Bakıda Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Görüşü işə başlayıb
Oktyabrın 25-də Bakıda Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Görüşü işə başlayıb.
“Bandunq Prinsiplərini rəhbər tutmaqla müasir dünyanın çağırışlarına birgə və adekvat cavab verilməsini təmin etmək” mövzusunda keçirilən XVIII Zirvə Görüşündə 60-a yaxın ölkənin dövlət və hökumət başçıları, həmçinin beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri iştirak edirlər. Ümumilikdə Zirvə Görüşünə 160-a yaxın ölkənin və beynəlxalq təşkilatın nümayəndələri qatılıblar.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Zirvə Görüşündə iştirak edən Belarus parlamenti Nümayəndələr Palatasının sədri Vladimir Andreyçenkonu, Oman Dövlət Şurasının sədri Yahya bin Məhfuz Əl-Munzirini, Koreya Xalq Demokratik Respublikası Ali Xalq Məclisinin Rəyasət Heyətinin sədri Çoe Ryonq Haeni, Liviyanın Baş Naziri Faiz Saracı, Nepalın Baş Naziri Khadqa Prasad Şarma Olini, Banqladeşin Baş Naziri xanım Şeyx Hasinanı, Malayziyanın Baş Naziri Mahathir Bin Mohamadı, Hindistanın vitse-prezidenti Muppavarapu Venkaiah Naidunu, Vyetnamın vitse-prezidenti xanım Danq Thi Nqok Thinhi, Ekvatorial Qvineyanın Prezidenti Obiang Nguema Mbasogonu, Sudanın Prezidenti Abdul-Fattah Al-Burhanı, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin serb əsilli Sədri Milorad Dodiki, Cibutinin Prezidenti İsmail Ömər Qellehi, Qananın Prezidenti Nana Akufo-Addonu, Əlcəzairin Prezidenti Abdelkader Bensalahı, Namibiyanın Prezidenti Haqe Qotfrid Qeynqobu, Venesuelanın Prezidenti Nikolas Maduronu, Esvatininin Kralı III Msvatini, Əfqanıstanın Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qanini, Kubanın Prezidenti Migel Diaz-Kaneli, Türkmənistanın Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədovu, İranın Prezidenti Həsən Ruhanini, Pakistanın Prezidenti Arif Alvini qarşıladı.
Dövlət və hökumət başçıları birgə foto çəkdirdilər.
Qoşulmama Hərəkatına sədrlik edən Venesuela Bolivar Respublikasının Prezidenti Nikolas Maduro Zirvə Görüşünü açaraq təşkilata üzv bəzi ölkələrin dünyasını dəyişən keçmiş dövlət və hökumət başçılarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsini təklif etdi.
Nikolas Maduro çıxışında Azərbaycan hökumətinə qonaqpərvərliyə görə təşəkkür etdi. Maduro Venesuelanın sədrliyi dövründə Qoşulmama Hərəkatının böyük inkişaf yolu keçdiyini, dünyada sülhün və təhlükəsizliyin güclənməsinə xidmət göstərdiyini dedi və növbəti üç il üçün sədrliyin Azərbaycana keçdiyini bəyan etdi.
Qoşulmama Hərəkatına sədrlik Azərbaycana təhvil verildi.
Qoşulmama Hərəkatının sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Zirvə Görüşündə nitq söylədi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin nitqi
- Hörmətli dövlət və hökumət başçıları.
Qoşulmama Hərəkatının XVIII Zirvə Görüşünün bütün iştirakçılarını səmimiyyətlə salamlayır və hər birinizə “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm.
2016-2019-cu illərdə Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etdiyinə görə Venesuela Bolivar Respublikasına təşəkkürümü bildirirəm.
Qoşulmama Hərəkatı bəşəri dəyərlərin təbliğinə xidmət edir və bütün ölkələrin suverenliyi, müstəqilliyi və ərazi bütövlüyünə sadiqliyini nümayiş etdirir. Qoşulmama Hərəkatı özündə 120 ölkəni birləşdirməklə BMT Baş Assambleyasından sonra dünya dövlətlərinin təmsil olunduğu ən böyük siyasi təsisatdır.
Azərbaycan 2011-ci ildə Qoşulmama Hərəkatına üzv qəbul olunmuşdur. Qoşulmama Hərəkatında olduğu qısa müddət ərzində ölkəmiz beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini qətiyyətlə müdafiə etməkdə böyük nüfuz qazanmışdır.
