Azərbaycan Prezidentinin İordaniya Kralı ilə təkbətək görüşü olub
Dekabrın 10-da rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İordaniya Haşimilər Krallığının Kralı Əlahəzrət II Abdullah ibn Al Hüseyn ilə təkbətək görüşü olub.
Ali qonağı salamlayan Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Əlahəzrət, əziz qardaşım, Azərbaycana xoş gəlmisiniz. Mənim dəvətimi qəbul edib bizə səfər etdiyiniz üçün Sizə təşəkkür edirəm. Bu səfər ikitərəfli gündəliyimizdəki vacib məsələlərlə bağlı bir daha müzakirələr aparmaq üçün çox yaxşı imkandır. Bu yaxınlarda biz Soçidə görüşdük və bizim söhbət etmək imkanımız oldu. Mən bir daha Sizi ölkəmizə səfərə dəvət etdim. Şadam ki, çox məşğul olmağınıza baxmayaraq, qısa müddət ərzində bizi ziyarət etdiniz. Azərbaycanda Sizi qəbul etmək həqiqətən böyük şərəfdir. Siz burada bizim əziz qonağımızsınız. Əminəm ki, bu səfər ərzində biz qardaşlıq münasibətlərimizin daha da inkişafına birgə töhfə verəcəyik. Bu münasibətlər müxtəlif sahələri əhatə edir. Biz beynəlxalq arenada səylərimizi əlaqələndirməyə çox şadıq. Beynəlxalq təşkilatlarda bir-birimizi çox vacib məsələlərlə bağlı dəstəkləyirik. Siyasi təmaslar əladır. Mən iqtisadi göstəricilərə baxdım. Düşünürəm ki, biz daha gərgin çalışmalıyıq. Əlbəttə ki, biz bunu edəcəyik və bu gün bu məsələ ilə bağlı geniş müzakirə aparacağıq. Şadam ki, bu il İordaniyadan Azərbaycana gələn turistlərin sayında artım olub. Artım 20 faizdən çoxdur. Hesab edirəm ki, biz insanların bir-birilərini daha tez-tez ziyarət etmələri üçün birbaşa hava əlaqəsinin yaradılması imkanını da müzakirə edə bilərik.
Bir daha xoş gəlmisiniz və Sizə Bakıda xoş vaxt keçirməyi arzu edirəm.
İordaniya Kralı II ABDULLAH dedi:
-Mənim əziz qardaşım, çox sağ olun. Dediyiniz kimi, Sizi bu yaxınlarda Soçidə görmək xoş idi. Son iki onillikdə mənim buraya səfərimlə bağlı çoxlu gözəl xatirələrim olub. Mən əziz dostumla burada olmaqdan şadam. Bilirəm ki, beynəlxalq arenada Siz çox vacib rol oynayırsız. Xüsusilə də bu yaxınlarda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının Zirvə Görüşü ilə bağlı təbriklərimi Sizə çatdırıram.
Dediyiniz kimi, əziz qardaşım, bizim siyasi, kəşfiyyat, hərbi sahələrdə əlaqələrimiz güclüdür. İqtisadiyyat sahəsini inkişaf etdirə bilərik. Əminəm ki, bu gün müvafiq görüşlərimiz olacaq. Lakin buraya gəlmək istədim ki, Sizə regionda və dünyada oynadığınız rolunuza görə təşəkkürümü bildirim. İnanıram ki, İnşallah, regionumuzda olan çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün daha çox məsələlərlə bağlı müzakirələr apara bilərik. Mən Sizin liderliyinizə, ölkəmizə münasibətdə xeyirxahlığınıza və dəstəyinizə hər zaman arxalanıram. Bu xoş dostluğa görə Sizə təşəkkür edirəm.

President of Azerbaijan, King of Jordan held one-on-one meeting
Following the official welcome ceremony, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and King of the Hashemite Kingdom of Jordan His Majesty Abdullah II ibn Al Hussein have held a one-on-one meeting.
Welcoming the King of Jordan President Ilham Aliyev said:
Your Majesty,
Welcome to Azerbaijan. Dear brother, thank you for accepting my invitation, and visiting us. It is a good opportunity to once again, to address important issues on our bilateral agenda. We have met recently in Sochi, and had an opportunity to communicate and once again. I invited you to visit us and I am very glad that in a short period of time despite that you are very busy, you are visiting us. It is a really big honor to host you in Azerbaijan. You are our dear guest here and I am sure that during this visit we will jointly contribute to further development of our brotherly relations. These relations cover various areas. We are very happy to coordinate our efforts on international arena, support each other on the important issues in international organizations. Political contacts are excellent. I looked today at economic data. I think we need to work harder and we will definitely do it and broadly discuss this issue today. I am glad that this year we had a growth of tourists from Jordan to Azerbaijan, more than 20 percent. So, I think that, we can also discuss opportunity of establishing direct air connection. So, the people can visit each other more often. Once again, welcome. I wish you a pleasant stay in Baku.
King of Jordan Abdullah II said:
My dear brother, thank you very much. As you said, it was a pleasure to see you in Sochi, not long ago. I had many wonderful memories of my visits here over the past two decades. I am delighted to be here with my friend. I know that on international arena you have played such an important role. Especially congratulations to the Non-Aligned Summit which you have had very recently.
As you said my dear brother, our relationships are very strong politically, intelligence, military. I think we could do some improvements in the field of economy. I am sure that we will have some very simple meetings today. But I wanted to come here just to thank you for the regional and the world role that you play and I am sure that there is a lot that we can talk about Inshallah to improve the challenges in our region. And I always look up to your leadership, your kindness and your support for our country and thank you very much for all this.