Mətbuat şərhi 28 fevral 2026
Xocalı: İnsanlıq vasitəsilə Xatirəni Anmaq və Sülhü İrəlilətmək” adlı tədbir, Kolumbiya Universiteti, 28 fevral 2026-cı il
Azərbaycan Respublikasının Birləşmiş Millətlər Təşkilatı yanında Daimi Nümayəndəliyi Kolumbiya Universitetində keçirilən “Xocalı: İnsanlıq vasitəsilə Xatirəni Anmaq və Sülhü İrəlilətmək” adlı tədbirdə iştirak etmişdir. Tədbir Xocalı Soyqırımının 34-cü ildönümünün qeyd olunması məqsədilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Azərbaycan-Amerika Gənclər Federasiyası tərəfindən təşkil edilmişdir.
Faciə qurbanlarının xatirəsini anmaq üçün bir dəqiqəlik sükut elan olunmuşdur. Daha sonra çıxış edənlər xatirənin yaşadılmasının əhəmiyyətindən, törədilmiş vəhşiliklərə görə məsuliyyət məsələsindən və humanitar dəyərlər vasitəsilə sülhün təşviqinin vacibliyindən bəhs etmişlər.
Proqram çərçivəsində gənc rəssamların sərgisi nümayiş olunmuş, həmçinin Xocalı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş film təqdim edilmişdir.

Press release 28 February 2026
The event entitled "Khojaly: Honoring Memory and Advancing Peace Through Humanity" at Columbia University, 28 February 2026
The Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations participated in an event entitled "Khojaly: Honoring Memory and Advancing Peace Through Humanity" at Columbia University, organized by the State Committee on Work with Diaspora and the Azerbaijan-American Youth Federation to commemorate the 34th anniversary of the Khojaly Genocide.
A minute of silence was observed to honor the memory of the victims of the tragedy. Following this, speakers spoke about the importance of remembrance, as well as accountability for atrocities and the pursuit of peace through humanitarian values.
The program featured an exhibition by young painters, along with a film presentation dedicated to the memory of the Khojaly victims.