Hərəkata üzv ölkələrin dövlət və hökumət başçılarının 2016-cı ildə keçirilmiş XVII Zirvə Görüşündə növbəti sammitin Bakı şəhərində keçirilməsi və 2019-2022-ci illər üzrə sədrliyin Azərbaycana həvalə edilməsi barədə yekdil qərar qəbul olunmuşdur. Bu, ölkəmizə göstərilən hörmətin, inamın və etimadın təzahürüdür. Bunu dünya ölkələrinin əksəriyyətini öz sıralarında birləşdirən Qoşulmama Hərəkatının bizim siyasətimizə verdiyi dəstək kimi qiymətləndirir və bu qərara görə bir daha sizlərə təşəkkürümü bildirirəm.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi zamanı öz prioritetlərini və fəaliyyətini tarixi Bandunq prinsipləri üzərində quracaq. Bütün ölkələrin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət, dövlətlərin daxili işlərinə qarışmamaq və qarşılıqlı maraqların qorunması və əməkdaşlığın təşviqi kimi prinsipləri ehtiva edən Bandunq prinsipləri Azərbaycanın xarici siyasətinin təməl prinsipləri ilə üst-üstə düşür.
Biz beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hamılıqla əməl olunması üçün səylərimizi artırmalıyıq. Bu baxımdan BMT-nin fəaliyyətində islahatlara böyük ehtiyac duyulur. Sərhədlərin güc yolu ilə dəyişdirilməsi, gücdən istifadə olunmaqla ölkələrin ərazi bütövlüyünün pozulması, daxili işlərə müdaxilə yolverilməzdir.
Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatında sədrliyi zamanı digər təsisatlarla dialoqun qurulması və inkişaf etdirilməsi, əməkdaşlığın coğrafiyasının genişləndirilməsi üçün səylər göstərəcəkdir. Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin əksəriyyəti inkişaf etməkdə olan ölkələr olduğundan Hərəkat çərçivəsində iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi çox mühümdür. Bu mənada keçən ay Azərbaycanın “77-lər qrupu”na qoşulması sosial-iqtisadi sahədə beynəlxalq miqyasda səylərimizi daha da artırmağa imkan verir. Üzv dövlətlərin maraqlarının BMT çərçivəsində birgə səylərlə müdafiə olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Ən az inkişaf etmiş, dənizə çıxışı olmayan kiçik ada ölkələrinin üzləşdiyi təhdidlərə xüsusən diqqət yetirilməlidir. 2005-ci ildən etibarən Azərbaycan 90-dan çox ölkəyə humanitar və texniki yardımlar göstərmişdir. Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi müxtəlif ölkələrdə yoxsulluğun azaldılması, elm, mədəniyyət, səhiyyə, informasiya texnologiyalarının inkişafı, su resurslarından səmərəli istifadə olunması, qrant proqramları və digər sahələrdə layihələr həyata keçirir.
Azərbaycan 2018-ci ildən etibarən Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşlarına ölkəmizin ali məktəblərində təhsil almaq məqsədilə tam ödənişli təqaüdlər verir. Bu gün 31 üzv dövlətdən 37 gənc bu proqramdan faydalanır.
Azərbaycanda gənclər siyasəti prioritet sahə kimi müəyyən edilmişdir. Azərbaycan gəncləri milli ruhda, ənənəvi dəyərlərlə, Vətənə bağlı və vətənpərvər ruhda tərbiyə alırlar. Buna görədir ki, Qoşulmama Hərəkatı tarixində ilk dəfə olaraq Gənclər Sammitinin keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişik. Hazırkı Zirvə Görüşü ərəfəsində keçirilmiş Gənclər Sammitində 40 dövlətdən ölkəmizə gəlmiş gənclər iştirak etmişlər.
Xanımlar və cənablar, hörmətli qonaqlar.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin cəmi 28 yaşı var. Bir həftə öncə - oktyabrın 18-də müstəqilliyimizin bərpa olunması gününü qeyd etdik. Azərbaycanın tarixi torpağı olan Dağlıq Qarabağ və ətrafındakı yeddi rayon - ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin təxminən 20 faizi iyirmi beş ildən artıqdır ki, Ermənistanın işğalı altındadır. Ermənistan azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparmış və nəticədə bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. O vaxt Azərbaycanın əhalisi 8 milyon idi və qaçqınların, məcburi köçkünlərin əhalinin adambaşına düşən sayına görə ölkəmiz dünyada ilk yerləri tuturdu. Ermənistan azərbaycanlılara qarşı Xocalı soyqırımını törətmişdir. Xocalı soyqırımı nəticəsində 613 günahsız insan, o cümlədən 106 qadın və 63 uşaq yalnız azərbaycanlı olduqlarına görə vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir. Mindən çox insan itkin düşmüşdür.
Xocalı soyqırımı dünyanın 10-dan çox ölkəsi tərəfindən tanınmışdır. 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş dörd qətnamədə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın ərazisindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunmuşdur. Təəssüf ki, həmin qətnamələr həyata keçirilməmişdir. Bəzən Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri bir neçə günün içində icra edilir. Bəzən isə Azərbaycanın üzləşdiyi münaqişəyə münasibətdə olduğu kimi, 26 ildir ki, kağız üzərində qalır.
