Mətbuat şərhi 11 noyabr 2024
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 11-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb.
BMT Baş katibi Azərbaycanın COP29-a sədrliyinə görə təbriklərini çatdırdı və bununla bağlı uğurlar arzuladı.
Antonio Quterreş BMT Katibliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin yaxından əməkdaşlıq etdiyini vurğulayaraq, ölkəmizin sədrliyinin uğurla aparılması üçün BMT-nin hər cür dəstək göstərməyə hazır olduğunu dedi.
Baş katib COP çərçivəsində G20-nin tədbirində və COP-un bağlanış mərasimində də iştirak edəcəyini bildirdi.
Söhbət zamanı builki COP-un gündəliyində maliyyə hədəfləri mövzusunun olduğu qeyd edildi.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycan müxtəlif ölkələr arasında konsensusun tapılması və həmrəyliyin əldə olunması istiqamətində səylərini bundan sonra da davam etdirəcək.
Görüşdə qlobal iqlim dəyişmələri mövzusunun əhəmiyyəti vurğulandı, “Gələcəyin Sammiti”nin və BMT-nin digər sənədlərində də iqlim dəyişmələri mövzusunun xüsusi prioritet məsələlərdən olduğu bildirildi.

Press release 11 November 2024
On November 11, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, met with António Guterres, Secretary-General of the United Nations (UN).
The UN Secretary-General congratulated Azerbaijan on chairing COP29 and wished the country success in this capacity.
António Guterres praised the close cooperation between the UN Secretariat and the Azerbaijani delegation, emphasizing that the UN is ready to provide all necessary support to ensure Azerbaijan’s successful presidency.
The Secretary-General also announced his participation in both the G20 event within the framework of COP and the closing ceremony of COP29.
During the conversation, they noted that this year's COP agenda includes discussions on financial targets.
President Ilham Aliyev stated that Azerbaijan will continue its efforts to find consensus and achieve solidarity among various countries.
They stressed the importance of addressing global climate change, noting that it is a key priority in the Summit of the Future and other UN documents.