Mətbuat məlumatı, BMT-nin Baş Qərargahında Azərbaycanın humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı sərgi keçirilir, 24 mart 2025-ci il
Mətbuat məlumatı BMT-nin Baş Qərargahında Azərbaycanın humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı sərgi keçirilir 24 mart 2025-ci il
24 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə BMT-nin Nyu Yorkdakı Baş Qərargahında Azərbaycanda humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinə həsr olunmuş fotosərgi açılmışdır. Sərgi Azərbaycandakı minatəmizləmə işlərinə dair təsirli vizual səyahət təqdim edir.
Eksponatlar arasında Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) fədakar minatəmizləyicilərinin heyrətamiz görüntüləri, aşkar edilmiş və zərərsizləşdirilmiş partlayıcı maddələr və minalar, habelə minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının törətdiyi dağıntıların və insan iztirablarının əyani sübutları var. Sərgidə Azərbaycanda aparılan genişmiqyaslı minatəmizləmə işlərinin ətraflı vizual təsviri təqdim olunur, həmçinin minatəmizləyicilərin qəhrəman işləri, minalarla çirklənmənin faciəvi nəticələri, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası istiqamətində aparılan davamlı səylər işıqlandırılır.
Sərginin məqsədi həm insanlara dəyən zərəri, həm də Azərbaycanın ərazisinin 13%-dən çoxunu əhatə edən minalarla çirklənmənin miqyasını nümayiş etməklə, bu sahədə məlumatlılığı artırmaq, beynəlxalq dəstəyi təşviq etmək və minaların və müharibənin partlayıcı qalıqlarının mövcudluğundan irəli gələn Azərbaycanın üzləşdiyi mürəkkəb problemlərlə bağlı daha geniş kütlənin anlayışını gücləndirməkdir. Təkcə 2020-ci ilin noyabr ayından bu yana 384 nəfər müharibənin bu təhlükəli qalıqlarının qurbanı olub – onlardan 70 nəfər həyatını itirib, 314 nəfər isə ağır yaralanıb. Ümumilikdə, 1991-ci ildən bəri minalardan zərər çəkən qurbanların sayı 3463 nəfərə çatıb.
Sərgi ilə yanaşı, 4 aprel tarixində BMT-nin Baş Qərargahında Azərbaycan Respublikasının BMT yanında Daimi Nümayəndəliyi tərəfindən Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) ilə birgə “Azərbaycanda humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti ilə insanların həyatının xilas edilməsi” adlı brifinq təşkil ediləcəkdir. “Minalarla Mübarizəyə Yardım və Mina Maarifləndirilməsi üzrə Beynəlxalq Gün” münasibətilə keçiriləcək bu brifinqdə Azərbaycanın humanitar minatəmizləmə işlərinin vacib aspektlərindən bəhs ediləcək. Brifinqin məqsədi, humanitar minatəmizləmə tədbirlərinin təkcə insan həyatını xilas etmək üçün deyil, həm də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə 2030 Gündəliyinə nail olmaq yolunda maneələrin aradan qaldırılması istiqamətində vacibliyinin diqqətə çatdırılmasıdır.
Beynəlxalq diplomatik ictimaiyyətin minlərlə üzvlərinin, həmçinin BMT heyətinin və digər ziyarətçilərin tanış olacağı sərgi martın 24-dən aprelin 4-dək nümayiş olunacaq.

Press release, Azerbaijan’s Humanitarian Mine Action on Display at UN Headquarters, 24 March 2025
On 24 March 2025, the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations unveiled a compelling photo exhibition at the UN Headquarters in New York, spotlighting Azerbaijan’s ongoing humanitarian mine action efforts. The exhibition presents a powerful visual journey through the country’s demining operations, shedding light on the resilience of its people and the urgent need for global solidarity.
The exhibition features striking images of the dedicated deminers of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), displays recovered and neutralized explosives and mines and evidence of the destruction and human suffering caused by landmines and explosive remnants of war (ERW), as well as offers an in-depth visual narrative of the extensive demining efforts in Azerbaijan. It brings to light the heroic work of deminers, the tragic impacts of landmine contamination, and the ongoing efforts towards rehabilitation of the liberated territories of Azerbaijan.
By presenting both the human cost and the scale of the landmine contamination — impacting over 13% of Azerbaijan’s territory — the exhibition aims to raise awareness, galvanize international support and foster a deeper understanding of the complex challenges that Azerbaijan continues to face from landmines and ERWs. Since November 2020 alone, 384 individuals have fallen victim to these dangerous remnants — with 70 fatalities and 314 seriously wounded. Overall, the cumulative toll since 1991 has reached 3,463 victims.
The exhibition will supplement the upcoming briefing at the UN Headquarters titled “Saving Lives through Humanitarian Mine Action in Azerbaijan,” to be organized by the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the United Nations in partnership with the Center of Analysis of International Relations (AIR Center). Scheduled for 4 April — the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action — the briefing will delve into the critical aspects of Azerbaijan’s humanitarian demining works and will explore how humanitarian mine action is not only vital for saving lives, but also instrumental to removing obstacles to achieving the 2030 Agenda for Sustainable Development Goals.
The exhibition will remain on display from 24 March through 4 April and is expected to be attended by thousands of members of the international diplomatic community, UN staff, and visitors alike.