Bu ikili standartlar siyasətinə son qoyulmalıdır. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, Avropa Parlamenti, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası, ATƏT və digər nüfuzlu təşkilatlar Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasını tələb edən qətnamə və qərarlar qəbul etmişlər. Fürsətdən istifadə edərək Qoşulmama Hərəkatının indiyə qədər qəbul olunmuş sənədlərində münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə dəstək ifadə etdiklərinə görə üzv dövlətlərə təşəkkürümü bildirirəm.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində bütün tarixi abidələr, məscidlər, məzarlıqlar Ermənistan tərəfindən dağıdılmış, muzeylər və maddi-mənəvi sərvətlərimiz talan edilmişdir. Ermənistan məqsədli surətdə işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan izini itirməyə çalışaraq bütün toponimləri erməniləşdirir. Ermənistan, həmçinin işğal olunmuş ərazilərdə beynəlxalq humanitar hüquqa zidd olaraq qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasəti aparır və qanunsuz iqtisadi fəaliyyətlə məşğul olur.
2016-cı ilin aprel ayında Ermənistanın törətdiyi hərbi təxribat nəticəsində aralarında bir uşaq olmaqla altı azərbaycanlı mülki şəxs həlak olmuş, 26-sı yaralanmışdır, yüzlərlə ev dağıdılmışdır. Qarabağ əzəli Azərbaycan torpağıdır və münaqişə yalnız Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır.
Azərbaycan müstəqil xarici siyasət yeridir. Bu siyasət milli maraqlara, ədalətə əsaslanır və bizə çoxlu dostlar qazandırmışdır. 2011-ci ildə Azərbaycanın 155 dövlətin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə seçilməsi buna bariz nümunədir. Təhlükəsizlik Şurasına üzvlük müddətində Azərbaycan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsinə, ədalətin təmin edilməsinə mühüm töhfələr vermiş və beynəlxalq siyasi proseslərin fəal iştirakçısına çevrilmişdir.
Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının mandatı əsasında təsis edilmiş beynəlxalq sülhməramlı əməliyyatlara da öz töhfəsini verir. Ölkəmiz Rusiya-NATO, Rusiya-ABŞ yüksək hərbi rəhbərliyinin mütəmadi olaraq keçirilən görüşlərinə ev sahibliyi edir. Dünyada 200-ə qədər ölkə vardır. Bu ölkələr arasında qeyd etdiyim görüşlər üçün Azərbaycanın seçilməsi bizim yürütdüyümüz müstəqil xarici siyasətə olan hörmətin göstəricisidir.
Hörmətli qonaqlar, müstəqilliyimizin ilk illəri Azərbaycan üçün çox keşməkeşli olmuşdur. Xəyanətkar, satqın, qorxaq, səriştəsiz Azərbaycan Xalq Cəbhəsi hakimiyyəti illərində ölkəmiz böyük bəlalara düçar olmuşdur. Azərbaycanda vətəndaş müharibəsi başlamışdır. Yalnız 1993-cü ildə Azərbaycan xalqının tələbi ilə Prezident Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ölkəmizi daha böyük faciələrdən xilas etdi. Azərbaycan demokratik, dayanıqlı inkişaf yoluna qədəm qoydu, ölkədə sabitlik və əmin-amanlıq bərqərar oldu.
Azərbaycan demokratiya, insan hüquqları və azadlıqları kimi dəyərlərə sadiqdir. Bunun dərin tarixi kökləri vardır. Biz fəxr edirik ki, bir əsr bundan əvvəl Şərqdə müsəlman dünyasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanda demokratik respublika qurulmuş, qadınlara səsvermə hüququ verilmişdir. Bu sahədə biz hətta əksər Qərb ölkələrini də qabaqlamışıq. Demokratik inkişaf Azərbaycanın şüurlu seçimidir. Azərbaycanda bütün fundamental insan hüquq və azadlıqları, qanunun aliliyi, mətbuat azadlığı təmin olunur.
Son 15 il ərzində Azərbaycan iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf etmiş, ümumi daxili məhsul üç dəfədən çox artmışdır. Azərbaycana 270 milyard dollardan artıq sərmayə qoyulmuşdur ki, bunun da yarısı xarici sərmayədir. Azərbaycanın xarici borcu ümumi daxili məhsulun cəmi 17 faizini təşkil edir. Bu göstəriciyə görə biz dünyada 9-cu yerdəyik. Azərbaycanda yoxsulluq 5 faiz səviyyəsindədir. Təkcə bu il minimum əməkhaqqı və sosial müavinətlər iki dəfə, minimum pensiya 70 faiz artmışdır. 280 mindən çox insanı əhatə edən 68 min ailə ünvanlı sosial yardımdan faydalanır və hər bir ailə təxminən 140 ABŞ dolları ekvivalentində aylıq sosial yardım alır. Son 15 il ərzində Azərbaycanda 3200-dən çox məktəb və 640-dan çox xəstəxana və tibb müəssisəsi tikilmiş və ya təmir edilmişdir. Azərbaycanda savadlılıq səviyyəsi 100 faizə yaxındır. Üç yüz mindən çox məcburi köçkün pulsuz evlər və mənzillərlə təmin edilmişdir. Məcburi köçkün ailələrinə orta hesabla 180 ABŞ dolları ekvivalentində aylıq müavinət verilir.
Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlər beynəlxalq aləmdə təqdir olunur. Dünya Bankının 2020-ci il üzrə “Doing Business” hesabatında Azərbaycan ən islahatçı 20 ölkə sırasında yer alıb. Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunun hesabatında hökumətin uzunmüddətli strategiyasına görə Azərbaycan dünya miqyasında 10-cu, rəhbərliyin islahatlara meyillilik səviyyəsində isə 5-ci yerdədir.
Azərbaycan kosmik ölkədir. Hazırda ikisi telekommunikasiya, biri isə Yer səthini müşahidə edən üç peykimiz var. Əhalimizin 80 faizi internet istifadəçisidir.
Azərbaycanda enerji təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Yenə də Davos Ümumdünya İqtisadi Forumunun hesabatına istinad edərək deməliyəm ki, elektrik enerjisinin əlçatanlıq əmsalına görə Azərbaycan dünyada ikinci yerdədir. Azərbaycan, eyni zamanda, bir sıra ölkələrin enerji təchizatçısıdır. Asiya və Avropa qitələri arasında körpü rolu oynayan Azərbaycan açıq dənizə çıxışı olmayan ölkə kimi bir sıra regional nəqliyyat layihələrinin təşəbbüskarı və icraçısıdır. Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri layihələrinin fəal iştirakçısı olaraq hazırda digər mühüm layihələr - Cənub-Qərb və Şimal-Qərb layihələri üzərində çalışırıq. Beləliklə, Azərbaycan etibarlı tranzit ölkəsi kimi çoxtərəfli beynəlxalq əməkdaşlığa öz dəyərli töhfəsini verir.
İqlim dəyişikliyi qlobal təhlükədir. Azərbaycan onun fəsadlarına qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq səyləri dəstəkləyir. Azərbaycan Paris Sazişini ratifikasiya etmiş, baza ili – 1990-cı illə müqayisədə 2030-cu ilə istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının səviyyəsində 35 faiz azalmanı hədəf kimi götürmüşdür. Elektrik enerjisinin istehsalı üçün Azərbaycanda ancaq ekoloji təmiz qaz və su elektrik stansiyalarından istifadə olunur.
Azərbaycan zəngin tolerantlıq, multikulturalizm ənənələrinə malikdir. Multikulturalizm Azərbaycan xalqının həyat tərzidir. On bir il əvvəl İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və Avropa Şurasına üzv ölkələrin iştirakı ilə başladığımız “Bakı Prosesi” təşəbbüsü BMT tərəfindən də dəstəklənir. BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş “Bakı Prosesi”ni 2008-ci ildən bəri mədəniyyətlər arasında dialoqun təbliğinin ön cəbhəsi kimi dəyərləndirmişdir. “Bakı Prosesi”nin məntiqi davamı olaraq təsis edilmiş və iki ildən bir ölkəmizdə keçirilən mədəniyyətlərarası dialoq üzrə Ümumdünya Forumu artıq BMT Baş Assambleyasının qətnamələri ilə mədəniyyətlərarası dialoqun təşviq olunması üçün əsas qlobal platforma kimi tanınmışdır.
Hörmətli qonaqlar, əminəm ki, Zirvə Görüşü çərçivəsində aparılacaq müzakirələr Qoşulmama Hərəkatının gündəliyində duran hədəflərin həyata keçirilməsinə xidmət göstərəcəkdir. Azərbaycan Hərəkata sədrlik edəcəyi müddətdə öz prioritetlərini üzv dövlətlərlə birgə həyata keçirmək üçün ardıcıl səylər göstərəcəkdir.
Mən Zirvə Görüşünün işinə uğurlar arzulayır və bir daha hamınıza “Xoş gəlmisiniz!” deyirəm. Diqqətinizə görə təşəkkür edirəm.
Sonra Zirvə Görüşü Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə davam etdi.
Zirvə Görüşünün gündəliyi qəbul edildi, Büro üzvləri seçildi, xüsusi qonaq olan dövlətlərin və təşkilatların siyahısı təsdiqləndi.
Daha sonra BMT Baş Assambleyasının prezidenti Ticani Məhəmməd-Bande çıxış etdi.
