İlham Əliyev Belarusun Baş nazirinin müavinini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 15-də Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini İqor Lyaşenkonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan ilə Belarus arasında ikitərəfli münasibətlərin uğurla və dinamik şəkildə inkişaf etdiyini bildirərək, Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini İqor Lyaşenkonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfərinin əlaqələrimizin perspektivlərinin müzakirəsi üçün yaxşı imkan yaratdığını dedi. Bakıda keçirilən XIII Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisinə toxunan Prezident İlham Əliyev Belarusun bu tədbirdə fəal şəkildə iştirakından məmnunluğunu bildirdi. Dövlətimizin başçısı Belarusun kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyətinin Azərbaycanda razılıq doğurduğunu dedi və özünün Belarusa səfəri zamanı orada da Azərbaycan Ticarət Evinin açılmasını bu sahədə əməkdaşlığın yaxşı göstəricisi kimi dəyərləndirdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən Belarus Respublikası Baş nazirinin müavini İqor Lyaşenko Belarusun XIII Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisində fəal iştirakının Prezident İlham Əliyevin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığa göstərdiyi diqqətin nəticəsi olduğunu bildirdi və qeyd etdi ki, Azərbaycan və Belarus dövlətləri başçılarının əlaqələrimizin inkişafı ilə bağlı verdikləri tapşırıqlara əsasən birgə layihələr uğurla həyata keçirilir. İqor Lyaşenko ölkəmizə səfəri zamanı Azərbaycanda istehsal olunan və birgə istehsalı planlaşdırılan kənd təsərrüfatı texnikası və eləcə də digər nəqliyyat vasitələri nümunələri ilə tanış olduqlarını və bu sahədə işlərin uğurla həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə ölkələrimiz arasında kənd təsərrüfatı ilə yanaşı, maşınqayırma, avtomobil sənayesi sahələrində əlaqələrin perspektivləri müzakirə edildi, Azərbaycan məhsullarının, xüsusilə tütün və şərab ixracının önəmi qeyd olundu və bu sahədə əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus Igor Lyashenko.
The head of state noted that bilateral relations between Azerbaijan and Belarus are developing successfully and dynamically. President Ilham Aliyev said that the visit of the delegation led by Belarus Deputy Prime Minister Igor Lyashenko to Azerbaijan creates a good opportunity for discussing prospects of the relations. Touching upon the 13th Azerbaijan International Agriculture Exhibition in Baku, President Ilham Aliyev hailed the active participation of Belarus in this event. The head of state pointed out that Azerbaijan appreciates the quality of Belarus agricultural products, and described the opening of Azerbaijan’s trading house in Belarus during his visit as a good sign of cooperation in this area.
Deputy Prime Minister of the Republic of Belarus Igor Lyashenko thanked for the warm words. The deputy prime minister noted that the active participation of Belarus in the 13th Azerbaijan International Agriculture Exhibition is a result of President Ilham Aliyev`s attention to cooperation between the two countries. He underlined the successful implementation of joint projects in accordance with the Azerbaijani and Belarus presidents` instructions to develop the bilateral ties. Igor Lyashenko said that during the visit to Azerbaijan they familiarized themselves with agricultural machinery and other vehicles, which are produced in Azerbaijan and will be jointly manufactured, praising works in this area as successful.
Along with agriculture, the sides discussed the prospects for cooperation between the two countries in the fields of machine building and automotive industry, stressed the importance of export of Azerbaijan's products, particularly tobacco and wine, and exchanged views on the expansion of cooperation in this area.