İlham Əliyev BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 2-də BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinosu qəbul edib.
Prezident İlham Əliyev BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə Ali nümayəndəsi Migel Anxel Moratinosa V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirakına və ölkəmiz haqqında söylədiyi xoş sözlərə görə təşəkkürünü bildirdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini vurğuladı.
2007-ci ildə ATƏT-in fəaliyyətdəki sədri olarkən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə ilk görüşdən danışan qonaq həmin söhbət zamanı Azərbaycanın dövlət başçısının söylədiyi fikirləri bu gün də xatırladığını dedi. Forumun təşkilinə görə minnətdarlığını bildirən Migel Anxel Moratinos Bakının dünyada dialoq mərkəzi kimi tanındığını, “Bakı Prosesi”nin önəmli bir platformaya çevrildiyini və zamanında irəli sürülmüş təşəbbüs olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, bu prosesin coğrafiyasının genişləndirilməsi və Azərbaycanın multikulturalizm ənənələrinin təşviqi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Söhbət zamanı Azərbaycanın BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansına verdiyi dəstək yüksək qiymətləndirildi.

Ilham Aliyev received High Representative of UN Alliance of Civilizations
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received High Representative of the United Nations Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos.
President Ilham Aliyev thanked High Representative of the UN Alliance of Civilizations Miguel Ángel Moratinos for participating in the 5th World Forum on Intercultural Dialogue and for his warm words about Azerbaijan. The head of state noted that Azerbaijan closely cooperates with the UN Alliance of Civilizations.
Miguel Ángel Moratinos highlighted his first meeting - in his capacity as the OSCE Chairman-in-Office - with Azerbaijani President Ilham Aliyev back in 2007, adding that he still remembers the words the head of state said during the conversation. Expressing gratitude for the organization of the Forum, Miguel Ángel Moratinos pointed out that Baku is known as the world`s center of dialogue. He underlined that the Baku Process has become an important platform, describing it as a timely initiative. He emphasized the importance of the expansion of geography of this process and promotion of Azerbaijan`s multicultural traditions.