BMT Baş katibinin siyasi və sülh quruculuğu məsələləri üzrə müavini xanım Rozmari DiKarlo çıxış etdi və Baş katib Antonio Quterreşin müraciətini oxudu.
Zirvə Görüşü “77-lər qrupu” təşkilatının sədri Riyad Mənsurun və Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarovun çıxışları ilə davam etdi.
Çıxışlarda Qoşulmama Hərəkatının qarşısında mühüm vəzifələrin durduğu bildirildi, dünyada sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyi vurğulandı.
Çıxışlardan sonra Prezident İlham Əliyev Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının sessiyasını bağlı elan etdi.
Fasilədən sonra Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə davam edən Zirvə Görüşündə Pakistan Prezidenti Arif Alvi, İran Prezidenti Həsən Ruhani, Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov, Malayziyanın Baş Naziri Mahathir Bin Mohamad, Əfqanıstan Prezidenti Məhəmməd Əşrəf Qani, Kuba Prezidenti Migel Diaz-Kanel, Cibuti Prezidenti İsmail Ömər Qelleh, Prezident Vladimir Putinin Zirvə Görüşünə ünvanladığı müraciəti səsləndirən Rusiyanın Xarici İşlər nazirinin müavini Sergey Verşinin, Əlcəzair Prezidenti Abdelkader Bensalah, Esvatininin Kralı III Msvati, Qana Prezidenti Nana Akufo-Addo, Namibiya Prezidenti Haqe Qotfrid Qeynqob, Ekvatorial Qvineyanın Prezidenti Obiang Nguema Mbasogo, Sudan Prezidenti Abdul-Fattah Al-Burhan, Hindistanın vitse-prezidenti Muppavarapu Venkaiah Naidu, Vyetnamın vitse-prezidenti xanım Danq Thi Nqok Thinh, Banqladeşin Baş Naziri xanım Şeyx Hasina, Nepalın Baş Naziri Khadqa Prasad Şarma Oli və Liviyanın Baş Naziri Faiz Sarac çıxış etdilər.
Zirvə Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə və qonaqpərvərliyə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkür edən natiqlər Qoşulmama Hərəkatının qarşısında mühüm vəzifələrin durduğunu deyərək dünyada sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğuladılar. Çıxışlarda terrorçuluqla mübarizə, münaqişələrin həlli ilə bağlı beynəlxalq əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi, beynəlxalq hüquq və öhdəliklərin yerinə yetirilməsi, kütləvi qırğın silahlarının yayılmasının qarşısının alınması, qaçqınlar problemi, yoxsulluğun azaldılması, ətraf mühitin qorunması, üzv ölkələr arasında iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi və digər məsələlərlə bağlı fikirlər diqqətə çatdırıldı. Çıxış edənlər mövcud problemlərin həllində Qoşulmama Hərəkatının kifayət qədər güclü mövqelərə malik olduğunu deyərək 60 il bundan qabaq qəbul olunan Bandunq prinsiplərinin bu gün də aktual olması fikrində həmrəylik nümayiş etdirdilər.
Qeyd edək ki, Qoşulmama Hərəkatının yaradılmasının və fəaliyyətinin əsas prinsiplərindən biri onun üzvləri arasında əməkdaşlıq üçün bir forum rolunu oynamasıdır. Tamhüquqlu 120 üzvü olan Qoşulmama Hərəkatı özündə 17 müşahidəçi dövləti və 10 müşahidəçi beynəlxalq təşkilatı birləşdirir. 1961-ci ildə yaradılmış təşkilata üzv olan hər bir dövlət onun prinsiplərinə bağlılığını bildirməlidir. Hərəkata üzvlük prinsipləri hələ təşkilatın təsis olunmasından əvvəl, 1955-ci ildə İndoneziyanın Bandunq şəhərində keçirilən konfrans zamanı qəbul edilib.
Azərbaycan Respublikası 2011-ci il mayın 26-da Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin yekdil dəstəyini əldə edərək təşkilata tamhüquqlu üzv qəbul olunub. Azərbaycan Hərəkatın müxtəlif səviyyəli iclas və konfranslarında iştirak etmək və üzv ölkələrlə ikitərəfli münasibətlərini sıxlaşdırmaqla onun məqsəd və prinsiplərinə öz töhfəsini verir. Hərəkata üzv olduğumuz qısa müddət ərzində Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi barədə beynəlxalq ictimaiyyətin geniş dairələrində məlumatlılıq daha da artıb, təşkilatın daxili prosedur və sənədlərində Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinə davamlı olaraq dəstək əks olunub. Hərəkata üzvlük, həmçinin beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığa dair proseslərə ölkəmizin daha yaxından cəlb olunması və çoxsaylı dövlətlərlə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə münasib şərait yaradıb.

