Mətbuat buraxılışı, 10 Aprel 2024-cü il: Azərbaycan Respublikasının nümayəndəsi BMT-nin İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar üzrə Komitəsinin üzvü seçilib
Mətbuat buraxılışı
Azərbaycan Respublikasının nümayəndəsi BMT-nin İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar üzrə Komitəsinin üzvü seçilib Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 9 aprel 2024-cü il tarixində Nyu York şəhərində keçirilmiş iclası zamanı BMT-nin İqtisadi, Sosial ve Mədəni Hüquqlar üzrə Komitəsinin (CESCR) 2025-2028-ci illər üzrə üzvlüyünə seçkilər keçirilib. Seçkilərin nəticəsində Azərbaycan Respublikası Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov ECOSOC üzv ölkələrinin yekdil dəstəyi ilə növbəti dəfə Komitənin üzvü seçilib. 1985-ci ildə təsis edilmiş Komitə İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar üzrə Beynəlxalq Paktın üzv dövlətlər tərəfindən yerinə yetirilməsinə nəzarət həyata keçirir. 18 ekspertdən ibarət olan Komitəyə ikinci dəfədir ki Azərbaycan nümayəndəsi üzv olaraq seçilir. |

Press release 10 April 2024
The representative of the Republic of Azerbaijan was elected as a member of the United Nations Committee on Economic, Social and Cultural Rights
On 9 April 2024 in New York, at the meeting of the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC), elections were held for the membership of the UN Committee on Economic, Social and Cultural Rights (CESCR) for the term 2025-2028.
As the result of the elections, Dr. Nadir Adilov, the Chairman of the Mediation Council of the Republic of Azerbaijan, was re-elected to the Committee with the unanimous support of Member States of ECOSOC.
The Committee, established in 1985, consists of 18 experts and supervises the implementation of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights.
It is the second time that a representative of Azerbaijan has been elected as a member of the Committee.