Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva BMT Baş katibinin müavini Liu Cenmin ilə görüşüb
İyunun 24-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Bakıda keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunda iştirak edən BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Liu Cenmin ilə görüşüb.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunun ölkəmizdə keçirilməsi barədə verilən qərara görə minnətdarlığını ifadə etdi və forumun nəticələrinin dövlət xidmətlərinin islahatları ilə bağlı proseslərə, bu istiqamətdə fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılmasında iştirakçı ölkələrə faydalı olacağına ümid etdiyini bildirdi. Azərbaycanın BMT ilə uğurlu əməkdaşlıq həyata keçirdiyini qeyd edən Mehriban Əliyeva Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpa olunduğu ilk illərdən Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ölkəmizdə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünə BMT tərəfindən göstərilən yardımı yüksək qiymətləndirdi. Azərbaycanın son illərdə əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlərə toxunan Birinci vitse-prezident ölkəmizin həm də bir çox mötəbər beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğuladı və Bakıda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dövlət Xidmətləri Forumunun da uğurla keçəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Xoş sözlərə görə təşəkkür edən BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini Liu Cenmin Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirdi. Bakıda dövlət xidmətləri ilə bağlı növbəti Forumun keçirildiyini deyən Liu Cenmin bu Forumda xeyli sayda nümayəndənin iştirakının önəmini qeyd etdi. Azərbaycanda dövlət xidmətlərinin çox təkmil və yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini bildirən BMT Baş katibinin iqtisadi və sosial məsələlər üzrə müavini bütün bu işlərin Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi sayəsində mümkün olduğunu vurğuladı. Liu Cenmin BMT-nin təşkilata üzv 193 dövlətlə birgə 2030-cu il üçün Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri gündəliyinin icrası ilə məşğul olduğunu qeyd etdi və bu işdə dövlət xidmətlərinin səviyyəsinin təkmilləşdirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi.

First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has met with Under Secretary-General of the United Nations for Economic and Social Affairs Liu Zhenmin, who is attending the Baku-hosted United Nations Public Service Forum.
First Vice-President Mehriban Aliyeva thanked the United Nations for its decision to hold the UN Public Service Forum in Azerbaijan, and expressed her hope that the results of the forum will be beneficial for participating countries in the public service reform processes, and the exchange of views and experiences in this area.
Hailing Azerbaijan’s successful cooperation with the United Nations, First Vice-President Mehriban Aliyeva praised the organization’s assistance provided to one million refugees and internally displaced persons in the country as a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict since the early years of the restoration of Azerbaijan’s independence.
Pointing to Azerbaijan’s economic achievements in recent years, the First Vice-President emphasized that Azerbaijan hosted a number of prestigious international events too. She expressed her confidence that the United Nations Public Service Forum will also be successfully held in Baku.
The UN Under-Secretary-General for Economic and Social Affairs Liu Zhenmin thanked for the warm words. He also expressed his gratitude to the Azerbaijani leadership for the excellent organization of the Forum. Saying Baku hosts another Forum on Public Service, Liu Zhenmin hailed the importance of a large number of delegations’ participation in the event.
The UN Under-Secretary-General praised the excellent and high level implementation of public services in Azerbaijan, underlining that all this is possible thanks to the Azerbaijani President’s leadership.
Liu Zhenmin noted that together with 193 member states, the UN is involved in the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals, and hailed the importance of improving public services’ level in this regard.