18th Summit of Non-Aligned Movement gets underway in Baku
The 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement member countries has today kicked off in Baku.
Held under the motto “Upholding Bandung principles to ensure a concerted and adequate response to the challenges of the contemporary world”, the Summit brings together heads of state and government of nearly 60 countries, as well as heads of international organizations.
Representatives of about 160 countries and international organizations are attending the event.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev welcomed Chairman of the House of Representatives of the National Assembly of Belarus Vladimir Andreichenko, Chairman of the State Council of the Sultanate of Oman Yahya bin Mahfoudh al-Mantheri, President of the Presidium of the Supreme People’s Assembly of the Democratic People’s Republic of Korea Choe Ryong Hae, Prime Minister of Libya Fayez Seraj, Prime Minister of Nepal Khadga Prasad Sharma Oli, Prime Minister of the People`s Republic of Bangladesh Sheikh Hasina, Prime Minister of Malaysia Mahathir bin Mohamad, Vice President of India Muppavarapu Venkaiah Naidu, Vice President of Vietnam Dang Thi Ngoc Thinh, President of Equatorial Guinea Obiang Nguema Mbasogo, President of Sudan Abdel Fattah al-Burhan, Chairman of the Presidency of Bosnia and Herzegovina Milorad Dodik, President of Djibouti Ismail Omar Guelleh, President of the Republic of Ghana Nana Akufo-Addo, President of Algeria Abdelkader Bensalah, President of Namibia Hage Gottfried Geingob, President of Venezuela Nicolas Maduro, King Mswati III of eSwatini, President of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani, President of Cuba Miguel Diaz-Canel, President of Turkmenistan Gurbangulu Berdimuhamedov, President of Iran Hassan Rouhani, President of Pakistan Arif Alvi, who attended the Summit.
The heads of state and government posed together for a group photo.
Current chair of the Non-Aligned Movement, President of the Bolivarian Republic of Venezuela Nicolas Maduro opened the Summit and made a speech at the event.
The chairmanship in the Non-Aligned Movement then was handed to Azerbaijan.
Chairman of the Non-Aligned Movement, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev made a speech at the Summit.
Speech of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
- Dear heads of state and government!
I sincerely greet the participants of the 18th Summit of the Non-Aligned Movement and say “Welcome!” to you all.
I express my gratitude to the Bolivarian Republic of Venezuela for its chairmanship of the Non-Aligned Movement in 2016-2019.
The Non-Aligned Movement serves to promote universal values and demonstrates a commitment to the sovereignty, independence and territorial integrity of all countries. The Non-Aligned Movement, which includes 120 countries, is the largest political institution after the UN General Assembly that represents states of the world.
In 2011, Azerbaijan was admitted to the Non-Aligned Movement. In the short time of participation in the Non-Aligned Movement, our country gained great authority by resolutely defending the norms and principles of international law.
The 17th Summit of the Heads of State and Government of the countries participating in the Movement held in 2016 adopted a unanimous decision to hold the next summit in Baku and assign Azerbaijan chairmanship in the 2019-2022 period. This is a testament of respect, confidence and trust in our country. I regard this as support for our policy on the part of the Non-Aligned Movement, which unites the majority of the countries of the world, and want to express my gratitude to you for this decision again.
During chairmanship of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan will build its priorities and activities on the historical Bandung principles. The Bandung principles, covering such concepts as respect for the sovereignty, territorial integrity of all countries, non-interference in the internal affairs of states, protection of mutual interests and promotion of cooperation, coincide with the fundamental principles of Azerbaijan’s foreign policy.
We have to step up efforts to ensure universal respect for the norms and principles of international law. In this context, there is a great need for reforms in the UN. Violent change of borders, violation of the territorial integrity of countries with the use of force, interference in internal affairs are unacceptable.
During its chairmanship of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan will make effort to establish and develop a dialogue with other institutions, expanding the geography of cooperation. Most countries of the Non-Aligned Movement are developing countries, therefore, it is very important to develop economic cooperation within the framework of the Movement. In this sense, Azerbaijan’s accession to the Group of 77 last month makes it possible to step up efforts in the socioeconomic sphere on an international scale. Of particular importance is the assertion through joint efforts of the interests of participating states within the UN.
Special attention should be paid to the threats faced by the least developed, small and landlocked island states. Since 2005, Azerbaijan has provided humanitarian and technical assistance to more than 90 countries. The Azerbaijan Agency on Assistance for International Development implements projects in the field of poverty reduction, development of science, culture, healthcare, information technology, rational use of water resources, grant programs and other fields in various countries.
Since 2018, Azerbaijan has been providing member-states of the Non-Aligned Movement with full scholarship for studies in higher educational institutions of our country. Today, 37 young people from 31 participating states are benefiting from this program.
