Azərbaycan və Ukrayna prezidentlərinin geniş tərkibdə görüşü keçirilib
Dekabrın 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenskinin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşü keçirilib.
Görüşdə çıxış edən Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Hörmətli cənab Prezident, hörmətli qonaqlar.
Mən sizi bir daha səmimiyyətlə salamlayıram. Azərbaycana xoş gəlmisiniz.
Biz Sizin səfərinizə çox böyük əhəmiyyət veririk. Əminəm ki, səfəriniz iki ölkə arasındakı əlaqələrə çox güclü təkan verəcək. Biz artıq təkbətək görüşdə bir çox məsələləri müzakirə etdik və bir daha gördük ki, ikitərəfli gündəlik kifayət qədər genişdir. İndi geniş tərkibdə danışıqlarda biz məsələləri ətraflı müzakirə edəcəyik. Əminəm ki, səfərin çox gözəl nəticələri olacaqdır. Bir çox önəmli məsələlər müzakirə olundu, o cümlədən ticarət dövriyyəsinin artırılması ilə bağlı məsələlər. Ənənəvi olaraq energetika, nəqliyyat sahələrində əməkdaşlıq uğurla davam etdirilir. Təkbətək görüşdə biz bu əlaqələrin gələcək inkişafı ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi apardıq. Bir önəmli sahə də kənd təsərrüfatıdır. Biz əvvəlki illərdə Ukraynadan bir çox kənd təsərrüfatı texnikası almışıq. Əlbəttə ki, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu ilə bağlı məsələlər böyük maraq doğurur. Əminəm ki, bu gün keçiriləcək Ukrayna-Azərbaycan biznes forumu biznes dairələri arasındakı əlaqələrə də müsbət təsir göstərəcəkdir. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Ukrayna Prezidenti Vladimir ZELENSKİ dedi:
-Möhtərəm cənab Prezident, hörmətli nümayəndə heyəti.
Bir daha hamınıza təşəkkürümü bildirirəm. Bu gün Azərbaycanda ilk rəsmi səfərdə olmağım çox böyük məmnunluq doğurur. Xüsusilə ona görə ki, Azərbaycan bizim üçün çox qonaqpərvər və dost ölkədir.
Cənab Prezident, biz müzakirələrdə münasibətlərimizin yaxşı səviyyədə olduğunu qeyd etdik. Ancaq düşünürəm ki, Azərbaycan-Ukrayna münasibətlərini növbəti daha yüksək mərhələyə qaldırmağa böyük imkanlar var. Cənab Prezidentlə razılığa gəldik ki, yaxın zamanda Azərbaycandan bir işçi heyət Ukraynaya səfər edəcək və orada bizim bütün şirkət və müəssisələrdə olub, imkanları yerində araşdıracaq. Energetika, kənd təsərrüfatı, turizm, infrastrukturun inkişafı sahələri bizim üçün böyük maraq kəsb edir.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of Ukraine Volodymyr Zelensky have been joined by their delegations for a meeting in an expanded format.
Addressing the event, President Ilham Aliyev said:
- Dear Mr. President, dear guests!
Let me sincerely welcome you again. Welcome to Azerbaijan!
We attach great importance to your visit. I am sure that it will give a powerful impetus to the relations between the two countries. In the one-on-one meeting, we already discussed many issues and saw yet again that the bilateral agenda is quite broad. Now, in expanded talks, we will discuss issues in detail. I am sure that the visit will produce excellent results. Many important issues were discussed, including those related to the growth of trade. Traditionally, cooperation in the field of energy and transport continues successfully. In the one-on-one meeting, we held a broad exchange of views on the further development of these ties. Another important area is agriculture. In previous years, we acquired a lot of agricultural machinery in Ukraine. Of course, issues related to mutual investments are of great interest. I am sure that the Ukrainian-Azerbaijani business forum due today will have a positive effect on the relations between business circles. Welcome again!
President of Ukraine Volodymyr Zelensky said:
- Dear Mr. President, dear members of the delegation!
Let me once again express my gratitude to you all. I am very pleased to be paying my first official visit to Azerbaijan today, especially because Azerbaijan is a very hospitable and friendly country for us.
Mr. President, during the discussions we noted that our relations are at a good level. But I think there are great opportunities to raise Azerbaijani-Ukrainian relations to a higher level. Mr. President and I agreed that a delegation from Azerbaijan would visit Ukraine in the near future, visit all our companies and enterprises and explore opportunities. Energy, agriculture, tourism and infrastructure development are of great interest to us.