Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Baş Katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov 27 sentyabr 2019-cu il tarixində BMT-nin Baş Katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb.
Baş Katib Azərbaycanda həyata keçirilən daxili islahatları alqışladığını vurğulayaraq, səmimi salamlarının və xoş arzularının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə çatdırılmasını xahiş etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov səmimi qəbula görə Baş Katibə minnətdarlığını bildirdi. O, bu ilin 25-26 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının növbəti Zirvə görüşünə istinad edərək, Baş Katibi bu tədbirdə iştirak etməyə dəvət etdi.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan tənzimləmə prosesinin cari vəziyyəti və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Nyu Yorkda iki ölkənin Xarici İşlər nazirləri arasında keçirilən ən son görüş barədə Baş Katibə ətraflı məlumat verdi.
Münaqişənin həlli üzrə beynəlxalq ictimaiyyətin mövqeyini, ilk növbədə isə Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini xatırladan Nazir, Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarının boşaldılması və bu ərazilərdən didərgin salınmış yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtması tələbinin Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı.
A.Quterreş münaqişənin həlli istiqamətində ATƏT-in Minsk Qrupu tərəfindən aparılan fəaliyyətə dəstək verdiyini qeyd etdi və BMT-nin sülh prosesinin inkişafına hər zaman töhfə verməyə hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə tərəflər, həmçinin BMT-nin gündəliyində duran və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barəsində fikir mübadiləsi apardılar.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov met with the United Nations Secretary General Antonio Guterres
On 27 September 2019 Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the United Nations Secretary-General Antonio Guterres.
Welcoming the internal reforms in Azerbaijan, Secretary-General asked to convey his sincere greetings and best wishes to the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Ilham Aliyev.
Minister Elmar Mammadyarov thanked the Secretary-General for sincere reception. Referring to the upcoming Summit of the Non-Aligned Movement to be held on 25-26 October 2019 in Baku, Minister invited the Secretary-General to attend the Summit.
Minister informed the Secretary-General about the current status of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the latest meeting of the Foreign Ministers of both states with the mediation of the OSCE Minsk Group co-chairs in New York.
Reminding the position of the international community, and primarily the resolutions of the Security Council, Minister emphasized the necessity of compliance by Armenia with the demands on the withdrawal from the occupied territories of Azerbaijan and return of the hundreds of thousands of Azerbaijani displaced persons to their homes.
A.Guterres noted his support for the activities of the OSCE Minsk Group on the conflict settlement and underlined the readiness of the UN to contribute anytime to the development of the peace process.