Youth policy in Azerbaijan is defined as a priority area. Azerbaijani youth is brought up in a national spirit, in accordance with traditional values, in the spirit of attachment to the homeland and patriotism. This is why we took the initiative to host the Youth Summit for the first time in the history of the Non-Aligned Movement. The Youth Summit, held on the eve of the current Summit, was joined by young people who arrived in our country from 40 countries.
Ladies and gentlemen, distinguished guests!
The state independence of Azerbaijan is only 28 years old. A week ago, on 18 October, we celebrated the date of the restoration of our independence. Nagorno-Karabakh, which is historical land of Azerbaijan, as well as seven districts adjacent to it, or almost 20 percent of the internationally recognized territories of our country, have been under Armenian occupation for more than 25 years. Armenia has carried out a policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis. As a result, more than a million Azerbaijanis found themselves in the position of refugees and internally displaced persons. At that time, the population of Azerbaijan was 8 million people, and our country was in one of the leading places in the world for the number of refugees and internally displaced persons per capita. Armenia has committed the Khojaly genocide against Azerbaijanis. As a result of the Khojaly genocide, 613 innocent people, including 106 women and 63 children, were brutally murdered just because they were Azerbaijanis. More than a thousand people went missing.
The Khojaly genocide has been recognized by more than 10 countries of the world. The four resolutions adopted by the UN Security Council in 1993 contain a requirement for the complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the territory of Azerbaijan. Unfortunately, these resolutions have not been implemented. Sometimes Security Council resolutions are implemented in a matter of days, but it also happens that they remain on paper for 26 years, as is the case with the conflict Azerbaijan has faced.
There must be an end to this policy of double standards. The Organization of Islamic Cooperation, the Cooperation Council of Turkic-Speaking States, the European Parliament, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the OSCE and other authoritative organizations have adopted resolutions and decrees requiring the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan. Taking this opportunity, I want to express my gratitude to the participating states for the support expressed in the documents the Non-Aligned Movement has adopted so far in relation to resolving the conflict in accordance with UN Security Council resolutions and within the framework of the territorial integrity of Azerbaijan.
Armenia has destroyed all historical monuments, mosques and cemeteries in the occupied territories of Azerbaijan, plundered museums and our material and spiritual values. By deliberately trying to erase the Azerbaijani footprint in the occupied territories, Armenia is converting all place names to Armenian. Contrary to international humanitarian law, Armenia also pursues an illegal resettlement policy in the occupied territories and engages in illegal economic activities.
In April 2016, as a result of the military provocation committed by Armenia, six Azerbaijani civilians were killed, including a child, 26 were injured, hundreds of houses were destroyed. Karabakh is the original Azerbaijani land, and the conflict should be resolved only within the framework of the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Azerbaijan pursues an independent foreign policy. Based on national interests and justice, this policy has helped us make many friends. A good example of this is the election of Azerbaijan in 2011 as a non-permanent member of the UN Security Council with the support of 155 states. During its membership in the Security Council, Azerbaijan made an important contribution to strengthening international peace and security, ensuring justice and becoming an active participant in international political processes.
Azerbaijan also contributes to international peacekeeping operations established on the basis of the mandate of the UN Security Council. Our country has regularly hosted meetings of the high military leadership of Russia-NATO and Russia-USA. There are about 200 countries in the world. The election of Azerbaijan by these countries for the above-mentioned meetings is an indicator of respect for our independent foreign policy.
Distinguished guests, the first years of independence were very difficult for Azerbaijan. During the reign of the corrupt, cowardly and incompetent Popular Front of Azerbaijan, our country was exposed to great misfortunes. Civil war was instigated in Azerbaijan. Only the ascent of President Heydar Aliyev to power on the request of the Azerbaijani people in 1993 saved our country from even greater tragedies. Azerbaijan embarked on the path of democratic and sustainable development. Stability and calm were established in the country.
Azerbaijan is committed to such values as democracy, human rights and freedoms. This has deep historical roots. We are proud that the first democratic republic in the Muslim East was established in Azerbaijan a hundred years ago, women were granted the right to vote. In fact, we beat most Western countries in this respect. Democratic development is Azerbaijan’s conscious choice. All fundamental human rights and freedoms, the rule of law and freedom of the press are guaranteed in Azerbaijan.
Over the past 15 years, the economy of Azerbaijan has developed rapidly and the gross domestic product more than tripled. Over $270 billion in investment has been made in Azerbaijan, half of which is foreign. Azerbaijan’s external debt accounts for only 17 percent of the gross domestic product. According to this indicator, we are in ninth place in the world. Poverty in Azerbaijan is at 5 percent. This year alone, the minimum wage and social benefits have doubled, the minimum pension has increased by 70 percent. A total of 68,000 families, or more than 280,000 people, receive targeted social assistance. Each family receives monthly social assistance equivalent to approximately $140. Over the past 15 years, more than 3,200 schools and more than 640 hospitals and medical facilities have been built or renovated in Azerbaijan. The literacy rate in Azerbaijan is close to 100 percent. More than 300,000 internally displaced persons have been provided with free houses and apartments. A monthly equivalent of an average of $180 is paid to IDP families.
