə Azərbaycanın yanındadır. Mövlud Çavuşoğlu Bakıda keçirilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 39-cu iclasına toxunaraq bu tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təbriklərini çatdırdı. O, Azərbaycanın mühüm beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrildiyini məmnunluqla qeyd etdi. Mövlud Çavuşoğlu bildirdi ki, Azərbaycan və Türkiyə dövlətləri başçılarının səmimi dostluğu və qardaşlığı, onların verdiyi tapşırıqlar sayəsində iki ölkənin Xarici İşlər nazirlikləri sıx qarşılıqlı fəaliyyət göstərirlər. O, eyni zamanda, ölkələrimizin həyata keçirdiyi qlobal layihələrin önəmini qeyd etdi və qarşıda bir çox görüləsi mühüm işlərin olduğunu dedi. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan nazir bu münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü əsasında həlli ilə bağlı Türkiyənin bundan sonra da güclü dəstək verəcəyini qeyd etdi.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərin perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Dövlətimizin başçısı Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını və ən xoş arzularını Türkiyə Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlut Cavusoglu.
The head of state offered his condolences to Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu over the casualties caused by a train crash in Ankara. President Ilham Aliyev hailed the excellent level of Azerbaijan-Turkey friendly and brotherly relations, describing 2018 as a very fruitful year in terms of the strengthening of bilateral ties between the two countries.
Pointing to his numerous visits to Turkey, as well as the Turkish President’s trips to Azerbaijan, the head of state noted that the inauguration of joint projects, including military parades and other significant events co-organized by Azerbaijan and Turkey showed the two countries’ unity to the world.
President Ilham Aliyev pointed out vital global importance of the jointly implemented projects, including TANAP, TAP and Baku-Tbilisi-Kars, saying Azerbaijan and Turkey support each other on all these issues. The head of state commended Turkey for constantly supporting Azerbaijan on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as Turkey's recent statements on this issue, and thanked the foreign minister for the brotherly country’s stance in this regard.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Turkey Mevlut Cavusoglu expressed his gratitude to the head of state for the reception and his condolences.
Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu extended President Recep Tayyip Erdogan's greetings and best wishes to President Ilham Aliyev.
The Turkish minister noted that brotherly Azerbaijan and its leader President Ilham Aliyev have always stood by Turkey, adding that Turkey will always support Azerbaijan too.
Pointing to the 39th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC), Mevlut Cavusoglu congratulated Azerbaijan on the excellent organization of the event. He hailed the fact that Azerbaijan has become a venue for hosting important international events. Mevlut Cavusoglu noted that thanks to the Azerbaijani and Turkish presidents’ sincere friendly and brotherly relations as well as their instructions, the two countries’ foreign ministries are closely collaborating. He also noted the importance of the global projects jointly implemented by Azerbaijan and Turkey, pointing to a number of other important works to be done.
On the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the minister underlined that Turkey will continue to firmly support the settlement of the dispute on the basis of the territorial integrity of Azerbaijan.
The sides also exchanged views on bilateral cooperation prospects.
President Ilham Aliyev thanked for Recep Tayyip Erdogan`s greetings, and asked the FM to extend his greetings to the Turkish President.