Azerbaijan’s successes are receiving recognition of the international community. The World Bank's Doing Business report for 2020 ranks Azerbaijan among the world’s top 20 most reforming states. A report by the Davos World Economic Forum ranks Azerbaijan in 10th place for the long-term government strategy and fifth in the world in terms of the leadership’s commitment to reform.
Azerbaijan is a space-faring state. We currently have three satellites – two are telecommunications and one is for surveying the surface of the Earth. Eighty percent of our population uses Internet.
Energy security is provided in Azerbaijan. Referring to the report of the Davos World Economic Forum again, I must say that Azerbaijan ranks second in the world in terms of access to availability. At the same time, Azerbaijan supplies energy to a number of countries. Azerbaijan, which plays the role of a bridge between the Asian and European continents, a country that has no access to the world ocean, has initiated and implemented a number of regional transport projects. As an active participant in the East-West and North-South transport corridor projects, we are currently working on other important projects – South-West and North-West. Thus, Azerbaijan, as a reliable transit country, makes a valuable contribution to multilateral international cooperation.
Climate change is a global threat. Azerbaijan supports international efforts to combat its consequences. Azerbaijan has ratified the Paris Agreement and set the goal of reducing by 2030 the level of greenhouse gas emissions by 20 percent compared to the base year 1990. Azerbaijan uses only environmentally friendly gas and hydroelectric power stations to produce electricity.
Azerbaijan has a rich tradition of tolerance and multiculturalism. Multiculturalism is a way of life for the Azerbaijani people. The Baku Process initiative we launched 11 years ago with the participation of member-countries of the Organization of Islamic Cooperation and the Council of Europe is also supported by the UN. UN Secretary General Antonio Guterres regarded the Baku Process as a front line for promoting a dialogue of cultures since 2008. Established as a logical continuation of the “Baku Process”, the World Forum on Intercultural Dialogue, held in our country every two years, has already been recognized by resolutions of the UN General Assembly as the main global platform for promoting intercultural dialogue.
Distinguished guests, I am sure that the upcoming discussions within the framework of the Summit will serve the realization of the goals on the agenda of the Non-Aligned Movement. During its chairmanship of the Movement, Azerbaijan will make consistent efforts to implement its priorities jointly with member-states.
I wish the Summit success and I want to say “Welcome!” to you again! Thank you for attention.
The Summit then was continued under the chairmanship of President Ilham Aliyev.
The agenda of the Summit was approved, the Bureau members were elected, and the list of states and organizations which are special guests was approved.
Speakers at the Summit included President of the United Nations General Assembly Tijjani Muhammad-Bande, UN Under-Secretary-General for Political and Peacebuilding Affairs Rosemary DiCarlo, Chair of the Group of 77 Riyad Mansour, and Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov.
Following the speeches, President Ilham Aliyev declared the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement closed.
After the break, chaired by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the event heard speeches from President of Pakistan Arif Alvi, President of Iran Hassan Rouhani, President of Turkmenistan Gurbangulu Berdimuhamedov, Prime Minister of Malaysia Mahathir bin Mohamad, President of Afghanistan Mohammad Ashraf Ghani, President of Cuba Miguel Diaz-Canel, President of Djibouti Ismail Omar Guelleh, Deputy Foreign Minister of Russia Sergey Vershinin, President of Algeria Abdelkader Bensalah, King Mswati III of eSwatini, President of Ghana Nana Akufo-Addo, President of Namibia Hage Gottfried Geingob, President of Equatorial Guinea Obiang Nguema Mbasogo, Chairman of the Sovereign Council of the Republic of Sudan Abdel Fattah Abdelrahman al-Burhan, Vice President of India Muppavarapu Venkaiah Naidu, Vice President of Vietnam Dang Thi Ngoc Thinh, Prime Minister of the People`s Republic of Bangladesh Sheikh Hasina, Prime Minister of Nepal Khadga Prasad Sharma Oli, and Prime Minister of Libya Fayez Seraj.
Adoption of 4 final documents is expected at the Summit.
The Non-Aligned Movement emerged in the context of the wave of decolonization that followed World War II. At the 1955 Bandung Conference (the Asian-African Conference), the conference’s attendees, many of whose countries had recently gained their independence, called for “abstention from the use of arrangements of collective defense to serve the particular interests of any of the big powers.”
Azerbaijan became full-fledged member of the Movement in May 2011.
Azerbaijan, which hosts the 18th Summit of the Non-Aligned Movement, will chair the structure in 2019-2022.